מה בין הפלה לכלכלה

המשמעויות הכלכליות של אי הפלה
לשיתוף הכתבה

 372 צפיות

קדימון קצר

בשישי האחרון, 24.6.2022 קבע בית המשפט העליון בארצות הברית כי זכות ההפלה היא אינה זכות חוקתית פדרלית כפי שהיה ב-50 השנים האחרונות, וכפועל יוצא מכך, הסמכות החוקית הועברה למדינות עצמן.
אני לא נכנס פה לסוגיות החברתיות שכתבתי עליהן אצלי בפרופיל בפייסבוק. כן אציין שאני מזועזע מהפסיקה שמבטלת בעיני זכות בסיסית לנשים על גופן. כבעל וכאבא לבנות (ובן) אני מודאג מאוד לגבי העתיד. עם זאת אני לא אדון בהיבטים החברתיים, אלא אסקור את המשמעות הכלכלית של שלילת האפשרות להפלה לנשים שעלולה להיגרם מביטול זכות ההפלה הגורפת בארצות הברית.

תוכן ענינים

כן, היה מחקר מעמיק על הפלות!

פרופסור דיאנה גרין פוסטר, הובילה מחקר מעמיק במשך שנים רבות אודות ההיבטים החברתיים, הרגשיים, בריאות הנפש, הרווחה הכלכלית והמשמעות הכלכלית של שלילת האפשרות להפלה לנשים. המחקר של פרופסור גרין, תחת הכותרת  The Turnaway Study. חקר כ-1,000 נשים ב-10 שנים, וליווה אותן במסגרת המחקר שנים רבות. ממליץ בחום לשמוע את הפודקסט הזה שבו פרופסור פוסטר מתארת את תפיסת עולמה ומחקרה.

המשמעות הכלכלית של אי הפלה, שיכולה להיות דרמטית עבור נשים רבות, בעיקר בשכבות הסוציואקונומיות הנמוכות יותר בחברה
כלכלה והפלה

לקריאה נוספת

איך להקנות לילדינו חינוך פיננסי?

להורדת טבלת אקסל להוצאות והכנסות

לעוד מקורות מידע וידע פיננסי

עיקרי ממצאי המחקר אודות המשמעות הכלכלית של שלילת האפשרות להפלה לנשים

 1. שליש מהנשים נסעו מעל 100 מייל (160 ק"מ), ולו רק להתרחק מאזור מגוריהן בשל סיבות כמו כבוד המשפחה ובושה עצמית. הדבר כרוך בלא מעט כסף, כסף שלא בהכרח היה לאותן הנשים.
 2. 2/3 מהנשים שילמו מעל לשליש מהמשכורת החודשית שלהן עבור ההפלה. וזה כשזה היה חוקי. מעניין יהיה לדעת כמה תצטרכנה נשים לשלם כאשר זה לא יהיה חוקי במדינתן. ומה עם הפסד ימי העבודה?
 3. הסיבה הנפוצה ביותר כ-40% להפלה היתה בגין היבטים כלכליים – הן לא יכלו להרשות לעצמן כלכלית לגדל ילד נוסף. זה היה עול כלכלי שלא יכלו לעמוד בו ולכן ביקשו להפיל את העובר.
 4. ילדים של נשים שלא הפילו היו ברובם מתחת לקו העוני והערכת הישגיהם ברמה הלאומית היתה נמוכה מהממוצע.
 5. על אף שקבוצת המחקר הנשית התחילה עם נתונים סוציואקונומים זהים יחסית, המחקר הראה שעם הזמן הפער רק הלך וגדל בין אלו שביצעו הפלה ואלה ששמרו על תינוקן.
  • נשים שלא ביצעו הפלה היו בסבירות נמוכה מאוד לעבודה במשרה מלאה.
  • נשים שלא ביצעו הפלה היו בסבירות גבוהה מתחת לקו העוני.

עוד כמה מחשבות שלי על המשמעות הכלכלית של שלילת האפשרות להפלה לנשים

בעת הנוכחית לאחר ביטול החוק נסו לדמיין את אותן נשים שגם ככה הן במצוקה כלכלית, נדרשות לטוס או לנסוע מאות מיילים ולחפש קליניקה פרטית וניתן כבר לדמיין את המחיר הגבוה שהן תידרשנה לשלם.
אם בזמן המחקר כ-2/3 מהנשים שילמו כשליש ממשכורתן החודשית, אז סביר שעם שינוי החוק זה יעלה הרבה יותר.
יתרה על כן, אותן נשים מהחתכים הסוציואקונומים הנמוכים בחברה האמריקאית , ללא "גב" כלכלי, תדרשנה להפסיד ימי עבודה בכל התהליך הזה. האם אכן יעשו זאת? האם בכלל יתאפשר להן? אינני יודע לענות על השאלות האלו, אבל אני משוכנע כי יש להן השלכות כלכליות לא מבוטלות בכלל!

להאזנה לפודקסט "בזמן שעבדתם" על איך הטכנולוגיה פוגעת בפרטיות ובאפשרות להפלה.

מעגל העוני ימשיך ויתרחב

כאמור, המשמעות הכלכלית של שלילת האפשרות להפלה לנשים היא עלולה להיות דרמטית. המחקר מראה שחלק גדול מאלו שנמנעות מהפלות נוטות יותר לחיות במשקי בית שאין בהם כסף למחיה בסיסית. בהמשך, סביר יותר שהם יגדלו ילדים לבד וישארו ברמה סוציואקונומית נמוכה מאוד. יתרה על כן, עוד הראה המחקר זיקה חזקה בין פשיעה לבין אותן משפחות שנמנעה מהן האפשרות להפלה של האם.
בשורה התחתונה שלילת אפשרות ההפלה מהווה מחיר כלכלי כבד מאוד עבור לא מעט נשים מהמעמד הסוציואקונומי הנמוך, וגובה גם מחיר חברתי גבוה מאוד.


לשיתוף הכתבה

מאמרים מומלצים

תגובות 11

 1. יואל מרקוס

  מאמר מאוד חשוב, שמאיר על חושך גדול מאוד, מעוד זווית. תודה🙏

  1. חתול פיננסי

   תודה רבה יואל.
   כולי תקווה כי השפיות תחזור במהרה.

 2. רותי קרמיסי

  חוק הזוי ונוראי, מרגיש שאנחנו חוזרים 100 שנה אחורה. זכויות האדם נרמסות בשנים האחרונות, זה התחיל במגיפת הקורונה וממשיך עם חוק ההפלות. מחיר גבוה מאוד ונגיסה גסה בחופש הפרט. וכפי שציינת גם מחיר כלכלי.

  1. חתול פיננסי

   אכן חוק נוראי, אני מקווה שמישהו יתעשת שם במהרה וישיב את השפיות.

 3. סיון לשם חי

  יש עוד היבט לטעמי,
  ילדים נטושים.
  נשים שלא יוכלו להרשות לעצמם את ההפלה ומה שזה ידרוש מהן יסחבו הריון וינטשו את ילדיהם.
  הנטל הכללי יהיה במציאת פתרונות לילדים האלו .
  ולא אזכיר את מעגלי הטיפול בטראומה שגם האישה חווה וגם הילד בהמשך חייו ..
  יש פה השלכות מרחיקות לכת ..

  1. חתול פיננסי

   צודקת מאוד סיוון! זה לגמרי נכון. יש עוד מעגלים בהן ההשפעה היא דרמתית.
   תודה על פידבק.

 4. חתול, זה נהדר. אני רק חוששת שאלו שהם נגד הפלות רואים בעוני סוג של עונש משמיים, ומאשימים את העני בעוניו שמגיע מעצלות, טיפשות או השתייכות לגזע נחות ולא מחסמים חברתיים מובנים ומוגנים היטב. כך שהעמקת פערים היא פשוט נון אישו עבורם.

  1. חתול פיננסי

   הלוואי שהיית טועה אושרת. לצערי אני מסכים איתך בניתוח הדברים, זה נוראי. אלו ששוללים את זכות ההפלה ימצאו את התירוצים שלהם בכל דבר ולא משנה מה. עצוב…

   1. יש מחקר מעניין של steven Levit, אשר טוען, כי ירידה דרסטית בפשיעה וסחר בסמים נבע מביטול איסור הפלות. נולדו פחות ילדים לא רצויים בשכבות מוחלשות. הוא בדק קצב אישור הפלות במדינות שונות בארה"ב ומצא קורלציה מובהקת אחרי כ15 שנה לאחר האישור….
    זה גם מסתדר עם הגיון בריא. ילדים לא רצוים כאשר מגיעים לגיל התבגרות יוצאים לרחובות לחפש מזלם בדרכים…

    1. חתול פיננסי

     אכן, קראתי על זה. הוא מייחס זאת בין היתר לניויורק בשנות ה90, בטענה הפוכה לג'ולאני (ראש העיר דאז), שלא ג'וליאני הוריד את הפשיעה בשנות ה 90, אלא זו היתה תוצאה של דור הילדים שנולדו לאחר 73 (השנה בה חוקק החוק), וכן ההשפעה היא חיובית לגבי הפשיעה.

 5. לא התייחסת להיבט של הפלות לא חוקיות וההשלכות שלהן:
  תמותה ופגיעה גופנית שמשפיעות על הילדים הקיימים של אותה אישה.
  אפילו הפסד מיסים, שלא נדבר על פשיעה גבוהה יותר עם כל מה שכרוך בזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פייסבוק חתול פיננסילהצטרפות לקבוצת הפייסבוק – חתול פיננסיפייסבוק חתול פיננסי