הסיפור המשפחתי שלנו, התחילו כאן, עצמאות כלכלית

תכנון פיננסי – קביעת חזון, מטרות, יעדים, שיטה ויישום

תכנון פיננסי – קביעת חזון, מטרות, יעדים, שיטה ויישום

תכנון פיננסי הוא חיוני לכל אחד ואחת. כתבתי מדריך פשוט למחזון מטרות יעדים פיננסים ועד היישום , היכנסו לראות את שלי ובנו את שלכם
תכנון פיננסי – קביעת חזון, מטרות, יעדים, שיטה ויישום

פרק #8 – גיבוש תוכנית פיננסית – חזון מטרות ויעדים פיננסים

זהו החלק הראשון מתוך 2 מאמרים אודות קביעת החזון, מטרות, יעדים ועד שלב שמימוש בתוכנית פיננסית. בחלק 2 -תוכלו לקרוא על שלב היישום, קישור בתחתית המאמר.

תוכן עניינים

תכנון פיננסי מחזון למציאות

היום בראייה לאחור אני מבין כי השלב הראשון לתכנון פיננסי עובר בחזון הפיננסי. באחד הערבים שישבתי מול הררי חומרי קריאה כחלק מהלימוד העצמי שלי התחלתי להרהר ביני לבין עצמי:

למה אני עושה את זה?” ומיד לאחר מכן עלתה לי שוב שאלה “למה אני פתאום באמצע החיים משנה כיוון?”, “לאן אני רוצה להגיע?” “מה מניע אותי?”

כל השאלות הללו התרוצצו בראשי במהירות עצומה. לאט לאט התחלתי להבין עם עצמי שאמנם אני רץ מהר, ואפילו בקצב טוב, אבל היה חסר לי המצפן החזוני, היה חסר לי ה”למה“. עבור מה אני עושה שינוי כה דרמתי בחיי. אז החלטתי כמו תמיד, לקחת עט ודף ולרשום – לרשום את “למה”. אותו “למה” שיביא אותי בסופו של דבר לתוכנית פינססית: לחזון, מטרות ויעדים עד היישום.

לקריאה נוספת בנושא:

בלגן בראש

התחלתי לזרוק המון רעיונות שרצו לי עד אז בראש. כמו לכולנו אני מניח, אחת המחשבות הראשונות היתה “כדי להיות עשיר”. רשמתי זאת בגאווה יתרה. “זהו! אני אהיה עשיר” קבעתי מלא בסיפוק עצמי. אך כעבור כמה שניות הבנתי שזה לא בדיוק זה, כי לא באמת יכולתי לכמת מה זה עשיר, ובלי קשר, זו מחשבה מעט ילדותית… אז התחלתי לחשוב קצת יותר לעומק ואיתגרתי עוד מספר תאים אפורים אצלי בין האוזניים.

בום! הילדים! העתיד שלהם!

לפתע הבנתי! הבנתי באמת למה אני עושה את כל זה. הרי חשבתי על זה לא מעט בעבר. הייתי מוטרד מזה מאוד, אבל לא תירגמתי את זה, כחלק מהתוכנית הפינססית, לחזון שלי. השארתי זאת כמחשבה טורדנית מופשטת שהעיקה והטרידה אותי כמו יתוש בליל קיץ חם ומהביל. אני רוצה שהילדים שלי יהיו “מסודרים” הכרזתי ביני לבין עצמי. מ-ס-ו-ד-ר-י-ם. זו היתה המחשבה החזונית האמיתית הראשונה שלי! הייתי גאה בה. לא ידעתי עדיין מה זה אומר אבל יש לי עם מה לעבוד! כמובן שרשמתי את פנינת החכמה הזו מיד על דף, הקפתי בעיגול מלא חשיבות ו…

הנה בא עוד גל גדול… תכנון פיננסי

בעודי רושם את ההתגלות השמימית הגיעה אלי עוד אחת – הלוואי שאוכל לעבוד במה שארצה ולא במה שצריך. לא ידעתי בזמנו שיש לזה אפילו מונח מקובל שבהמשך יהפוך לאחת המטרות שלי – “חופש כלכלי”. איזה צמד מילים קסום שטומן בחובו אין סוף פירושים, אבל היי… זה כבר לפסוט אחר. אז גם פה רשמתי עוד שורה לחזון שלי – “אני רוצה לעבוד במה שאבחר ולא במה שצריך“. ובפשטות – לעשות מה שאני רוצה מבלי שאהיה תלוי בהכנסה מחייבת מיגיעה אישית. שלא תבינו לא נכון, אני עובד, ואפילו נהנה מזה. אני די משוכע שאעבוד עוד הרבה שנים כי זה נותן לי משמעות עצומה, ערך, עניין ואתגר, אבל אני רוצה לבחור במה לעבוד, איפה, כמה ואיך.

יש לי חזון לתכנון פיננסי!

אז לא רק למרטין לותר קינג היה חזון בזמנו, אלא גם לי יש חזון! לי יש מצפן שמעתה והלאה יכווין אותי בתכנון פיננסי שיהווה את מפת הדרכים הפיננסית שלי. עד עכשיו רצתי מהר, ואפילו אם יורשה לי מהר מאוד, אבל עכשיו הריצה שלי התחילה להתפקס על המטרות שלי.

איך שאני אוהב טבלאות

הרגשתי שעליתי על הגל הפילוסופי שלי והחלטתי לנצל את ההזדמנות לפרוט את רעיונות התכנון הפיננסי. בניתי לי טבלה עם 2 עמודות בראש כל אחת מהן רשמתי אחת החזון שלי (זוכרים? לעבוד במה שארצה ולא במה שצריך והשני שהילדים יהיו “מסודרים”) . התחלתי לחשוב מה אני עושה עם הנתון הזה ולאט לאט התחלתי למלא את הטבלה. רשמתי את המטרות שלי, היעדים. מה אני רוצה להשיג מכל דבר ואיך בפועל אני מיישם את זה.

חזון פיננסי מטרות פיננסיות יעדים פיננסים מפת דרכים פיננסית תוכנית פיננסית

חזון פיננסי מטרות פיננסיות יעדים פיננסים מפת דרכים פיננסית תוכנית פיננסית

לקראת גיבוש תכנון פיננסי

סוף מעשה במחשבה תחילה!
אז כפי שהבנתם החזון הוא אחד מאבני היסוד בעולם התכנון הפיננסי שלי ובכלל. הוא זה שנותן את ההכוונה לאן צריך להגיע. לא היה לי קל לדייק ולפרוט אותו עד היישום. בפרק הבא תוכלו לקרא על איך מיישמים את עקרונות התכנון הפיננסית עם דוגמאות מחיי האישיים. כיצד לבנות תוכנית פינססית ולעצב את מפת הדרכים הפיננסית, כיצד לקבוע את החזון מטרות יעדים פיננסים ועד שלב היישום בפועל, על מנת להגיע אליו הכי נכון והכי מהר. קחו לכם עט ודף, תכינו כוס קפה, תקראו כיצד בניתי את שלי, ותתחילו את שלכם.

בהצלחה!

חזרה לתוכן העניינים

יעניין אותך גם

תגובות לחתול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים
מהתחום הפיננסי

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים מהתחום הפיננסי

רוצים ללמוד? לחסוך? להשקיע?

הירשמו לניוזלטר של החתול!