טבלת הוצאות והכנסות הבסיס לכלכלת משפחה, משק בית ולהצלחה!

טבלת הוצאות והכנסות לניהול תקציב משפחתי
לשיתוף הכתבה

 15,615 צפיות

פרק #4
תשומת לב כי הטבלה זמינה להורדה בתחתית הפוסט

טבלת הוצאות והכנסות

הצעד הראשון המעשי שלי היה טבלת הוצאות והכנסות למשק הבית. תוכלו להוריד את טבלת האקסל להוצאות והכנסות בתחתית העמוד. למעשה זה היה הבסיס שלי לניהול הוצאות והכנסות במסגרת ניהול תקציב משפחתי. לא בכל יום מתחילים תהליכים של שינוי תפיסת עולם. אני רוצה לשתף אתכם בבסיס ההבנה שהגדרתי לעצמי: להבין ולאחר מכן ניהול תקציב של משק הבית ובהמשך ניהול תקציב משפחתי. איך אני אעשה זאת? באמצעות מעבר על כלל ההוצאות וההכנסות של משק הבית בחשבון בנק ובאשראי. באילו אמצעים? אתר הבנק שלי וטבלת אקסל להוצאות והכנסות ולניהול תקציב למשק הבית! אותה טבלת הוצאות והכנסות, שבנויה באקסל, שאני עובד איתה עד היום. למעשה טבלת האקסל של ניהול ההוצאות וההכנסות וניהול תקציב משפחתי היוותה את הבסיס הראשוני לכלכלת משפחה וניהול נכון ויעיל של התקציב של משק הבית.

לקריאה נוספת:

חינוך פיננסי לילדים – ככה תלמדו את הדור הבא להצליח!

המדריך המלא להשקעות נדל"ן בחו"ל

איך להשקיע נכון את הכסף שלכם?

רוצים להשקיע בקופת גמל להשקעה? תקראו את זה!

הצעד הראשון לכלכלת ומשפחה ניהול תקציב משק הבית

אחרי שהבנתי שאני צריך לעשות צעד ראשון בכלכלת משפחה וניהול תקציב משפחתי, הרגשתי בפרץ אדרנלין אדיר, פתאום התשוקה לעשייה כלכלית בערה בי וראיתי בבירור מה אני צריך לעשות. אני צריך לבנות לי טבלת אקסל להוצאות מחיה מפורטת ככל הניתן. קראתי לה בפשטות "טבלת הוצאות והכנסות". הקמתי לשונית חדשה בקובץ האקסל השלי. עם השנים קובץ האקסל של ניהול הוצאות והכנסות גדל לעשרות לשוניות וכל אחת בנושא כלכלי אחר. הרגשתי משהו חדש באוויר, פורץ דרך, משנה תפיסת עולם, בקיצור התרגשות! והכל מטבלת הוצאות והכנסות בסיסית למדי.

יישום טבלת הוצאות והכנסות מחיה

התיישבתי מול המחשב ונכנסתי לאתר הבנק. פתחתי את חשבון העו"ש והתחלתי למלא טבלת אקסל. טבלת האקסל של הוצאות למחיה המשפחתית שלנו היתה הכי מפורטת. כזו שמולאה בכל הוצאה והוצאה וכמובן לא שכחתי את ההכנסות. לא ידעתי בזמנו שהיא תהווה אבן יסוד בדמות טבלת ניהול הוצאות והכנסות של משק הבית הכל נכנס. מהמשכנתה, דרך חשבונות החשמל, מים, גז, ארנונה, חוגים ועד המסעדות, פייבוקס וביט, קפה ומאפה, ושטויות במקסטוק ואליאקספרס. הכל!!! גם הוצאות מחיה שבזמנו לא ידעתי על מה יצאו. את אותן הוצאות הוצאות המחיה בטבלה רק ראיתי כסכומים כמו משיכת כספים הכנסתי תחת סעיף "לא ברור". צד ימין היה פירוט ארוך ואין סופי של ההוצאות שנשאבו מאתר האשראי ומניתוח העו"ש החודשי. לאט לאט השורות החלו לצמוח. בחיי שלא ידעתי כמה ידע אפיק מטבלת הוצאות מחיה שלנו כמשפחה. עד שסיימתי למלא את טבלת ההוצאות וההכנסות של אותו חודש רשמתי קרוב ל 120 שורות (כיום היא מונה כ-180 שורות).

כמה זמן לוקח לבנות טבלת אקסל הוצאות והכנסות לניהול תקציב משפחתי?

מלאכת בנית טבלת הוצאות והכנסות לא היתה פשוטה בהתחלה. לקח לי כמעט 6 שעות רק להקים אותה ולמלא את כל השורות. אל חשש עם הזמן רוכשים את המיומנות למלא את טבלת ניהול תקציב הוצאות והכנסות. ברמה כזו שאת ההוצאות הקבועות והמוכרות לכם, תדעו לדקלם בעל פה. כיום ניהול הוצאות והכנסות זה עניין של פעם בחודש שאורך כ-45 דקות יחד עם הכנת קפה. ממליץ לכם בחום לקבוע תאריך חודשי שבו תמלאו את הטבלה. כח ההרגל הוא חזק מאוד, נצלו אותו עבורכם. נסו לכוון לתאריך שיהיה מספר ימים לאחר כניסת המשכורות. ככה תזכרו תמיד איפה "לחתוך" את הטבלה, או כל הוראת קבע אחרת שיורדת לכם בכל חודש.

כל הוצאה נכנסת לטבלת ניהול הוצאות והכנסות

אחד האתגרים הוא במעקב אחר ההוצאות שפחות מוכרות לנו. אותן הוצאות מחיה שאינן נרשמות כראוי ו/או שאין לנו מעקב לאן הן מופנות. דוגמא מובהקת לכך היא כסף מזומן ש"נוזל" לנו מבין האצבעות ואנו נוטים לא לעקוב אחריו. דוגמא נוספת היא תשלומים דיגיטלים (ביט ופייבוקס). תנו לי לעזור לכם במעט לגלות את השיטה שעובדת לי. בין אם אתם רווקים/ות או בני/ות זוג, תיצרו קבוצה בווטסאפ. תקראו לקבוצה באיזה שם שתרצו (שלי די בנאלית – "כסף"). כל פעם שאתם מוציאים כספים (מזומן/דיגטלי וכו') פשוט תשלחו הודאה לעצמכם. זה ממש פשוט ובאמצעות הרישום הזה תוכלו בעת ביצוע המאזן החודשי וניהול בטבלת ההוצאות וההכנסות, לעקוב ולהבין לאן הכסף הופנה וככה תוכלו לנהל את התקציב המשפחתי שלכם. קחו לדוגמה משיכה של 500 שקלים מהכספומט. 150 שולמו לבייביסטר, 220 שולמו לועד בית ונותרתם עם 130 שקלים בארנק. אני ממליץ לרשום את ההוצאות (את שורת המשיכה תראו בעו"ש) בקבוצה. ככה תראו על מה שילמתם ואת היתרה "להזדכות" עליה בסעיף הכנסות (אצלי מופיע החזרי מזומן) בעת ביצוע המאזן וניהול הוצאות המחיה.

 

הרחבת זמני טבלת הוצאות והכנסות

כשסיימתי עם החודש הראשון הייתי די מרוצה. מיד חשבתי לעצמי שכדי לקבל פרספקטיבה טובה יותר על מה קורה עם הכסף שלי כדאי שאבדוק גם מספר חודשים אחורה. קבעתי שלושה חודשים אחורה. הכנסתי את נתוני ניהול הוצאות המחיה והכנסות לטבלת האקסל. הרגשתי גאווה ענקית בסיום הפרויקט הזה. לקח לי כיומיים, סה"כ כ-10 שעות. קשה בהתחלה, קל בהמשך. כאמור, הדבר היווה לאחר מכן את הבסיס לתכנון תקציב משפחתי.

קשה באימונים קל בקרב, או: ניהול הוצאות והכנסות נהיה פשוט יותר

מילוי טבלת הוצאות והכנסות עלולה להיות קשה ומאתגרת, אך האמינו לי היא תתגמל אתכם המון בהמשך הדרך ותהיה כלי משמעותי לניהול תקציב ומשק הבית שלכם. זה עלול להיות קשה בהתחלה, אבל זה יעזור לכם מאוד בהמשך. אל תוותרו על טבלת ניהול הוצאות וכנסות. הכנתי לכם 12 טיפים כיצד לעשות זאת הכי נכון ולהצליח!

יצא לי לשוחח עם הרבה חברים ובני משפחה על זה. כולם אמרו שזה אחלה רעיון, אבל קשה מאוד ודורש הרבה משאבים (זמן, סדר, אירגון, ניהול עצמי ומשמעת). ו… נחשו מה? הם צודקים, תראו לי משהו שיתגמל אתכם בעתיד, שאתם לא עשיתם אותו עד כה ושאתם חושבים שהוא קל, פשוט ומהיר? ההתמדה והסתכלות על עבר היעדים הכלכליים שלכם יעזרו לכם מאוד לפנות את המשאבים לכך. אם אתם במינוס תוכלו גם לקרוא כיצד ניתן לצאת מהמינוס בקלות באמצעות מספר עצות זהב פרקטיות.

טבלת אקסל לניהול לתקציב VS אפליקציה

רבות מדובר על זה בפורומים, בקבוצות, בסדנאות ובשיחות הסלון. איפה הכי נוח ונכון לנהל את טבלת הוצאות והכנסות? האם אקסל? או באפליקציה? רשמתי על זה ארוכות פה, האם אקסל או אפליקציה

בראייתי ומנסיוני אם רוצים ניהול הוצאות והכנסות מקיף, אז רק בטבלת הוצאות והכנסות באקסל! יש אפליקציות טובות אחרות שמנסות להנגיש את הנתונים ושואבות מידע מאתרי האשראי והבנק. הן לכאורה נוחות יותר, אך פחות התחברתי אליהן. אין מענה מלא לפירוט המדוקדק שהייתי צריך עבורי, ואני לא נכנס בכלל לסוגיות אבטחת המידע מול הבנק.

אם אתם רוצים מיהול תקציב הדוק של הוצאות מחיה והכנסות חודשיות, אני ממליץ לכם בחום להשתמש באקסל. הוא מחייב אתכם אחת לחודש לשבת על החשבון בנק, אשראי הוצאות מזומנים וכו' ולהסתכל בחתך חודשי תוך השוואה לחודשים עברו. הוא כלי כזה המאפשר בצורה יעילה מעבר וניטור כלל ההוצאות. אם יש שינוי באחת ההוצאות תצוגת האקסל תאפשר לכם בקלות לגלות את החריגות ואתם מיד תעלו על כל שינוי. רק צריך להעיף מבט שמאלה וימינה בשורה ויש את ההשוואה הנדרשת.ניתן בהחלט לעבוד גם אפליקציות למי שזה יתן יותר מוטיבציה, אך מנסיוני לא מצאתי אחת כזו המאפשרת 100% מעקב.

מבחן הבושה: מה אפשר ללמוד מניהול הוצאות והכנסות

עוד לפני שאתם תעבדו על תקציב משפחתי תוכלו מייד להבין עם עצמכם איפה אתם יכולים לחסוך קצת. אני יודע שזה לא הכי נעים ונוח לעמוד מול המראה, או במקרה הזה מול מסך המחשב, ולגלות שבזבזתם סכומי עתק על הוצאות לא הכרחיות.

אשתף אתכם בדוגמא קטנה ממני. לאחר שבניתי 3 חודשים בטבלת ההוצאות וההכנסות, שמתי לב שבחודש אחד הוצאנו כ-700 שקלים רק על קפה ומאפה (זה גם רע מאוד לבריאות) בדרך אל/מ העבודה. בנוסף לכך עוד שטויות באליאקספרס בעלות של כ-500 שקלים. אפשר להתווכח האם הכרחי או לא. אני מאוד התביישתי והתאכזבתי (ביני לבין עצמי) לראות על אילו שטויות בורח הכסף.

אלו סכומים שיכולים להגיע לאלפים ובקלות גם לעשרות אלפים בשנה. עם מעט צמצום ניתן להפנות אותם להשקעות שיניבו לי כסף רב בעתיד. קחו לדוגמא חיסכון של כ-100 שקלים מסעיף קפה ומאפה ועוד 100 שקלים מסעיף שטויות באלי אקספרס וחסכתם 200 שקלים בחודש. זה 2400 שקלים בשנה. זה הביטוח רכב שלכם? החופשה הקטנה בארץ שרציתם? מטורף!

עוד 12 טיפים ועצות לניהול תקציב משפחתי

תובנות חשובות על הוצאות מחיה של משק בית

פתאום הדברים החלו להיות בהירים. ממש ראיתי כמו במטריקס את המספרים מתחברים. הם הראו לי דרך טבלת האקסל את מפת ההוצאות וההכנסות. מה אני אגיד לכם? הטבלה לא משקרת…
עכשיו כשהיו לי את נתוני טבלת הוצאות המחיה המשפחתית שלנו מול העיניים התחלתי לנתח לאן הולך הכסף.

עלו לי מספר מסקנות על כלכלת המשפחה שלי:

 1.  באמת לא ידעתי לאן הכסף הולך/נוזל.
 2.  יש לא מעט כסף שהולך למקומות שאפשר לחסוך.
 3.  גם עם משכורות סבירות למשק, ריאלית קשה מאוד לחסוך (גן פרטי, חוגים, אוכל וכו').
 4.  חינוך הילדים מקבל מקום של כבוד בהוצאות – דבר חיובי מאוד!
 5.  מטיילים הרבה מאוד – עוד דבר חיובי.
 6.  אני חייב להמשיך עם הטבלה.
 7.  איזה טיפש אני שלא עשיתי זאת קודם.
 8. הכי חשוב! אני חייב גם להנחיל את הידע הזה לילדי שלי! (להרחבה במאמר אודות חינוך פיננסי לילדים)

מפה התחיל האקסל הענקי שלי, ה-כ-ל נכנס לשם. כיום הכל מנוהל אצלי בטבלת באקסל, עשרות לשוניות, חלקן בשימוש יומי וחלקן לעיתים רחוקות. מבטיח פוסט נפרד על זה.

אז קדימה! לכו להכין קפה ותתחילו עם טבלת הוצאות והכנסות שתשנה לכם את החיים!!!

ואסיים בציטוט משיר שאני ממש אוהב:
"איך שיר נולד כמו תינוק, בהתחלה זה כואב, אחר כך יוצא החוצה וכולם שמחים ופתאום איזה יופי הוא הולך לבד", יהונתן גפן מתוך הכבש ה-16

את קבוצת הפייסבוק חתול פיננסי מכירים/ות? הקהילה להשכלה וחינוך פיננסי

חזרה לתוכן העניינים


לשיתוף הכתבה

מאמרים מומלצים

תגובות 16

 1. תודה!
  מאוד נהניתי מהדרך שאתה מספר את הדברים.
  מאוד בהיר.
  מצטרף לאמירה שטבלת ההוצאות וההכנסות היא הבסיס הבריא לכל השקעה ובטח לעבר עצמאות כלכלית

  1. תודה רבה אורן היקר, כיף לקרוא כזה פירגון מחמם לב.
   שמח לשמוע שגם אתה רואה את הטבלה כבסיס להשקעות והתפתחות פיננסית

  2. אהלן איש יקר נשמע שאתה ממש על התקציב כל הכבוד .
   לפי מה שכתבת שמתי לב שרשמת שמראה כמה הוצאתי מאז תחילת המשכורת וכמה נשאר בתקציב ויכול להיות מופנה להשקעות .
   אשמח לתת לך טיפ קטן שיכול לעזור לך .
   השיטה שיכולה לעזור לך זה קבלת משכורת
   ואז פעולה ראשונה שנעשת בחשבון היא הוראת קבע לחיסכון / להשקעה .
   ואז זה הופך להוצא קבוע שעוברת מחודש לחודש ואם כל השאר של המשתנות תוכל לבזבז בלי דאגה אם ישאר אחסוך .
   זה צריך להיות אני חוסך ואם ישאר אקנה את זה או זה . בהצלחה ותמשיך ככה

   1. איך אתה מתנהל במהלך החודש כדיי לדעת שאתה עומד בתקציב של כל סעיף? מזומן? כרטיס אשראי שיורד באותו יום?

    1. חתול פיננסי

     שאלה מעולה!
     העיסוק בזה היה יחסית בתחילת הדרך, כלומר במצב שבו לא הבנתי על מה בדיוק יוצא הכסף, ולכן זה היה מורכב יותר וממש הייתי על זה ברמה השבועית. עבור הרבה מאוד מים בנהר מאז, והיום אני יוע להעריך את ההוצאות די במדויק. ההתנהלות היתה וגם היום ברובה דרך אשראי כרגיל, אחת לחודש הורדה. לי באופן אישי לא נוח מזומן, קשה לי יותר עקוב אחריו וזה רק מסרבל את העניינים. מצד שני יש כאלו, ולא מעט, שדווקא מזומן מכניס אותם לסגרת. יש כאלו שפועלים עם כרטיס DEBIT, שיורד מיידית מהעו"ש. כל אחד ואחת מה שנוח ומתאים להם כל עוד "נמצאים על הדברים".

 2. תודה רבה על תוכן איכותי ומעניין.
  אתה משנה לי את דרך החשיבה ואת ההתנהלות הפיננסית.

  1. תודה רבה על הפירגון, איזה כיף לקרוא!
   זו מטרת הבלוג, לנסות לעזור ככל הניתן.

 3. פאר לי שוויצר

  חודשים שאני דוחה את ההתמודדות עם הכנת טבלת הכנסות-הוצאות והחרדה ממה אפגוש שם…
  תודה שהפכת את זה ממשימה מאיימת לאתגר מסקרן 🙏

  1. איזה כיף לשמוע! שימחת אותי!

 4. התחלתי לפני שנתיים לנהל ברצינות קובץ אקסל עבור ההוצאות החדשיות. אני יוצר כל שנה קובץ חדש ובתוכו 12 גליונות, אחד לכל חודש. אני שם את הקובץ בחשבון שלי בגימייל וניגש אליו מכל מקום. שם המשחק בעיניי זה לעדכן באונליין כאשר בוצעה הוצאה ואז לא שוכחים על מה זה היה. זה לחלוטין לא משנה אופן התשלום, אשראי, פייפל, פייבוקס, מזומן, שיק. תמיד לרשום. סידרתי את הגיליון כך שיראה הוצאות קבועות שבד"כ עוברות מחודש לחודש והוצאות משתנות. בצד שמתי טבלה שיש בה שדות מחושבים שמראה כמה הוצאתי מאז תחילת המשכורת וכמה נשאר בתקציב ויכול להיות מופנה להשקעות וחיסכון.

  1. זה נהדר!
   כל הכבוד!
   נראה שעלית על דרך המלך!
   אצלי זה מסודר בגיליון אחד ככה שאוכל לחתוך בקלות מספר חודשים אחרונית ולזהות חריגות

  2. אהלן איש יקר נשמע שאתה ממש על התקציב כל הכבוד .
   לפי מה שכתבת שמתי לב שרשמת שמראה כמה הוצאתי מאז תחילת המשכורת וכמה נשאר בתקציב ויכול להיות מופנה להשקעות .
   אשמח לתת לך טיפ קטן שיכול לעזור לך .
   השיטה שיכולה לעזור לך זה קבלת משכורת
   ואז פעולה ראשונה שנעשת בחשבון היא הוראת קבע לחיסכון / להשקעה .
   ואז זה הופך להוצא קבוע שעוברת מחודש לחודש ואם כל השאר של המשתנות תוכל לבזבז בלי דאגה אם ישאר אחסוך .
   זה צריך להיות אני חוסך ואם ישאר אקנה את זה או זה . בהצלחה ותמשיך ככה

 5. היי
  ערב טוב אז קודם כל אני רוצה להודות לך על כתיבה יפה ועניינית
  ממש כיף לקרוא את החומר שלך.

  רציתי לדעת מה אני לא עושה כמו שצריך אני מנסה למלא את הטבלה לפחות כדוגמא
  אבל לא נותן לי תוצאה סופית לאחר מילוי הטבלה

  1. חתול פיננסי

   היי אבי,
   תודה על הפידבק, מעריך מאוד.
   שורות 111 (סה"כ הוצאות), 112 (סה"כ הכנסות), 113 (מאזן).
   אם זה לא מסתדר לך אנא שלח לי למייל לפה ואעזור לך ישירות:
   elad.anon.m@gmail.com
   או ישירות דרך טופס יצירת קשר.

 6. הייתי מנהלת את הקובץ לפי חודשים, מאד מומלץ לסווג את ההוצעות לפי קבוע, משתנה מידי חודש, מזדמן. ולפני כל חודש לתכנן את הסכום המוקצה לכל שורה
  יש שורות שמהר מאד אפשר לדעת לתכנן מראש בתחילת החודש ולהצמד להוצאה המתוכננת ואחרות שעם הזמן לומדים לנהל.
  כך גם לומדים אם אנו אנשים שיודעים לתכנן לעומת הצורך האמיתי וזה שם מראה מה איתנו ביום יום באמת… ובעיקר עוזר בחודש הבא להצמד לתכנון.
  מנסיון אישי של קובץ מאד מאד דומה שאני מנהלת כבר 4 שנים 🙂

  1. חתול פיננסי

   איזה יופי שרה! כל הכבוד!
   אכן יש כבר הוצאות שניתן לדעת אותן מראש. חלקן קבועות ואפילו את המשתנות.
   זה אחד היתרונות בניהול וניטור – מאפשר תכנון קדימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פייסבוק חתול פיננסילהצטרפות לקבוצת הפייסבוק – חתול פיננסיפייסבוק חתול פיננסי