שוק ההון

מה זה ביטקוין והאם הוא נכס?

מה זה ביטקוין והאם הוא נכס?

מה זה ביטקוין והאם הוא בכלל נכס או אפיק השקעה ספוקלטיבי? גלו מה זה ביטקוין, על מה הוא מבוסס, ואיך הוא פועל באמצעות טכנולוגית הבלוקצ'יין
מה זה ביטקוין

תוכן עניינים

אז מהו נכס באופן כללי?

נכס, בהקשר כלכלי ופיננסי, הוא משאב שיש לו ערך כלכלי ומוחזק על ידי יחיד או ארגון עם הצפי שהוא יספק תועלת כלכלית בעתיד. נכסים יכולים להיות חומריים (כמו מקרקעות, מבנים, מכוניות, מכונות) או בלתי חומריים (כמו פטנטים, מותגים, זכויות יוצרים, רישיונות). הערך של נכס יכול להיות משתנה בהתאם לגורמים שונים, כולל הצפי להכנסה שהוא יוכל להפיק, הסיכון הכלכלי הקשור אליו, והעלויות המשויכות לחזיקה בו.
אנחנו נתמקד בעיקר בלהבין מהו הביטקוין, והאם יש לו ערך פנימי?

מה זה ביטקוין?

הביטקוין הומצא ע״ אדם או גוף בשנת 2008 (בזמן המשבר הגדול בארה״ב) בשם סטושי נקמוטו. ההמצאה מתועדת כמסמך קצר יחסית שנקרא Bitcoin White Paper . ניתן לקרוא את המסמך המלא כאן (רק 8 עמודים).
הביטקוין הומצא כמערכת כסף חדשה, וגם נקרא במסמך A Peer-to-Peer Electronic Cash System , המסמך מסביר את מבנה ואת עקרונות העבודה של המטבע הדיגיטלי ביטקוין ומציג פתרון לבעיית ה- double spending במערכות מטבע דיגיטלי. עד המצאת הביטקוין זו היתה הבעיה המרכזית שבגללה נדרש גוף ריכוזי כמו בנקים כמערכת ״אמון״ שנמצאת בין אנשים שרוצים להעביר כסף אחד לשני.
הביטקוין הביא עימו בעצם שתי בשורות. את הביטקוין, ואת הבלוקצ׳יין כמערכת תוכנה מבוזרת שמתחזקת את רשת הביטקוין, ומגדירה את החוקים עבורו.

מה זה בלוקצ'יין?

הבלוקצ׳יין הוא בעצם שרשרת בלוקים תוכנתיים שמגדירים בתוכם את כל העסקאות שקרו על הרשת מהבלוק הראשון ועד היום. כל 10 דקות נוצר בלוק שמחזיק חלק מההיסטוריה של הבלוק הקודם, וגם כמובן את העסקאות ב-10 דקות האחרונות. לכן זהו הבלוק צ׳יין . השחקנים ברשת הם הכורים ומוודאים (validators) שיחד הם אחראים לתחזק את הרשת, לייצר בלוקים, לבדוק מהימנות, ולשמור על בטחון הרשת. ככל שיש יותר כח מחשוב (מחשבים) שהם חלק מהרשת, כך הבטחון לתחזוקת הרשת והעסקאות גדול יותר, מאחר ומי שמחזיק 51% מכוח המחשוב יכול לשלוט על הרשת.
מאחר והיום יש כוח מחשוב עצום שמחולק באופן כזה שלא מאפשר לאף מדינה להשתלט על 51% מכוח המחשוב, הביטקוין נחשב למערכת הכי מאובטחת בעולם.

לקריאה נוספת בנושא:

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

ביטקוין כנכס

אז הביטקוין הומצא בעצם כמטבע ולא כנכס בבסיסו, אבל העקרונות שלו מאוד דומים לעקרונות של נכסים אחרים כמו זהב.
הוא נדיר , ניתן לחלוקה זהה, ניתן להחזיק אותו, ניתן להוכיח בעלות, ניתן להעביר אותו מאדם לאדם, יש לו היצע מוגבל (מקסימום 21 מיליון) וניתן לסחור בו.
גם זהב וגם ביטקוין נתפסים כנכס, שיכול לשמש כמנגנון שמירה על ערך או כהגנה מפני התנהלות לא תקינה של הממשלה והמטבע הממשלתי. בנוסף, שני הנכסים מציעים אנונימיות מסוימת לבעליהם.
בישראל הביטקוין מוגדר כנכס, ברשויות השונות כולל רשויות המס, וכמו כן משרד הכלכלה פרסם בסוף 2022 דו”ח ובו המלצות לגבי הסדרת שוק הנכסים הדיגיטליים.
הדוח מאוד מעניין, ומצביע על הבנת הנכסים הדיגיטליים גם במשרדים ממשלתיים. מאוד מומלץ

לקריאה נוספת בנושא:

 

מה זה ביטקוין

מה זה ביטקוין

מבט אישי על הביטקוין

הביטקוין אינו מבדיל בין דת, גזע, מין, בין אנשים טובים לאנשים רעים, בין תחום שעבר רגולציה לתחום שלא עבר רגולציה, בין אויבים לחברים. ביטקוין זה חתיכת קוד שמנוהלת בצורה משותפת ע״י המשתתפים. אין חברה, אין מנהל, אין מישהו שחזק יותר או חזק פחות. כל אחד שמשתתף ברשת יש לו אותם זכויות. לי ולביידן יש אותם זכויות על הרשת.

האם זה טוב או רע?

את ביטקוין זה לא מעניין. מצד אחד אני יכול להעביר נכסי ביטקוין לאוקראינה כדי לעזור להם בהתנגדות מול פלישת רוסיה, ומצד שני מישהו יכול לממן את אמצעי הלחימה האיראנים שמתרסקים על אדמות אוקראינה.
עם ביטקוין אפשר לקחת את הערך לכל מקום בעולם בלי מגבלות. בכל מקום בעולם יקבלו את הביטקוין או באופן ישיר או דרך מערכת המרה כלשהי.

ביטקוין ונכסי הקריפטו

ביטקוין ונכסי הקריפטו עדיין קטנים מול נכסים אחרים כמו נדלן, מניות וזהב אבל לדעתי, המנגנון של הביטקוין, הנדירות שלו, היכולת לראות כל הזמן מה קורה על הרשת בכל נקודת זמן, תאפשר לביטקוין לפרוץ שוב לתודעה כמו בכל סייקל של 210000 בלוקים (בערך 4 שנים) , הביקוש יעלה וההיצע ירד, והמחיר ירקיע לשמים. ככה היה ב14 שנים האחרונות, ונראה שכך יהיה גם בשנים הקרובות.

כמובן לא ניתן להשוות את ההיסטוריה של הזהב לזו של הביטקוין, אבל אם הייתה לי היכולת לקנות זהב ב14 שנים הראשונות שלו, אז לאחר 2000 שנים כנראה המשפחה שלי היתה יציבה כלכלית.
אני באופן אישי לא מתכוון לעזוב את ישראל. לדעתי ישראל זו עדיין המדינה הכי טובה ליהודים. יחד עם זאת בפן הפסיכולוגי ביטקוין מאפשר לי לשון בשקט, כנכס גידור טוב יותר מזהב, שיאפשר לי בעת הצורך לחיות בכל מקום שארצה, ולהעביר את הנכסים שלי, לשמור על ערכם ואולי אפילו לעלות את ערכם.
אז נכס או לא נכס? זה אתם תשפטו
אני לא יועץ פיננסי, ואין זו המלצה לקנות ביטקוין או כל נכס אחר, הכתבה להעשרה בלבד.
הכותב הינו דובי פלינק.

יעניין אותך גם

תגובות לחתול

התגובות על “מה זה ביטקוין והאם הוא נכס?

 1. ביטקוינר הגיב:

  ביטקוין הוא נכס בריבוע

  1. חתול פיננסי הגיב:

   יכול לומר למה לדעתך?

 2. יעקב מצליח הגיב:

  האם יש לכם מאמר יותר מעודכן לגבי הביטקוין והמטבעות הווירטואליים הנוספים בשוק ואיך להשקיע בהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים
מהתחום הפיננסי

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים מהתחום הפיננסי

רוצים ללמוד? לחסוך? להשקיע?

הירשמו לניוזלטר של החתול!