חופש כלכלי? למה סביר שתיכשלו בלהגיע אליו

חופש כלכלי? למה סביר שלא תצליחו להגיע אליו
לשיתוף הכתבה

 1,490 צפיות

מה זה חופש כלכלי?

חופש כלכלי הוא מושג מתעתע מאוד וגם חמקמק אם יותר לי לשפוט, ובתוך כך כולם לדעת איך להגיע לחופש כלכלי. אני לא מתכוון לפתוח כאן את הדיון על המושג והמשמעות שלו, יש מספיק כאלה ברחבי הרשת וכל אחד בטוח שהוא יודע בדיוק מה זה. אני אטען לצורך הדיון כאן שמה זה חופש כלכלי זה לא באמת משנה וכל הגדרה מתקבלת בברכה.

אז על מה כן? אני רוצה להיות השדון המציאותי והמעצבן הזה ש"מוריד" לכם, ושם לכם את המציאות בפרצוף, זה שיגיד לכם מה הקשיים במסע הזה של איך להגיע לחופש כלכלי? ולמה רוב הסיכויים שרוב האנשים יכשלו בהשגת היעד של חופש כלכלי

תוכן עניינים:

לקריאה נוספת:

להורדת טבלת אקסל הוצאות והכנסות למשק בית

11 צעדים להגיע לעצמאות כלכלית

איך להתחיל להשקיע כסף?

הקושי באיך להגיע לחופש כלכלי

אבל אני לא כזה רשע אז אנסה גם לתת את הצד של המלאך. לפרוש בפניכם כמה כלים להתמודדות עם הקשיים אודות איך להגיע לחופש כלכלי?
בסופו של דבר אסיים בנימה אופטימית ובפתרון קסם שיראה לך איך אפשר להגיע לחופש הזה מחר. שווה לחכות ולקרוא את הכל בסדר שכתוב אחרת לא יהיה לך אפשרות להבין את פתרון הקסם שלי.

שנתחיל?


איך להגיע לחופש כלכלי?
איך להגיע לחופש כלכלי?

גם אני רוצה להגיע לחופש כלכלי… אבל מה זה לעזאזל?

התסכול הראשוני שאנו נפגשים בו כבר עם ההכרות של המושגים כמו עצמאות כלכלית וחופש כלכלי, הכנסה פאסיבית, "לא צריך לעבוד" וכו' – אלה פרדיגמות שקשה מאוד להתמודד איתם. לרוב האנשים שחונכו שכסף מגיע מעבודה קשה וחיסכון שמים רק במזרון או בבלטות. זה תסכול מאוד גדול וגם הקשה מכולם. תחשבו רגע… מי שלא גדל בבית שבו היה חינוך פיננסי או שדיברו על כסף בפתיחות, ברוב המקרים גדלת בסביבה שאינה מכירה ויודעת כלום על זה ואז התדהמה היא כפולה. פתאום פגשת בפוסט כמו בקבוצת הפייסבוק "חתול פיננסי", כתבה או סתם שיחת מסדרון בה מדברים על הנושא ולך אין יושג על מה מדברים. אם נפשפש בזיכרון ונחשוב על זה יותר לעומק זה גם קרה לך עשרות או מאות פעמים בעבר רק שזה לא תפס לך את תשומת הלב אז פשוט עברת הלאה. באותה הפעם שזה תפס את תשומת הלב ופגש אותך כנראה באיזו נקודת שפל כלכלית כמו חוסר יכולת לממן חופשה, אירוע רפואי הדורש תקציב גדול, תקלה גדולה בבית או ברכב, מינוס גדל וקיבלת טלפון מהבנק וכו'. ואז השיחה הזו תגיע ופתאום לרגע הצלחת לדמיין נפתרות כל הבעיות הכלכליות שלך ואולי זה אפשרי להגיע לשם, להגיע לחופש כלכלי.

ובווום הבועה (של החלום) מתפוצצת…

מה זה בכלל? איך עושים את זה? איך להתחיל להשקיע בכלל? אני? מאיפה יהיה לי כסף? מה זה כל המושגים שזרקו פה בשיחה? סנופי, ETF, ביטקווין, מניות, בורסה, מינוף, ריבית דריבית, נדל״ן וואו…

איך זה קשור אליי? זה לעשירים לא!?

אז זנחת את העניין וחזרת לעבוד ועברת לחשוב על עוד עבודה, שעות נוספות ואיך לעזאזל תסגור את החודש. אבל ברגע שזה תפס לך את תשומת הלב, זה מנקר בראש, אז בלילה, בשקט, בחושך התחלת לחפש בגוגל איך להגיע לחופש כלכלי ואין לך מושג מאיפה להתחיל.

אז זרקת חלק מהמושגים ששמעת בשיחה, והופ חטפת מלא פרסומות והבטחות. זה לפתע מלהיב אותך ומדרבן אותך לפנות לסביבה הקרובה שלך, להבין אם אתה לבד או שיש עוד כמה ששמעו על זה, ששמעו על ההגדרה של חופש כלכלי ואיך להגיע לחופש כלכלי?
למי שבזוגיות או יותר מזה למרות שגם מי שלא ואז אתם נפגשים עם ההתמודדות עם הסביבה שבדרך כלל תעשה הכל כדי למנוע ממך להיכנס ל״בור״ הזה בטענות כמו הימורים/שטויות/עקיצות/לא בשבילך נולדת לעבוד וכו – זה בן/בת הזוג, המשפחה, החברים הקרובים, הקולגות בדרך ועוד.

ככלל, אנשים בתחילת הדרך, אלה שנחשפים לנושא, רוב הסיכוי שרוב הסביבה שלהם לא בעניין או לא מכירה. כמו שהזכרתי למעלה אם מדובר בבני זוג ו/או משפחה אז זה מורכב יותר וחשוב מההתחלה לשים את זה על השולחן ולהתאים את הקצב כמו בכל דבר בזוגיות (מתקשורת, חינוך ילדים ועד סקס – זה הכי טוב שמסונכרנים ולאו דווקא יצירתיים או וירטואוזים) הפתרון זה הקשבה, סבלנות וחיבור.

התמדה חיונית להצלחת התוכנית
התמדה חיונית להצלחת התוכנית

ושוב, הגענו לתחנה בה מאבדים את אלה שמתקשים להתמיד אבל, זה יקרה, במוקדם או במאוחר תלוי בך בעיקר באופי אבל גם בניסיון החיים שיבוא. כל עוד יהיה ״נוח״ ולא יהיו לחצים אקטיביים בתחום הפיננסי מבפנים או בחוץ. זה רק יישב שם ויפגוש אותך בגוגל, בפייסבוק או בחלום. עם זאת, יגיע הרגע שמכל סיבה שהיא החלטת להתקדם עם הנושא, איך להגיע לחופש כלכלי? ולהתחיל להיכנס לעולם הזה, כי אמרת לעצמך שמעכשיו זה באחריותך לשנות את חייך. לצאת ממירוץ העכברים, לדאוג לילדים ולעתיד, להצמיח את עץ הכסף או כל סיסמא שטפטפו לך בפרסומות בדרך ובוום מס 2…

אז מאיפה מתחילים?

אתה נשאב לתוך כאוס של מאיפה לעזאזל מתחילים ואיך לומדים את הדבר הזה, אתה אפילו לא סגור על מה לחפש בגוגל 🤷🏼 ובמקביל התהייה האם זה אפשרי בכלל להגיע לחופש כלכלי? האם אני אצליח? מה הסיכוי? וכו'…

אז מה עושים? יורים לכל הכיוונים, מתחברים לכל קבוצה, מושכים כל קצה חוט/קרס שיועצים ומפרסמים זורקים לך. המייל שלך כבר מפוצץ בתכנים מרשימות דיוור שכתוב בהם המון אבל בעצם לא הרבה אלא אם תירשם לקורס, סדנא או ליווי. כאן מאוד חשוב לחזק את השריר שנקרא דחיית הסיפוקים. זה עוד לפני שלמדת על התנהלות פיננסית נכונה כי זה בכלל לא בלקסיקון וזה לא מספיק סקסי ומוכר. כולם רוצים לקפוץ להשקעות למינוף וכו' ולא מודעים ל"טירונות" שצריך לעבור עד שמגיעים לתזרים חיובי מנוהל נכון ולאורך זמן (לפחות שנה יציבה). זה לוקח בערך שנתיים למשקיעים (בעצמם קודם), אבל משקיעים באמת, כי אין מה לעשות יהיו נפילות והחלקות בדרך. בזמן הזה צריך להשקיע בללמוד ולהתפתח בראש, לפרק את האמונות והפרדיגמות על כסף, עבודה, הכנסה ועושר אבל גם ובעיקר על חלומות, ערכים ואושר ולהאמין שמגיע לך וזה בהחלט אפשרי גם עבורך.

משמעת עצמית חיונית להצלחה בהגעה לחופש כלכלי
משמעת עצמית חיונית להצלחה בהגעה לחופש כלכלי

חבר טוב המליץ לי או שמעתי שבהשקעה הזו יש מלא כסף בלי סיכון

אז איפה אנחנו עכשיו? בגדול כנראה שנפלת פעם או פעמיים. במקרה הטוב הפסדת כמה אלפי שקלים על קורס בשוק ההון, או קורס לייצור הכנסה פאסיבית מקורס דיגיטלי. במקרה הפחות טוב, מינפת את קרן ההשתלמות שלך והפסדת חלק קטן מהקרן או יותר. אולי קנית קרקע חקלאית ואין לך למי להתקשר וגם לא מה לעשות עם החלקה הזו.

במקרה הרע יש לך תיק מניות ממונף בקיצוניות שעשה לך 20% רווח בחצי השנה הראשונה…. מה!? מניח שכאן איבדתי אותך, ועובר לך בראש:

״לא הבנתי הוא אמר במצב הרע הרווחתי 20% בכמה חודשים איך זה יכול להיות רע?!״

אז זהו שזה מצוין להרוויח 20% בכנה חודשים, הלוואי עליי, אבל לא למי שלא עשה את הדרך ומבין את הסיכון. רק לשם הדוגמא נניח שזה קרה בשנת 2021 בואך היציאה מהקורונה והעלייה היפה של הבורסה עד סוף שנת 2021. אז כבר אחרי ניסיון בהשקעות ורווחים נאים ו״סולידיים״, קופץ לך פוסט שאומר למה להשקיע סולידי במדד ולהרוויח רק 7% ממוצע בשנה אם אפשר להשקיע בנייר ממונף פי 3, כסף על הריצפה, רק תאסוף…

כמובן אחרי 20% בכיס, פי 3? וואלה, נשמע טוב ו"סולידי" ובווום מס 3…

חופש כלכלי? המתמידים שורדים ואין קיצורי דרך

כמה חודשים אחר כך אתה ב55% פחות, שייקח כמה שנים טובות להחזיר. אין לך מושג מאיפה זה נפל עליך ומה עושים כי נכנסת בעליות ולא למדת את הבסיס. לכן, זה רע מאוד כי זה מוביל לקיצורי דרך ודילוג על החלקים הסיזיפיים והחשובים במסע.

אז מתישהו כשזה לא יעבוד אם לא פרשת אז אתה מבין שצריך בסיס וידע ושיהיה לך תזרים חיובי וחוזרים לטירונות למעלה אחרי שזה מבוסס אצלך אנחנו מגיעים סוף סוף (רק מעטים שורדים עד כאן, לפחות לפי נתוני הלמס) לשלב הצמיחה וההשקעות. כאן כולם מחפשים פתרונות קסם ותשואות דו ספרתיות כי בדוק ששוק ההון לטווח ארוך במדדים זה סולידי רק 7 אחוז בשנה. מה?! זה לא בטוח? איך ברבעון הראשון של 2022 ירד ב16%? נסיים שנה בהפסדים? אבל הבטיחו! ואני בכלל מנפתי בפי-3 ושמתי הכל על qqq או שקר כלשהו אחר כי חבל לא להרויח פי 3 (כן מחדד את הדוגמה מלמעלה).

לחשב מסלול מחדש

איך עושים את זה נכון? קודם כל מבינים שמדובר במסע לכל החיים ושיש הרבה מה ללמוד. אחר כך משתמשים בכלים כמו תכנון, ניהול סיכונים, אסטרטגיה ואיפיון עצמי של אופי המשקיע. כלומר, משנים הרגלים ומפתחים מיומנויות להתנהלות נכונה יותר שזה לא משהו שתפגשו הרבה, פחות אוהבים לדבר עליו, הוא לא מספיק סקסי. הרי תמיד אפשר לשאול בפייסבוק מה עדיף לעשות עם 100,000 שקלים שיש לי (בהלוואה) על חשבון הקרן השתלמות (כסף זול אמרו).

בנית תוכנית פיננסית

אז אני טוען שאי אפשר לדלג על השלב הזה, מאוד חשוב לא להתעלם מזה. כן, כבר אמרתי שאני מבאס עברו שנתיים רואים כבר את הים ואי אפשר עדיין להיכנס כי צריך עדיין ללמוד ולפתח שרירים חדשים וחוסן מנטלי לפני שנכנסים לעולם ההשקעות. כאן בערך המקום, אחרי שעברת את ההבנה שאין פתרונות קסם ונדרשת עבודה, התמדה והמון סבלנות, לדבר על חזון, מטרות ויעדים אבל במושגים מופשטים של רצונות, ערכים, חלומות, אורח חיים וכו'. רק אחר כך לתרגם אותם ליעדים פיננסים ולבנות להם אסטרטגיה ותכנית מסודרת ויאללה קדימה לקפוץ למים ולהתחיל להשקיע רק עדיף בצורה מתודולוגית תוך ניהול סיכונים מסודר:

 • בצעדים (סכומים) קטנים.
 • באפיקי השקעה שבדקת ויש לך הבנה טובה במאפיינים ובסיכונים בהם. ובעיקר שהם מתאימים לאופי שלך.
 • בדיקת את היזמים והתייעצת עם אנשי מקצוע רלוונטיים במידת הצורך.
 • אפיק ההשקעה מתאים לאסטרטגיה ומוכוון למטרות שלך.
תבנו תוכנית פיננסית
תבנו תוכנית פיננסית

אני חייב לומר שיש עוד המון אתגרים וקשיים בדרך ומה שכתבתי כאן זה רק על קצה המזלג, אבל היריעה כאן קצרה ואני מנסה להישאר ממוקד באתגרים המרכזיים והיחסית גנריים לרוב.

ולפני שאני עובר לאופטימיות ולקסם עוד לא סיימתי לבאס.
גם אם הצלחת להגיע עד הלום ויש לך תזרים חיובי כבר כמה שנים טובות, התיק שלך מנוהל על פי אסטרטגיה נכונה, גמישה ומפוזרת לצורך צבירת הון שגדל לאט אבל בטוח, הלילות עוברים בשקט ואין לך סיוטים על אדום או קטסטרופה כלכלית, חייך ישתנו מהקצה לקצה בעוד הרבה תחומים ויש רוגע כי אחרי הכל כבר יש תאריך ליציאה לחופש כלכלי.

היום שאחרי – מה עושים אחרי שהגענו לחופש כלכלי?

נו… מה עכשיו אתה שואל? אז אני אשאל בחזרה, מה יקרה כשתגיע לשם בעוד כמה שנים ותצא לחופש הכלכלי? מה קורה ביום שאחרי?

אז לפני שאצלול לאג'נדה שלי להלן אנלוגיה שאני אוהב לתת:

זוג לפני הנישואים וכאן סליחה על ההכללה המגדרית אבל לרוב כלה רואה ביום חופתה איזו פסגה, וגם אם אני לא מאמין שזה ממש נכון לכולן זרמו עם הדוגמא ונניח שהכלה שבחרתי היא כזו,  והיא נערכת ומתכננת במשך תקופה ארוכה את היום הזה (הרבה לפני שנבחר בן הזוג), היא מכירה את בחיר ליבה ומתאהבת, כעבור כמה שנים הוא מציע לה נישואים (או היא לו שנשמור על שיויון) והנה הם פרסמו יחד באינסטגרם את פוסט ה- Save the date המפורסם לעוד שנה בערך. הנה יש לנו תאריך ליום המיוחל ומה קורה ביום שאחרי שזה נגמר, תחושת ריק ושאין לאן לשאוף יותר? אז זהו שמבינים שעכשיו מתחילים את המסע האמיתי של החיים…

אז זה אותו דבר, וכמו שחשוב לבחור בן זוג ולהתכונן לחיים הזוגיים כדי לשפר את אחוזי הגירושים זה חשוב בכל יעד. הרי כל יעד הוא רק תחנה בדרך ליעד הבא וכדאי לתכנן קדימה.

זהירות! כלוב של זהב

אז זה עוד אתגר אחרון שאני רוצה לדבר עליו.בשלב הזה נוצרת נוחות מסויימת, כלוב זהב חדש אם תרצו של אורח חיים ששם בצד את כל החלומות ועבור בלהגיע לחופש המיוחל בעוד x שנים…

ומה רע בזה? כי שוכחים את המהות מבחינתי למסע הזה! וזה ה"למה"?

למה אני בכלל יוצא למסע הזה? מה אעשה כשאגיע לחופש הכלכלי המיוחל?

הרי ברור לחלוטין שהיום אני מצטמצם כדי לבנות הון, רמת ההוצאות שלי מחושבת על הרצון לחסוך וגם על העובדה שאין לי הרבה זמן פנוי לעסוק בתשוקות שלי (וחבל…). כשאגיע בעוד עשור או שניים או חמור מכך אם בדיוק בדקת ונותרו רק עוד כמה שנים מעטות למה שהיום כולם מכנים כחופש כלכלי.

מה זה אומר? בגדול כנראה שזה יספיק לך לחיות באותה רמת חיים כמו היום במקרה הטוב, וחופש זה משהו אחר זה לא בהכרח אומר להפסיק עבודה זה פשוט אומר להיות חופשי לעסוק במה שאני רוצה מתי שאני רוצה וכמה שאני רוצה.

ושוב אנחנו בנקודת האפס, הגענו ליעד ואז מגלים שהוא לא מספיק. מה עושים כשקמים בבוקר ויש עכשיו עוד 8 שעות להעביר את הזמן? אבל התקציב לא תוכנן לקוקטיילים על חוף הים ומטוס פרטי לקפיצה לפריז.

סיכום ואיך עובד הקסם

אז בנימה אופטימית זו והרי הבטחתי פתרון קסם לחופש, תבדקו אותי לא אמרתי כלכלי.

הפתרון הוא לעשות את השלב הזה כבר בהתחלה, תוך כדי ה״טירונות״ זה גם עוזר לתדלק את המוטיבציה להמשיך בעבודה הקשה והמשעממת (הטכנית של לייצר תזרים חיובי בלי תוצאות כלכליות משמעותיות נראות לעין) ובהתמדה גם כשקשה ובעיקר, מכניס את החלומות שלנו לחיים כבר היום.

אז איך? מי אמר שחייב להגשים את החלומות רק שמגיעים לחופש כלכלי, למה לא להתחיל כבר עכשיו?

המסע הוא היעד, תהנו כל הדרך
המסע הוא היעד, תהנו כל הדרך

נניח שאני אוהב לגלוש (כל אחד שיבחר מה שהוא אוהב), אז נכון יהיה הכי כיף עם הייתי פותח כל בוקר את היום בדירה שלי שמשקיפה על הים, לצאת לסשן גלישה ולחזור לקפה במרפסת. אפשר כבר מעכשיו לקבוע יום בשבוע שאני יוצא מוקדם מהדירה השכורה שלי בפריפריה (עם תמונה של חוף הים על הקיר בחדר) ולנסוע שעה לים לגלוש, לשתות קפה בקופיקס ולחזור הביתה להתארגן לעבודה.

כמובן, שזה יכול להיות גם בתחום המקצועי ונניח שאני חייל משוחרר (לא מ-8200) ולא יכול להתחיל לעבוד בהייטק במשכורת עתק, מקסימום מנהלת משמרת במקדונלדס או מאבטח בקניון בשכר מינימום. גם אז, אפשר בהחלט להכניס לחיים שלי את תחום העיסוק החלומי שלי. להתחבר לקבוצות בפייסבוק, ללכת לעבוד בניקיון בחברת הייטק (אם זה מעניין אותי) או כל דבר שיכניס לסביבת חיי יותר מהדבר הזה שמעניין אותי. להתחיל במשרות פשוטות ולאט לאט ללמוד ולהבין מה הכישורים והיכולות שיקדמו אותי במסלול ולאט לאט לנתב את הדרך ליותר מהטוב ופחות מהמבאס.

בשורה התחתונה להגיע לחופש כלכלי (דיעה אישית שלי) זה לא יעד, זו דרך חיים. דרך חיים שמהותה לפתח תהליכי חשיבה ולהתפתח ברמה האישית, המקצועית, האינטלקטואלית והחברתית ולהכניס לחיינו בכל יום עוד קצת ממה שאנחנו אוהבים ולהוציא קצת ממה שפחות ובמקביל להתנהל פיננסית נכון ככלי עזר להכנסת יותר ויותר ממה שאני אוהב ככל שאני צומח, גם אם זה ידחה את תאריך היעד ל״חופש״ הכלכלי הפיננסי בלבד.

המסע הוא היעד אז תהנו כל הדרך ❤️

הכותב, גיא עצמון הוא בעלים של חברה לייעוץ בתחומי הטכנולוגיה והאסטרטגיה העסקית. מרצה בנושאי ניהול וניהול פרויקטים בפרט. איש חיל האוויר בעברו ומתנדב בפעמונים. כל זאת תחת השליחות לעזור לא.נשים לחיות את החלומות שלהם כבר היום ובתקופה זו שוקד על ספרו הראשון.


לשיתוף הכתבה

מאמרים מומלצים

תגובות 14

 1. תודה על ההשקעה
  קראתי
  זה נכון שסופו של דבר
  עצמאות כלכלית זה רק אמצעי להביא את ה״אני״ שלי לפסגה הכי גדולה שיש..
  למימוש הפוטנציאל המלא שלי

  1. חתול פיננסי

   תודה על התגובה.
   מסכים. עצמאות כלכלית זה שלב בדרך למימוש החזון, בדרך לאותה פסגה גבוהה יותר.

  2. תודה על התגובה
   כיף שאהבת
   לחיי הגשמת הפוטנציאל
   מאחל לך הנאה מהמסע

 2. כתבת יפה זאת גם דרך לראות את הדברים. אני חושב שרצוי להכנס לנושא הזה בגיל כמה שיותר צעיר כי ככול שאתה מתבגר ומתמסד בחייך יהיה יותר קשה לשנות פאזה . גם שעדיין לא ידעתי או חשבתי על חופש כלכלי לא הכרתי את המושג כי כמובן לא דיברו אצלינו בבית על זה.בכל זאת תמיד שאפתי לתזרים חיובי .לא חייתי את היום כי אין מחר ומצד שני לא חנקתי את עצמי בהלוואות ואמרתי טוב לא נחייה עכשיו כמה שנים כי לקחנו הלוואות גדולות. תמיד השארנו מקום לחיים עצמם , דברים שעושים לנו טוב .

  1. חתול פיננסי

   תודה. הקרדיט הוא כמובן לגיא עצמון.
   אין ספק שאם מתחילים מוקדם, ככה הפוטנציאל גדל יותר. הזמן הוא יכול להיות החבר הטוב ביותר של המשקיעים, אך גם אויב מר ועיקש.
   תודה על התגובה.

   1. וואו
    גיא כתב נהדר
    קראתי בשקיקה
    ואשמח ליישם

    1. וואי תודה
     ממש ריגשת אותי 🥰

   2. היי תודה על המאמר:)
    ממש נעים לקרוא שהדגש הוא קודם כל יעדים נפשיים ורוחניים יותר (בתרגום שלי) ואז לתרגם לכלכלי. ושאם אני מקרבת את העשייה שאני אוהבת לחיי היום יום זה בסדר גם אם זה בא על חשבון זה שה"חופש הכלכלי" יגיע מאוחר יותר, בהרבה מקומות אני רואה דחיפה להרוויח כמה שיותר להוציא כמה שפחות, וכיף לקבל חיזוק על זה שהנפש באה קודם כל.

  2. עמית לוי

   בום
   וכמו שאני תמיד אומר לילדים שלי, הדרך יותר חשובה מהיעד.
   יישר כוח

   1. תודה על השיתוף
    וכמו שאני משתדל לעשות ולהעביר לילדים שלי זו
    הדרך שאני עושה והדוגמא שאני נותן לילדים שלי שגילית שהיא הרבה יותר אפקטיבית מכל דבר שאי פעם אמרתי להם

  3. תודה על התגובה
   כיף שאהבת
   רצוי זה נחמד בדיעבד או למי שנחשף מוקדם אבל אף פעם לא מאוחר ללמוד ולהשתנות ובעיקר להתפתח
   בסופו של יום תפיסת עולמי זה להתמודד עם המצוי ולהתקדם לרצוי עתידי ופחות להתעסק עם רצוי בעבר שאין לי שליטה עליו וסתם יבאס אותי

 3. מסכימה לחלוטין עם המשפט שחופש כלכלי זה לא יעד, אלא דרך חיים. חשוב להחנות כל הדרך אל היעד, כי אחרת, כשנגיע אל היעד – כבר לא נוכל להינות…….

  1. מדוייק להפליא
   איזה כיף שהמסר עבר בצורה חדה וברורה

 4. מאוד אהבתי את פיתרון הקסם של גיא עצמון שזו בעצם דרך חיים, לפי דעתי הרבה אנשים לא מבינים את זה וגם אני רק לאחרונה התוודעתי לנושא ועדיין לומד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פייסבוק חתול פיננסילהצטרפות לקבוצת הפייסבוק – חתול פיננסיפייסבוק חתול פיננסי