ניהול תקציב משפחתי למשק בית – עדכון התוכנית, איך בונים תקציב משפחתי בארבעה שלבים?

איך לעשות ניהול תקציב משפחתי למשק הבית
לשיתוף הכתבה

 897 צפיות

פרק #6 – איך תוכלו לבנות ניהול תקציב משפחתי למשק הבית שלכם

איך התחלתי עם ניהול תקציב משפחתי

משהו בתוכנית הכלכלית לניהול משק הבית שלי לא הרגיש לי בנוח. כפי שתיארתי בפרק הקודם אודות מקורות מידע פיננסים התחלתי לעבור על המון מידע ברחבי הרשת (פודקסטים, יוטיוב, פייסבוק, אתרים שונים ברשת). בנוסף שוחחתי עם אנשים שאני מאוד מעריך את התנהלותם הכלכלית ובאמת שכמות הידע היתה עצומה מאוד. שוב פעם הרגשתי שאני הולך לאיבוד ולא הסכמתי לזה. עושר המידע הביא אותי לבלבול, שאבתי המון מידע אבל לא כל כך הבנתי מה לעשות. עצרתי, חשבתי, וחזרתי לשולחן השרטוטים לטייב את התוכנית הכלכלית שלי, בדגש לניהול תקציב משפחתי למשק הביתכלכלת משפחה בסיסית! הבנתי שמרב התלהבות רצתי מהר מדי. הבנתי שאני לא מבין ושצריך לדייק טוב יותר את תחילת התהליך ולבנות תוכנית כלכלית למשק בית נכונה יותר עבורי, אחרת זה עלול לצאת עקום מאוד.

איך לעשות ניהול תקציב משפחתי למשק הבית שלכם

השלבים הראשונים של תקציב משפחתי למשק בית

התכנים ומקורות המידע הכלכליים היו מעולים, אבל כנראה שעוד לא הייתי שם בהבנה שלי והייתי צריך לעשות תכנון מחדש לניהול תקציב משפחתי למשק בית. אז חשבתי מה לעשות? והתחלתי ליישם מעט את מה שלמדתי עד כה. הגדרתי לעצמי מעגלי למידה שיהוו את התוכנית הכלכלית שלי, טיפול ויישום:

 1. כלכלת משפחה וניהול תקציב ביתי
 2. משכנתה
 3. מכשירים פיננסים כדוגמת קרן השתלמות, קרן פנסיה, קופות גמל להשקעה וכו'
 4. תכנון פיננסי והשקעות – שוק ההון, נדל"ן לסוגיו וכו'. בשלב זה עוד לא ידעתי לאן אני מכוון את עצמי

ליבת התוכנית הכלכלית לניהול תקציב משפחתי למשק בית

התחלתי עם המעגל הפנימי שהגדרתי שהוא למעשה ליבת התוכנית הכלכלית. את המעגל הפנימי פירקתי גם כן למספר מרכיבים, ולמעשה הבנתי שרק שניים מהם ביצעתי  – טבלת הוצאות והכנסות ומיפוי ההוצאות ונותרו עוד 2 שהגדרתי והם מוכרחים להתבצע באופן טורי:

 1. טבלת הוצאות והכנסות – בנית מאזן חודשי  – רישום ותיעוד כלל נתוני ההוצאות וההכנסותאת זה כבר ביצעתי!
 2. מיפוי הוצאות – הבנת כלל ההוצאות, למי אנחנו משלמים את ההוצאות שמיפינו בסעיף 1,מזון, דיור, בילוי, תשלומי בית כמו חשמל וארנונה, קרנות, חסכונות, פנסיה וכו'. פה אתם תדעו בדיוק כמה אתם מוציאים ועל מה אתם מוציאים. לא "יוצא לי בערך 1000 שקלים לחוגים", אלא "אני משלם כל חודש 1438 שקלים לחוגים". שם זה המבחן האמיתי לשם תשאפו! – את זה כבר ביצעתי!
 3. חלוקת הוצאות לשלוש קבוצות – את כלל ההוצאות תיחמתי בשלוש קבוצות פשוטות על מנת שאוכל לתכנן ולנהל את התזרים המשפחתי ובהמשך לבנות תוכנית כלכלית ולהתאים את התקציב החודשי.
  א. קבועות: משכנתה, חוגים, חסכונות, ביטוחים.
  ב. משתנות: מזון, תשלומי חשמל, מים, גז, ביגוד.
  ג. לא צפויות: חתונות, תיקון רכב, טיפול רפואי.
 4. ניהול תקציב חודשי משפחתי – לאחר שיש לכם הבנה ושליטה על ההוצאות, תכננו קדימה את התקציב המשפחתי על ידי בנית תקציב לכל סעיף וככה תוכלו לנהל את ההוצאות שלכם. זה חלק מאתגר! צריך לחשב והעריך נכון, כמובן שניתן לדייק בהמשך ולעמוד בתקציב. תחשבו על אילו סעיפים אתם מוציאים יותר מדי או פחות מדי.
איך לעשות ניהול תקציב משפחתי למשק הבית
איך לעשות ניהול תקציב משפחתי למשק הבית

עצות כלכליות יישומיות לתוכנית הכלכלית למשק הבית

מנסיוני, בסעיף הלא צפויות שם זה עיקר הבלגן הבלתי מנוהל, אלו כל הבלת"מים (בלתי מתוכנן) שיפתיעו אותנו, צריך תמיד לשמור מרווח כלכלי חודשי מסוים. בנוסף, בסעיף המשתנות שם תגלו על איפה ניתן לקצץ מעט ואיפה ניתן להרחיב. אנחנו לדוגמא מוציאים יחסית הרבה על טיולים משפחתיים בארץ, שמבחינתי זה ערך גבוה שאני רוצה להקנות לי ולמשפחתי ולכן סעיף זה יתוקצב בהתאם.

מנגד, אגלה לכם סוד, יש לי ולאשתי חילוקי דעות תמידיים על סעיף קפה ומאפה. אני שואף לאפס ואילו היא זקוקה לו כאוויר לנשימה ולעיתים הגיע למאות רבות של שקלים בחודש. בסופו של יום לא ניתן לקצץ בהכל, תבחרו את הסעיפים הקלים יותר ואלו שלא יגרמו לריבים וחיכוכים מיותרים, כי זוגיות היא מעל לכול. נסו לבחון את אותו מנוי לחדר כושר שאף פעם לא הולכים, מגזין כזה או אחר שאתם לא באמת קוראים. התחילו בקטן ולאט לאט החיסכון החודשי שלכם יגדל. בתקציב החודשי ממליץ לתכנן ולהשאיר כ-10%-20% מההכנסה החודשית לחיסכון או השקעות

חייבים לשאוף תמיד שהמשפחה תנהל ותשלוט על הכסף ולא שהכסף ינהל וישלוט על המשפחה. לא לחשוש מההיבט הכלכלי, לא לפחד, לא להדחיק ולא לזלזל כפי שאני חייתי הרבה מאוד שנים. צריך לראות בו כלי לצמיחה והתפתחות אישית ומשפחתית.

חוסר הידע מתחיל להתפוגג לאט לאט…

ואסיים בציטוט
"תכנית טובה היום עדיפה על תכנית מושלמת מחר" – ג'ורג' פאטון

חזרה לתוכן העניינים


לשיתוף הכתבה

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פייסבוק חתול פיננסילהצטרפות לקבוצת הפייסבוק – חתול פיננסיפייסבוק חתול פיננסי