חזון פיננסי ועד היישום – מדריך מעשי

מחזון ליישום פיננסי
לשיתוף הכתבה

 61 צפיות

פרק #8.1 החלק השני בגיבוש מפת הדרכים הפיננסית – חזון פיננסי ועד היישום, מדריך מעשי.

חזון פיננסי

בפרק הקודם רשמתי אודות איך הבנתי שאני צריך חזון פיננסי, למעשה חיפשתי את ה"למה" אני עושה זאת. בפרק הזה ארשום לכם איך עשיתי זה ממש בצורת מדריך עם הדוגמאות שלי. איך גיבשתי את ה"מה" וה"איך". מחזון ליישום פיננסי, וזה באמצעות 2 דוגמאות רעיוניות מעולמות התוכן שלי:
האחת – הבטחת העתיד הפיננסי של ילדי.
השניה – לעסוק במה שאבחר מבלי להיות מוטרד כלכלית.

בתמצות: התחלתי מהחזון, ממנו גזרתי את מטרותי ולהן פרטתי יעדים. לכל יעד הותאמה השיטה והמנגנונים ומהם עברתי לשלב היישום

שימו לב: בדומה לפירמידה, כל קומה מונחת על קודמתה וחייבת להוות בסיס איתן על מנת להמשיך לבנות את יתר הקומות.

מתחילים ביישום הפיננסי

לשמחתי הרבה, הבנתי את ה"למה", "מה" ו"איך". מהשלב הזה התחלתי לפרוט את המחשבה המופשטת הזו לפרקטיקה. יתכן ולחלקנו זו תהיה סמנטיקה ולחלקנו אף תהיינה הגדרות אחרות לכל סעיף, אך אני מביא לכם פה את שלי.

טיפ יישומי קטן

אני זוכר שממש רשמתי את כל הסעיפים על גבי דף ניר. זרקתי הכל לשם. לאט לאט התחלתי לסדר את האבנים הגדולות ולבנות לי מפת הדרכים שלי ושל משפחתי מחזון ליישום פיננסי. זה לקח קצת זמן… היו קצת שינויים ועיצובים, אבל ההרגשה הנפלאה הזו של להבין לאן אני רוצה להגיע, היתה שווה את כל הזמן שהשקעתי בזה. ממליץ לכם בחום לא להקל ראש בזה. אז קחו לכם דף ועט או תפתחו את המחשב ותתחילו לשרבט.

הנה מתחילים – חזון פיננסי ועד היישום

חזון פיננסי

פה תגיע התשובה של "למה". למה אתם עושים את זה. יש משהו שמניע אתכם החזון שלי הוא הבטחת העתיד הפיננסי של ילדי לצד זה ושאני ואשתי נוכל לעסוק במה שנרצה, ולא שנעסוק במה שצריך. זו מחשבה מופשטת יחסית אודות העתיד, הגדרה איכותית ולא כמותית.

חזון פיננסי
חזון פיננסי

מטרה

המטרה מרכיבה את החזון. חלק ממטרותי הן הוניות וכמותיות כמו חופש כלכלי. עם זאת החלק המשמעותי הוא מתמקד יותר בחינוך פיננסי לילדים ובהקניה להם כישורי חיים פיננסים נכונים שיהוו להם בסיס לצמיחה כלכלית. חינוך פיננסי כזה שיאפשר להם להתמודד עם החיים באופן נכון יותר. 2 המטרות הללו משרתות את החזון. חופש כלכלי יתמוך בלבחור לעסוק במה שארצה ואילו חינוך פיננסי לילדי יתמוך בהטחת עתידם הפיננסי.

מטרה פיננסית
מטרה פיננסית

יעד

עבורי היעדים מרכיבים את המטרות. לכל מטרה יש יעדים. מטרת חופש כלכלי תהיה מוגדרת על ידי יעד ברור ומוגדר של X כסף ב Y שניםחינוך פיננסי לילדים כמטרה, יפרט למספר יעדים כמו הבנת מהות והגיון ההשקעה, תודעה פיננסית, מונחים פיננסים, חשיבות הריבית דה ריבית, ביקורתיות פיננסית, התנהלות כלכלית וכו.

יעדים פיננסים
יעדים פיננסים

שיטה ומנגנונים

לכל יעד יהיו לו את השיטות והמנגנונים להגיע אליו, זה למעשה ה"איך" כתפיסה כוללת.
למה הכוונה? אם אני רוצה להגיע ל X כסף ב Y שנים, אז נכון לבנות תוכנית פיננסית שתביא אותי לשם. אני יכול לעשות זאת בעצמי, להיעזר באנשי מקצוע או לשלב. התוכנית היא למעשה המנגנון שלי להגיע ליעד שלי. אם בחינוך פיננסי עסקינן, אז השיטה שלי היא ללמוד ככל הניתן דרכים להעברת המסר לילדי. כיצד אוכל להטמיע שהם באופן הכי נכון את יסודות החינוך וכישורי החיים הפיננסים.

שיטה ומנגנונים - תוכנית פיננסית
שיטה ומנגנונים – תוכנית פיננסית

יישום

פה מגיע החלק האחרון, ואני טוען שהפשוט יותר. זה חלק של ה"איך" היישומי, ממש ברמת הביצוע. היישום של התוכנית הפיננסית יהיה החל מכלכלת משפחה נכונה, שליטה וניהול הוצאות והכנסות ועד השקעות חובקות עולם. בגזרת הילדים והחינוך הפיננסי היישום יבוא לידי ביטוי בראש ובראשונה על ידי דוגמא אישית, הלכה למעשה – WALK THE TALK. בנוסף, בניהול הכספים שלהם (דמי כיס), שיח פיננסי המותאם לגילם, לימוד ויישום השקעות בשיטת "קופת אמאבא" ועוד.

מחזון ליישום פיננסי
מחזון ליישום פיננסי

סיכום חזון פיננסי ועד היישום

בסופו של דבר, בראייתי, יש פה פירמידה (לא מהסוג המפוקפק) התומכת את החזון. הפרמידה מונחת על קומת המטרות, שזו מונחת על קומת היעדים, המתבססת על קומת השיטה ומנגונים וכל הקומות הללו מתבססות על הבסיס שהוא הפעולות יישומיות.עם זאת, על מנת לבנות את התהליך הזה נכון, אני סבור שצריך להתחיל עם הבסיס – קומת החזון. היא זו שתעצב את יתר הקומות ותכווין אותן. אין לי ספק שבמעלה הדרך הקומות תתעצבנה להן, והאבנים תתבססנה ותשקענה במקומן הנכון.מאחל לכם מסע מחשבתי פורה!
עצה אחרונה – סוף מעשה במחשבה תחילה!

חזרה לתוכן העניינים


לשיתוף הכתבה

מאמרים מומלצים

תגובות 10

 1. הייתי קוראת לפוסט פירמדית הצרכים הפיננסים.
  פשוט פוסט קריאה חובה לכל תא משפחתי.
  אלוףףףףף

  1. תודה רבה! ממש אהבתי את השם:)

 2. בהחלט פוסט חובה!
  זה מצויין שנגעת והסברת את עניין החזון
  אהבתי

  1. חתול פיננסי

   תודה רבה!
   אני מוצא כי הרבה נוטים "למסמס" אותו או להגדיר אותו באופן מופשט מדי. בעניני זה שלב חשוב מאוד שמשליך מאוד על התכנון הרחב דרך האסטרטגיה בהשקעות וכלה במימוש התוכנית הפיננסית.

   1. פוסט מעולה!!! פרקטי,פשוט להבנה וחובה ליישום!!!
    תודה על שיתוף הידע!

    1. חתול פיננסי

     תודה רבה ובשמחה ענקית!

 3. אבי אמסלם

  אחד הטובים שקראתי להבנת הפרקטיקה!
  גזרתי ושמרתי 👍🏼

  1. חתול פיננסי

   תודה רבה אבי, שמח לקרוא.

 4. קראתי בעניין רב את כל הבלוג. מתחברת מאוד לנאמר ומרגישה שאני הולכת צעד צעד בדיוק כמוך. החכמתי ! תודה רבה!

  1. חתול פיננסי

   תודה רבה עדי,
   איזה כיף לקרוא שאת מתחברת לדברים שלי.
   שמח מאוד עבורך שאת מתקדמת – המון המון הצלחה!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

asdfasdfadfgfgh