מה הקשר בין חינוך פיננסי ובריאות?

חינוך פיננסי ובריאות
לשיתוף הכתבה

 513 צפיות

תוכן עניינים:

מה הקשר בין חינוך פיננסי ובריאות?

כאבא לילדים יצא לי לאורך השנים לגלות קשר הדוק ותפיסתי בין אורח החיים הכלכלי ולבין אורח החיים הבריאותי, למעשה ישנו קו מחבר ברור מאוד בין חינוך פיננסי ובריאות, ובלא מעט מהמקרים גם חינוך פיננסי לילדים.
גם בכלכלה, בחינוך הפיננסי והבריאות יש השפעה של הפעולות המיידיות שאנו נוקטים בהמשך לתפיסות שלנו לגבי עלידנו הכלכלי והבריאותי. בשניהם יש כמיהה לעיצוב (וחיטוב) העתיד. בשניהם פועלים בעקרונות דומים מאוד. בשניהם יש לנו חזון, מטרות ויעדים למעשה אורחות חיים בבריאות ובפיננסים הם מאוד דומים ותכף תגלו למה…

לקריאה נוספת:

12 טיפים לניהול תקציב משק בית

איך לקנות חכם ובפחות כסף?

10 טיפים להתנהלות כלכלית נבונה

כמה דמיון יש פה…!

אחת הדוגמאות המובהקות בעיני לאותו קשר הדוק שבין חינוך פיננסי ובריאות היא פעילות ספורטיבית. הפעילות הספורטיבית משולה בעיני להשקעות כלכליות. למה? כיוון שאם אני רוצה להרזות ולחטב את הגוף, אזי צריך להגיע לגירעון קלורי. מצב שבו אני מפחית קלוריות לצד שמירה על אורח חיים בריא. בהשקעות, ישנה אמנם פעולה הפוכה, אך היא דומה בתכליתה. כאשר מבצעים השקעות נכונות וחכמות היעדים שלנו הם להגדיל את ההון שלנו (או לקבל תזרים חיובי מההשקעה). בפעולת הגדלת ההון אני מוסיף "שומן" כלכלי.
דוגמה נוספת היא אכילת ארוחה מאוזנת. זו משולה בעיני צרכנות נבונה שאנחנו צריכים ולא בהכרח אלו שרוצים כדוגמת רכב גדול, יוקרתי וחדש. אפשר לקנות המון ובצורה לא מאוזנת, כפי שאפשר לאכול המון ובצורה לא מאוזנת. בשניהם אנו עלולים להיפגע בסופו של דבר.

הקשר שבין כלכלה ובריאות

אתגרי חינוך פיננסי ובריאות

דמיינו אתכם בעבודה, הבוס שלכם או אתם עצמכם מציבים לכם מטרות ויעדים הנגזרים מהחזון שעליכם להשיג. הרי לא יעלה על הדעת שלא תצליחו במשימות ובאתגרים שלכם. הדבר עלול להוביל לחוסר הערכה מקצועית, אי קבלת בונוסים, פגיעה בשכר ואף פיטורים. אז למה בתחומים אישיים וחשובים הרבה יותר כמו פיננסים ובריאות אנחנו לעיתים פחות מצליחים? מדוע אנחנו מרשים לעצמנו לוותר? מדוע שיטת התזונה הבריאה יותר לא צולחת עם הזמן? מדוע אנחנו לא מצליחים לנהל תקציב? מדוע אנחנו לא מצליחים להתמיד באימונים? מדוע אנחנו לא מתמידים במילוי טבלת הוצאות וההכנסות החודשית שלנו? ואיך לכל הרוחות נותנים לנו עצות כל כך מועילות בחינוך פיננסי ובריאות ואנחנו לא מיישמים אותנו.

טוב… הבנו… אז מהם העקרונות הדומים לחינוך פיננסי ובריאות?

בראייתי יש כמה עקרונות ברורים שקושרים בין חינוך פיננסי ובריאות תקינה (לא על פי סדר):

 • הגדרת ה"למה" – למה אנחנו עודים את מה שעושים? למה רוצים לחיות בריא? למה רוצים לנהל אורח חיים פיננסי נכון?
 • גיבוש ותכנון מקדים – לא לצלול ישר לפעולה, אלא לתכנן אותה מראש ולהבין קראת מה הולכים.
 • אתגרים פסיכולוגים ופיזיים – מי פה לא נתקל בקושי הזה לקום בחמש בבוקר ביום חורפי לאימון בוקר בקור אימים? מי פה לא חשש מהשקעות כי לא ידע מה לעשות או טעה בלקיחת משכנתה כי לא הבין מונחים ולא התייעץ עם איש מקצוע? לכל פעולה נכון להכין תוכנית מקדימה. אין זה אומר שלא ישתבש משהו, אבל צריך להגיע הכי מוכנים שיש, בין אם זה השקעות נדל"ן או הכנה לריצת חצי מרתון. לא עושים לא את זה ולא את תוך מספר ימים. אם כן, סביר שניפצע או שנפסיד כסף.
 • למידה – לעולם לא נשקיע במשהו אם לא נבין ונמד את אפיק ההשקעה הספציפי. לעולם לא נדע איזו הנשקעה נכונה לנו אם לא נרכוש השכלה פיננסית. באותה המידה לא נוכל להקנות לצמנו אורח חיים בריא אם לא נלמד את עקרונות התזונה והפעילות הספורטיבית.
 • משמעת עצמית – זה לא באמת משנה באיזה תחום אנו עוסקים או רוצים להתפתח ולצמוח, חייבים משמעת עצמית. זה הבסיס בעיני להתפתחות אישית. אלמלא אותה משמעת עצמית יהיה קשה להגיע למטרות ולממש את היעדים. אחרי הכל אותה משמעת עצמית תגרום לנו לקיים את שלושת האימונים השבועיים שלנו גם אם עייפים. היא תעזור לנו לשמור על תזונה נכונה גם כשמגישים במשרד את הבורקסים החמים מהמאפייה. באותו הקשר פיננסי, משמעת עצמית תעזור לנו לרכוש השכלה פיננסית. היא תמנע מאיתנו למכור את תיק ההשקעות שלנו בשוק ההון כשיש נפילה בשווקים. משמעת עצמית היא מפתח להצלחה.
 • יעדים מדידים ואיכותיים – ללא יעדים יהיה לנו קשה לכמת (מלשון כמות) את התוצאות שלנו לאורך זמן. בין אם זה בבריאות ובאורחות החיים יכולים לבוא כיעדים מדידים בתוצאות בדיקות הדם, או כאיכותיים בהיבט הפסיכולוגי כשאנחנו מרוצים מעצמנו. וכמובן בעולם התוכן הפיננסי-כלכלי שהו היעדים המדידים יכולים להיות אחוז התשואה, כמון ההון שלנו, ואילו יעדים איכותיים זה לפתח תפיסת משקיע ותודעה פיננסית.
 • מימוש – בסופו של דבר אם כל התיאורה הנפלאה הזו לא ממומשת, אז לא באמת עשינו כלום! זה אחלה לקרוא כיצד ניתן להתחטב, או מה נכון לאכול ומתי, אבל אם לא עושים זאת בפועל, אז מה זה שווה…? אותו הדבר בפיננסים. אפשר ללמוד ולרכוש השכלה פיננסית עד הנצח, אבל אם לא מיישמים אותה לתוכנית פיננסית מקיפה, החל מכלכלת משפחה, ביטוח, משכנתה ועד בנית תוכנית פיננסית מקיפה ויישומה על ידי השקעות בשוק ההון, השקעות בנדל"ן והשקעות אחרות כמו הלוואות חוב, אז… גם פה… מה זה שווה? הכל נשאר תלוי באוויר, ואתם יודעים מה קורה למה שנשאר תלוי באוויר? מתייבש. אז עצה לי קטנה לכם – אל תתיבשו!

יעדים משותפים לפיננסים ובריאות

כשם שאני בונה תוכנית כלכלית, אני מגדיר מטרות ויעדים פיננסים , לומד וחווה אתגרים לא פשוטים, כך גם בעולם הבריאותי. הקשר בין חינוך פיננסי ובריאות כאמור הדוק מאוד בעיני.
יש לכולנו יעדים בריאותיים. אשתף אתכם באחד שלי: לא להתעייף לפני הבן שלי כשאנחנו משחקים כדורגל, אני רוצה להוות לו דוגמה לאורך חיים בריא ולא להיות מההורים שרק מטיפים לבריאות ופעילות ספורטיבית ובפועל לא מיישמים את זה. אני מאוד מאמין בדוגמה אישית בחינוך, גם בחינוך פיננסי וגם בחינוך לאורח חיים בריא.
בין אם זה הרזיה וחיטוב, או ריצה לטווח מסוים או בזמן מסוים וכו'. ליעד הזה אנחנו פועלים לממשו על ידי תוכנית אימונים ותזונה, עם משמעת עצמית (כי למי יש כח לצאת להתאמן מוקדם בבוקר או בגשם) ולא מעט אתגרים פיזיים ופסיכולוגים – באופן דומה מאוד להתנהלות הכלכלית שלנו. לניהול התקציב המשפחתי אותו נכון לתכנן קדימה, ולגבש שיטות להצלחה בכלכלת המשפחה

דוגמאות לחינוך פיננסי ובריאות

אפשר לבחון את הקשר בין חינוך פיננסי ובריאות על ידי הדוגמאות הבאות:

 • פחות עוגה = פחות קלוריות = אי השמנה והרזיה.
  כל ביס מיותר שאני "חוסך" מוריד לי את הסיכוי להשמין.
 • פחות פזרנות בקניות = יותר כסף = חיסכון ואיתנות פיננסיות.
  כל שקל שאני לא מבזבז מגדיל לי את ההון העצמי.
 • השקעה בפעילות ספורטיבית תניב גירעון קלורי (שזה חיובי מאוד!) = להשקעה בנכסים שיניבו תשואה. לכאורה פעולות הפוכות (גירעון ועודף) אך הן משרתות את המטרות שלנו בעולמות הללו. ככל שנגדיל בפעילות הספורטיבית/את ההשקעות שלנו אנחנו נהנה יותר מהרווח הבריאותי והכלכלי.

לסיכום הקשר שבין חינוך פיננסי לבריאות

צריך לחיות באיזון, לא לקחת לקיצון. עם ניהוג עדין, שליטה, משמעת עצמית ותיכנון יעיל תוכלו להגיע ליעדים שלכם, הכלכליים, הבריאותיים, התעסוקתיים, המשפחתיים וכו.
באורחות חיים הפיננסים תנהלו ותשלטו בהוצאות הכלכליות ותכננו קדימה ולא תופתעו עם גירעון.
באורחות חיים הבריאותיים תנהלו ותשלטו בהוצאה הקלורית (ספורט ותזונה) ותכננו מה אתם אוכלים ומתי עושים ספורט ולא תופתעו מעלית מסת שומן.

אז…תנו פחות ביסים בעוגה ותנו יותר ביסים בהשקעות.

רק שנהיה בריאים, טוב… וגם עם הון מספק.

 


לשיתוף הכתבה

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פייסבוק חתול פיננסילהצטרפות לקבוצת הפייסבוק – חתול פיננסיפייסבוק חתול פיננסי