הסיפור המשפחתי שלנו, פנסיה וביטוחים

ביטוח בריאות וביטוח וחיים – גם אתם הלכתם לאיבוד?

ביטוח בריאות וביטוח וחיים – גם אתם הלכתם לאיבוד?

ביטוח בריאות וביטוח וחיים – גם אתם הלכתם לאיבוד

פרק #7.3 – ביטוח בריאות, חיים ובכלל

ביטוחים. ביטוח בריאות, ביטוח חיים, ביטוח רכוש ודירה, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח מחלות קשות, ביטוח רכב ועוד ועוד… איזה בלגן… אז בהמשך למאמר אוצר פיננסי: משכנתה, ביטוח, קרן השתלמות ופנסיה שבו תיארתי איך התחלתי את הדרך בכל אותם אוצרות (מכשירים פיננסים), כדוגמת קרנות ההשתלמות ומשכנתה, הנוכחי יהיה אודות הביטוחים ככלל וביטוחי הבריאות בפרט. אינני יועץ או מומחה בנושא, אבל כן בחרתי לשתף בתהליך שלי. ישנם שירותים הניתנים על ידי אנשי ונשות מקצוע מעולים בתחום ממליץ לכם להיעזר בהם.

תוכן עניינים

פיזור ערפל הקרב בביטוח הבריאות

לאחר שרשמתי את כלל הנתונים החודשיים שלי בטבלת ההוצאות וההכנסות נדהמתי לגלות המון שורות של ביטוחים. במסגרת הסדר האירגוני החדש ומיפוי על מה אני משלם ומה אני מקבל נחחתי הישר לתוך ערפל ביטוח הבריאות . גיליתי שאני משלם די הרבה בכל חודש ולהרבה מאוד חברות ביטוח על המון סעיפים שלא באמת הבנתי אותם. ראיתי הורדות מתלוש השכר שלי, מהעו”ש ומהאשראי ולא הבנתי מה כל שורה אומרת, הכל היה בכל מיני קיצורים מוזרים ושמות קוד שלא הבנתי את מהותן. לשמחתי בשלב זה כבר הייתי טיפה יותר משופשף אחרי כל סאגת קרנות ההשתלמות, פנסיה, וקופת גמל להשקעה, וידעתי שיש אתר נשגב שמרכז לי את ככל הביטוחים (פרט לקופת החולים) שיש לי על פי תעודת זהות – הר הביטוח! נכנסתי לאתר, הקשתי את הפרטים ו… נגלו לעיני משהו כמו 10-15 שורות שכל אחת מהן מורכבת מסוג הביטוח (ללא פירוט), תאריך ושם החברה שבה מבוטח.

מיפוי ביטוח הבריאות

שוב הכאב ראש רק גדל. אני זוכר ששאלתי את עצמי “איך זה יכול להיות שיש לי כך הרבה ביטוחי בריאות?” “על מה אני משלם?” “מה זה הסכומים המטורפים האלו?” ובין המתסכלים יותר: “נראה לי שיש לי פה שורות כפולות ומשהו לא תקין בכלל”. התחלתי לרשום הכל בטבלת האקסל שלי (לשונית מספר 4), זה עוד היה בשלב שלא גיליתי את כפתור ה “ייצא לאקסל” שמוטמע באתר. כל שורה בגיליון האקסל קיבלה סעיף ייעודי בביטוח, סה”כ 15. כל שורת ביטוח חולקה ל:

 • גורם/חברת ביטוח
 • סוג הביטוח
 • אסמכתא
 • תאריך כניסה
 • סכום לתשלום
 • מתי התחיל הביטוח
 • הערות – האהוב עלי. לכל שורה בעמודת ההערות היתה “לבדוק”.

 

מה עושים עם כל נתוני ביטוח הבריאות?

פיניתי לי מספר שעות בהמשך אותו שבוע וריכזתי מאמץ מול כל חברות הביטוח והתחלתי להרים טלפונים לכולם. היתה לי רשימת שאלות שהכנתי מבעוד מועד למול כל חברת ביטוח כמו:

 • מה כולל הביטוח
 • מה לא כולל
 • מה גובה הפרמיה
 • על בסיס מה נקבעה הפרמיה
 • אילו כיסויים נכללים
 • אילו מסלולים נוספים יש שאולי ארצה לבחור בהם
 • האם יש לי כפל ביטוחים? (אסון פיננסי שאין כדוגמתו ולרובינו יש אותו)

 

אוי ואבוי – קרנבל של בלגן

חלק מנציגי חברות הביטוח היו מאוד נחמדים ואדיבים וחלק היו חשדניים ושאלו למה אני רוצה לשנות משהו. באמת שלא רציתי לשנות, הייתי עוד בשלב של רק להבין מה בכלל יש לי. לקח לי קצת יותר מכמה שעות טובות כדי ליצור קשר עם כל חברה לקבל את הנתונים. טורטרתי לא מעט מגורם לגורם (שירותי לקוחות זוועתיים), אבל בסופו של דבר הכל נכנס לאקסל (כמו שאני אוהב) וסוף סוף היה לי את המיפוי המיוחל והבנתי באמת מה יש לי ואז הבנתי ממש לעומק דבר אחד: יש בלגן והוא לא רק חוגג אלא יש קרבנל שלם של בלגן!

 • ביטוחים ישנים מאוד ולא רלוונטים
 • כפל ביטוחים שהגיע למאות שקלים
 • ביטוחים מיותרים לתפיסתי (תאונות אישיות)
 • פרמיות יקרות מאוד
 • כיסויים שלא מתאימים

 

טוב… אז מה עושים? נעזרים באנשי מקצוע

זכרתי שלפני מספר שנים אשתי יצרה קשר עם סוכן ביטוח ש”סידר” לנו את ביטוח הבריאות וביטוחי החיים ולא היינו מרוצים מהשירות שלו וזאת בלשון המעטה. וכמשנתי בקודש לאחר לימוד עצמי מעמיק ושליטה סבירה בחומר פניתי לסקר שוק עצמאי לגבי איש/אשת ביטוח. שאלתי, קראתי, התייעצתי, בחנתי ולבסוף גיבשתי רשימה של שלושה אנשי מקצוע עצמאיים ובלתי תלויים (חשוב מאוד בעיני)  ואחרי תהליך קצר יחסית בחרתי באחד שהכי סמכתי עליו. נפגשנו, הוא הציג את משנתו, אני בעיקר ישבתי והקשבתי. מבחינתי זה היה ראיון קבלה לעבודה, אחרי הכל הוא האיש שהולך לייעץ לי ולמשפחתי בדברים החשובים באמת בריאותינו. בסופו של הערב אכן נבחר ויצאנו לדרך.

מוסר השכל

בראייה לאחור שילמתי המון כסף מיותר והייתי חשוף מאוד לשינוי במצב הבריאותי שלי ושל משפחתי. התבאסתי ממש, על הטיפשות, חוסר האחריות ובזבוז הכספים, אבל אמרתי לעצמי שלפחות תפסתי את זה בנקודה טובה יחסית ומפה רק עולים בווקטור חיובי. בסופו של התהליך הפרמיות ירדו מאוד לאחר מיקוח קצר מאוד, הכיסוי של ביטוח הביריאות הותאם למשפחתי, הכפילויות בוטלו והמילה אחת – הצלחה!

ממליץ לכם בחום לפחות לעשות את הסדר הראשוני לפחות בביטוח בריאות ובביטוח חיים ב”הר הביטוח” (אשמח לעזור בכיף) ולהבין מה יש לכם ומה אין לכם ומה אתם משלמים, שלא תהיו חשופים מדי בהיבטים בריאותיים ושלא תשתלמו יותר ממה שצריך.

מאחל לכולנו “נפש בריאה בגוף בריא” – המשורר הרומי יובנאליס

חזרה לתוכן העניינים

יעניין אותך גם

תגובות לחתול

התגובות על “ביטוח בריאות וביטוח וחיים – גם אתם הלכתם לאיבוד?

 1. יואב הגיב:

  תודה רבה, עוזר מאוד ושימושי בעולם הביטוחים

  1. ELAD COHEN הגיב:

   שמח לשמוע. תודה על הפידבק

  2. אור הגיב:

   אשמח לדעת האם ביטוח סעודי שאני משלם בקופת חולים כבר קיימת בכל קרן פנסיה ?

   1. חתול פיננסי הגיב:

    היי,
    למיטה ידיעתי זה לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים
מהתחום הפיננסי

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים מהתחום הפיננסי

רוצים ללמוד? לחסוך? להשקיע?

הירשמו לניוזלטר של החתול!