עצמאות כלכלית

אמונות מגבילות על כסף, ואיך אפשר לנצח אותן?

אמונות מגבילות על כסף, ואיך אפשר לנצח אותן?

אמונות מגבילות על כסף

מה זה בכלל אמונות מגבילות?

הרבה מאיתנו נושאים בראש אמונות מגבילות בכלל ואמונות מגבילות על כסף שמעכבות אותנו מלהגשים את הפוטנציאל הפיננסי המלא שלנו. כמו זוג נעליים ישנות שכבר איבדו את האחיזה, גם האמונות האלה צריכות להיות מוחלפות.

כשמדברים על כסף ובכלל הרעיון של עצמאות כלכלית, ישנם לא מעטים מאיתנו שמרגישים כאילו הם נעים בערפל סמיך ועם רגליים בתוך הבוץ, מחפשים את הדרך לאושר הפיננסי בלי מפה או מצפן. העניין הוא שהרבה מאיתנו נשארים תקועים בבוץ של אמונות מגבילות על כסף שמונעות מאיתנו להתקדם. כמו סירה שלא מצליחה לנסוע כי המפרשים שלה קרועים, גם האמונות הללו צריכות תיקון. בואו נבחן חמש מהאמונות המגבילות הללו, ננתח את מקורן ונגלה איך אפשר להפליג מחדש לעבר יעדים פיננסיים שאפתניים, ואל תפספו את החמישית והמעניינת על ציפי ויואל.

תוכן עניינים

פינקט FINCAT אנשי מקצוע פיננסים מומלצים

פינקט FINCAT אנשי מקצוע פיננסים מומלצים

אמונה מגבילה על כסף היא ש"אי אפשר להתעשר בכנות"

זו אמונה מגבילה די רווחות. האם יצא לך אי פעם לשמוע שמי שעשיר הוא שקרן או רמאי? לי יצא לא מעט. אני לא אומר שאין כאלו אנשים עשירים, אבל זה לא אומר שמי שעשיר הוא בהכרח כזה. אני משוכנע שגם שמי שאין לו כסף הוא יכול להיות שקרן או רמאי.

ממה זה נובע? תפיסה זו מקורה בתרבות ובסביבה שבה גדלנו, כשהדמויות העשירות שאנו רואים בתקשורת לעיתים קרובות מצגות את העושר כמשהו שהושג בדרכים לא מוסריות.

איך לטפל בזה? התחילו לחשוב על דוגמאות של אנשים שהצליחו להתעשר בכבוד ובעמל קשה. אין לי ספק שהעולם מלא באנשים שפיתחו רעיונות מהפכניים, עזרו לאחרים ובנו נכסים בדרך אתית. מיצאו את המודל שמתאים לכם. אולי זה קרוב משפחה שלכם? אולי איל נדל”ן או טייקון מסחרי, מישהו שאתם מאמינים בסט ערכים שלו ושעשה דבר או שניים בחיים האלו והרוויח כמה וכמה שקלים.

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב IBI

"כסף לא צומח על עצים" - אמונה מגבילה רעה מבית טוב

מי פה לא שמע בבית את המשפט האלמותי של האמונה המגבילה על כסף, שכסף לא גדל על העצים?

אף אחד לא מרים את היד, הא? הגיוני. כי כולנו די גדלנו על זה. על עבודה קשה, לרב פיזית כפי שרב הדור של ההורים שלנו עשה, על מנת שנעריך כסף. אבל המציאות היא אחרת. אני לא אומר לא להעריך כסף, ההפך. אבל אני כן אומר שניתן לייצר עוד ועוד כסף.

ממה זה נובע? האמונות המגבילות האלו כמור מגיעות מההורים שלנו, שכנראה שמעו אותה מההורים שלהם. האמונה הזו נועדה ללמד אותנו ערך של כסף, אבל לעיתים קרובות גורמת לנו לחשוב שכסף הוא משאב נדיר ובלתי ניתן להשגה.

איך לטפל בזה? התחילו להבין שכסף אכן לא צומח על עצים, נשבע לכם בדקתי בהרבה מאוד משתלות, ועדיין יש אינספור דרכים ליצור ולהגדיל אותו. השקעה חכמה וחיפוש אחר הזדמנויות עסקיות והשקעות יכולים להראות שכסף כן יכול לפרוח כמו החרציות באביב. בנוסף אפשר להגדיל הכנסה בהמון דרכים, אפילו און ליין באינטרנט מהבית. רק בבקשה, אל תתפתו לכסף קל ומהיר, אין חיות כאלו, ובטוח לא על ידי כלאו שמעלים סירטוני טיקטוק עם רכבי יוקרה וערימות של שטרות.

רוצים להתקדם כלכלית ולנוע לעבר עצמאות כלכלית? שחררו את האמונות המגבילות (ציטוט: חתול פיננסי)

האמא של האמונות המגבילות על כסף - "לא נולדתי להיות עשיר"

לצערי יש לא מעט שחווים את האמונה המגבילה הזו שאם הגיעו מבית לא עשיר אז להם סיכוי להיות עשירים. תראו, אני לא תמים. אין לי ספק שבית עם משאבים כאלו ועם “ראש עסקי והשקעות” יוכל לתת ערך מוסף לילדיו בתחום הזה, אבל באמת שזה לא מחסום קשיח. אפשר לשנות גורלות, זה בידיים שלנו

אני, אני זו הדוגמא לכך שאם רוצים אפשר להפוך עולמות, לשבור את האמונות הגבילות שלא נולדנו להיות עשירים ואיך שבאתי ככה אלך.

ממה זה נובע? אמונה זו נובעת מהרגלי חשיבה שליליים ומתבנית החשיבה שאנו תקועים במצבנו הנוכחי ואין לנו את היכולת לשנות אותו.

איך לטפל בזה? תחילה, הפסיקו להשוות את עצמכם לאחרים. אני טוען שכל אחד יכול להפוך לעשיר, אך זה דורש עבודה ואין פה קסמים אלא אם יש לכם איזה דוד נחמד מאמריקה. וזה דורש למידה והתמדה והרבה מאוד נחישות. הקדישו זמן לפיתוח כישורים והרחבת הידע שלכם בתחומים שמעניינים אתכם ויש בהם פוטנציאל רווחי.

לקריאה נוספת בנושא:

"צריך לחסוך כל גרוש" - תיפטרו ומהר והאמונה המגבילה הזו

אני לא אומר לא לחסוך, אבל בחיאת! אם תחסכו כל החיים בסיכון נמוך, אל תתפלאו שלא יהיה לכם כסף בעוד 20 או 30 שנים. אלו הן אמונות מגבילות על כסף שיכולות להטעות אותנו.

מטרת חיסכון כמו קרן כספית זה לשמור על ההון ולא להגדיל אותו. רוצים להגדיל את ההון? אתם צריכים לקחת סיכון. זה יכול להיות בקרנות סל מחקות מדדים כהשקעה לטווח ארוך, נדל”ן או כל אפיק אפיק אחר שמתאים לכם.

ממה זה נובע? הרגל זה נובע מפחד עמוק של לא להיות מוכן לזמנים קשים וחשש להפסד כספי ההשקעה, אשר יכול להוביל לחסכנות יתר ולפחד מהוצאה.

איך לטפל בזה? למדו לאזן בין חסכון להשקעה. חשוב לחסוך ולהיות מוכנים ליום גשום, אך חשוב גם להשקיע בעתיד שלכם. חפשו את האיזון הנכון שיאפשר לכם ליהנות מהווה תוך כדי בניית עתיד פיננסי בטוח. אפשר ליצור תמהיל תיק השקעות שמותאם לרמת הסיכון והתנודתיות שלכם.

"הכסף גורם לבעיות", האמנם?

גם אצלכם יש את הסיפור על דודה ציפי ויואל (שמות בדויים) שקיבלו ירושה שמנה מסבתא נחמה וזה הביא לבלגן משפחתי?

כנראה כן וכנראה שזה יושב לכם ולו בתת מודע שכסף גורם לבעיות ודברים רעים.

יודעים מה? יש מצב שכן, אבל תהיו חכמים ותדעו איך להתנהל עם הכסף שלכם גם כלכלית-עסקית וגם רגשית.

ממה זה נובע? תפיסה זו נובעת מסיפורים ומקרים בהם כסף גרם לקונפליקטים בין קרובים וחברים, ומכך שלעיתים קרובות התקשורת מדגישה את הצדדים השליליים של העושר.

איך לטפל בזה? זכרו שהכסף הוא רק כלי, והשימוש שאנחנו עושים בו הוא זה שקובע אם הוא יביא לטוב או לרע. השקיעו בחינוך פיננסי, פיתחו מיומנויות ניהול כספים טובות והשתמשו בכסף שלכם להשגת מטרות חיוביות ובניית עולם טוב יותר.אתם חייבים להיות ציפי ויואל!

5 אמונות מגבילות על כסף: 1-אי אפשר להתעשר בכנות, 2-כסף לא צומח על העצים, 3-לא נולדתי להיות עשיר, 4-צריך לחסוך כל גרוש, 5-הכסף גורם לבעיות. (חתול פיננסי)

תעיפו לכל הרוחות את האמונות המגבילות על כסף

בעזרת חוש הומור וקצת עבודה על העצמי, אפשר לשנות את האמונות המגבילות על כסף, ולהתחיל לראות את הכסף כמשאב שנועד לשרת אותנו, ולא להפך.

זכרו שהדרך לעושר ולבריאות פיננסית מתחילה בראש שלנו. כשנשליך מעלינו את האמונות המגבילות ונתחיל לחשוב חיובי, נפתח את הדלת לאפשרויות חדשות ומרגשות.

העולם הפיננסי הוא לא רק על ספרות וגרפים, אלא גם על יכולת לחלום, להאמין ולהפוך את החלומות למציאות. כך שלפני שאתם סוגרים את המאמר הזה וממשיכים הלאה, תפנימו בבקשה: כל שינוי גדול מתחיל בצעד קטן. זרקו את האמונות הישנות לפח האשפה של ההיסטוריה, והתחילו לפתח גישה חדשה ובריאה יותר אל הכסף שבחייכם.

מי יודע? אולי הדבר הבא שתשמעו זה הכסף שלכם צוחק כל הדרך אל הבנק.

לקריאה נוספת בנושא:

יעניין אותך גם

תגובות לחתול

התגובות על “אמונות מגבילות על כסף, ואיך אפשר לנצח אותן?

 1. שמחה הגיב:

  חתול יקר, כתבת אותי! במשך החצי שנה האחרונה מנסה, מנסה באמת לשנות מיינדסט ולא מצליחה. והפחד משתלט ומשתק. והכסף, יושב בעו”ש בעוונותיי. הלוואי והייתי מצליחה. וגם כן מרוב “יועצים פיננסיים” הלכתי לאיבוד. כן זקוקה למישהו שילווה, לא מצליחה לבד על סמך קריאה בלבד להשקיע,חוששת מאוד מטעויות. תודה על הבלוג,תודה על השיתוף שלך.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי שמחה,
   כולנו חיים בעולמות של האמונות המגבילות.
   אני יכול לומר לך שממש ממש ממש בקרוב, אני הולך לעלות מיזם ענקי שיעזור לך בדיוק עבור.
   אל תרגישי רע עם זה, נסי למצוא את הכוחות ללכת קדימה. למצוא מה כן יכול לעזור?
   ליווי של איש/אשת מקצוע? נהדר! זה יכול להיות פתרון (כאמור, ממש בקרוב).
   רכישת ידע? עצמאי או בקורס – גם פתרון טוב.
   הייתי קודם כל מנסה להבין מה עוצר אותך. מה גורם לך לא לשנות מיינדסט? וממש רושם את זה על דף. הכתיבה מזקקת את המחשבה.
   השקעות? חסכונות? זה יגיע! לא היית ממהר ישר לשם במצבך, אלא בונה את בסיס הידע להפגיג את אמונות המגבילות האלו.

 2. נמר ישראלי הגיב:

  איזה מאמר יפה!
  הצגת יפה את הראש הקטן של לחסוך כל גרוש, אבל אדם שמתחיל להשקיע צריך איזשהוא איזון חא ברור בין חסכון הגיוני חבין חיסכון מגביל
  אתה יכול להרחיב קצת?
  כבר במתח מהמיזם שאתה מדבר עליו לאחרונה….

  1. חתול פיננסי הגיב:

   אהלן נמר!
   תודה רבה 🙂
   מסכים איתך. קודם כל הלתחיל בחיסכון ולייצב כלכלית את המשק הבית ואז לעלות להתקפה בדמות השקעות.
   חיסכון הגיוני הוא כזה שעונה על המטרות הקצרות טווח שלך כמו קרן כספית, רכב בעוד שנה/שניים, טיול גדול וכו.
   בנוסף לכך עוד “שכבת שומן” בעו”ש שמאפשרת התנהלות נוחה ובמידת הצורך גם קרן חירום.
   מעבר לזה ובהינתן ההון המאפשר והמיינדסט הנכון, נכון לקחת סיכון מסוים, שיהי מותאם כמובן, ולהתחיל גם להשקיע. כדי בסופו של דבר לא ניתקע האמונה מגבילה שאי אפשר להתעשר. זה קצת כמו נבואה שמגשימה את עצמה. אפקט הגולם (ההפך מפיגמליון). לא משקיעים כסף וזה לא מאפשר הגדלת ההון וההתעשרות ואז חוזרים לאותה הנקודה שרוצים להיות עשירים ומבוססים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים
מהתחום הפיננסי

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים מהתחום הפיננסי

רוצים ללמוד? לחסוך? להשקיע?

הירשמו לניוזלטר של החתול!