הסיפור המשפחתי שלנו

הצעד הראשון להתפתחות פיננסית

הצעד הראשון להתפתחות פיננסית

הפרק הפותח של הבלוג המשפחתי שלנו אודות המסע לעבר עצמאות כלכלית - כאן הכל התחיל!
הצעד הראשון להתפתחות פיננסית

הצעד הראשון להתפתחות פיננסית

 פרק #1 – פרולוג להתפתחות פיננסית

תוכן עניינים

פתח דבר להתפתחות פיננסית

קודם כל אני רוצה לפתוח בגילוי נאות: הבלוג הוא אנונימי! מטרת הבלוג היא לשתף אתכם במסע ההתפתחות הפיננסית שלי. אפשר לומר אפילו התפכחות ולמידת כישורי חיים פיננסים ממש מאפס. אכתוב על נושאים פיננסים מגוונים. הנושאים יעסקו בין היתר בכלכלת משפחהכישורי חיים פיננסים, שינוי תפיסת התודעה לשפע כלכלי, השכלה פיננסית, ניהול כספיםהשקעותמשכנתאותחסכונות פנסיונים כמו קרן השתלמות, פנסיה וקופת גמל להשקעה ועוד ועוד. כל זאת במסגרת ההתפתחות הפיננסית שלי ושל משפחתי במסע שלנו לעבר חופש כלכלי.

הבלוג פונה לשני המינים יחדיו, גם אם לעיתים אני אכתוב בלשון זכר ????

תפיסת עולמי הפיננסי בכלכלת המשפחה והתפתחות פיננסית

אני חייב לומר שבראייתי זה לא כך משנה מאיזה רקע סוציואקונומי אני מגיע ומה מצבי המשפחתי (בהמשך אפזר יותר פרטים). אני סבור כי כל אחד ואחת מאיתנו חי לו בתוך מציאות כלכלית משתנה. המציאות נוגעת במודעות והתפתחות פיננסית, כלכלת המשפחה, ובהתאם חינוך פיננסי לילדים, הייחודיים לנו. אני התחלתי ממקום תודעתי כלכלי נמוך מאוד, ובהמשך הפוסט והבלוג אתם תבינו מאיפה ועד כמה נמוך. אני משוכנע כי תמצאו הרבה קווי דמיון בין התהליך שעברתי לבין התהליכים שלכם. בין אם עוד לא התעוררתם והתפכחתם כלכלית, או שאתם חושבים על זה, או שאתם כבר בתהליך מבורך בדרך לשלוט ולנהל את הכסף שלכם.

אני מאמין שכל אחד ואחת חייבים לנהל את כספיהם, אחרת הם ינוהלו על ידי הכספים ומפה המדרון חלקלק מתמיד.

האני הכלכלי שלי וההתפתחות הפיננסית

הייתי "במצב טיסה פיננסית" (ולא בקטע טוב…), חוסר מודעות מוחלט ושלא לדבר על שליטה בכל הפן הפיננסי המשפחתי. יש שיגידו חוסר אחריות משווע ורובם יהיו צודקים. קצת טעימה ממצב הטיסה כדי שתבינו למה אני אומר שהתחלתי נמוך מאוד:

 • עובר ושב – לא ידעתי כמה כסף היה לי.
 • כמה משכנתה יש לי? באילו מסלולים? ריביות?
 • אילו ביטוחים יש לי? מה הפרמיה?
 • חשבון בנק, מה המספר חשבון  הסיסמא אליו.
 • כלכלת משפחה בסיסית – מה ההוצאות וההכנסות
 • קרנות השתלמות ופנסיה – מי מנהל אותן? איפה מנוהלות? כמה יש לי שם? מה גובה דמי הניהול?

מחד אני ממש לא מהבזבזנים, מאידך חשבתי שאני החוסכים, אך מסתבר שלא…ממש ממש לא!

רפסודה כלכלית בים שקט

חשוב לי לציין כי עם חוסר המודעות לכל פן כלכלת המשפחה, ניהול כספים והשקעות, לא הרגשתי מצוקה כלכלית, והייתי בה, הייתי במצוקה! בראייה לאחור אני חושב שזה נבע מחוסר המודעות שלי להיבטים הכלכליים שלי ושל משפחתי. המשכנתא ירדה, האשראי ללא בעיות חריגות, הצ'קים לא חזרו וככה התנהלתי כמו רפסודה בים, שט לאן שהזרם לקח אותי. בשלב אחד מסוים הגלים התחילו להתחזק והרוחות החלו לנשוב בעוצמה חזקה יותר ואיימו על הרפסודה הקטנה שלי. בשלב ההוא הבנתי שאני רוצה אוניה ענקית, כזו שלא תהיה רגישה לרוחות וגלים. ואם אקביל זאת לעולם הפיננסי שלי, רציתי איתנות ויציבות כלכלית עבור משפחתי.

התפתחות פיננסית ושינוי תודעה

כל זאת היה עד אותו שלב בחיים, אי שם בעבר הרחוק, שהבנתי שצריך שנוי (לא דרמה ענקית). התיישבתי כמעט לראשונה על האתר של הבנק וחשכו עיני: "איך אין לנו כמעט כסף בבנק…?" הרהרתי ביני לבין עצמי ואחר כך פניתי לאשתי. תחושות תסכולייאוש ובלבול הציפו אותי. משהו ניטע בי מפנים, קול שאמר לי "תפוס שליטה", תבין קודם כל איפה אתה נמצא ותכוון לצאת ממנו למקום טוב יותר ובשאיפה מהר ככל הניתן.

היום אחרי תהליך אישי ארוך, ממושך, מאתגר ובעיקר מעניין ופוקח עיניים אני במקום אחר לגמרי. המשפחה שלנו במקום אחר לגמרי. נכון יש עוד הרבה לאן להתקדם, אבל מתחיל להרגיש בנוחות פיננסית. אותה איתנות כלכלית בכלכלת המשפחה ובכישורי חיים פיננסים נכונים ומדויקים הרבה יותר ממה שהיו. אני כבר צועד בשביל הזה, התחלתי אותו, הסימון מאוד ברור, התוכנית בהירה והיעדים מוגדרים ולשם אני צועד!

בהמשך הבלוג אפרט יותר על התהליך בשלבים. לא על מנת ללמד אתכם איך להתקדם פיננסי, או איפה נכון להשקיע וכיצד למחזר משכנתה לריביות אטרקטיביות יותר. בעיקר לשתף ולתת השראה, בין היתר לניהול וגיבוש כלכלת משפחה ולימוד כישורי חיים פיננסים. אני מאמין שיש עוד המון משפחות כמונו שנמצאים במקום הזה של חוסר הבנה ומודעות פיננסית של התא המשפחתי. מה אנחנו יכולים לעשות לעתיד כלכלי טוב יותר, ובעיקר להראות שניתן לעשות אחרת, שניתן לצאת לאור ולהתפתח פיננסית.

ובנימה מעט אישית יותר: אני רוצה להודות לחבר קרוב מאוד שלי על ההשראה, הדחיפה, היוזמה לכתיבת הבלוג והקמת הקבוצה בפייסבוק של חתול פיננסי.

אסיים בציטוט שאני מאוד מאמין בו:

When there's a will there's a way", William Hazlitt ,1822"

מקווה שאמצא עניין אצלכם,

להשתמע!

חזרה לתוכן העניינים

rail, railroad, road-2849929.jpg

תגובות לחתול

התגובות על “הצעד הראשון להתפתחות פיננסית

 1. Rome הגיב:

  זו המציאות בישראל ובשאר מקומות בעולם – חוסר בהשכלה פיננסית בו אנשים קוברים לעצמם בור שלא יוכלו לצאת ממנו בעתיד.
  אני זוכר שלראשונה קראתי בספר של דונאלד טראמפ ורובראט קיואסקי "רוצים שתהיו עשירים" לראשונה את המושג השכלה פיננסית ולא היה לי מושג על מה מדובר.
  הם בדיוק דיברו והעלו את הנקודה הזו, שהעשירים בעלי ידע פיננסי בעוד העניים חסרי ידע פיננסי וגם לא רוכשים אותו. לכן פערי המעמדות במגמת עלייה ועד שלא יהיה שינוי כנראה שגם יימשך כך.
  אני מתחילת הקורונה השלמתי הרבה חומר, עדיף מאוחר מאף פעם 🙂

  1. ELAD COHEN הגיב:

   ראשית, כל הכבוד על שינוי התפיסה והעמקת הידע הפיננסי, זה בהחלט אחד הצעדי הראשונים לצמיחה והתפתחות פיננסית.
   שנית, בראייתי אתה לגמרי צודק על הפערים הנובעים בין היתר מהיעדר השכלה פיננסית. לצערי לא מלמדים זאת במערכת החינוך ולא מקנים כישורי חיים פיננסים.
   על הטעות הזו אנחנו לעיתים המון ואפילו לא מודעים עד מה.
   שלישית, אחלה של ספר:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יעניין אותך גם