מידע והשכלה פיננסית: מקורות מידע וידע פיננסי

השכלה פיננסית
לשיתוף הכתבה

 1,777 צפיות

פרק #5 מקורות מידע וידע להשכלה פיננסית

**דיסקליימר קטן – מקורות מידע להשכלה פיננסית – בפרק מובאים שמות אנשים/קבוצות/פודקסטים המהווים דוגמא כחלק ממקורות הידע**
מי שירצה הרחבה/העמקה בהשכלה פיננסית התוכן מוזמן ליצור קשר😊 העמוד מתעדכן מעת לעת ונוספים עוד מקורות מידע פיננסים.

תוכן עניינים

איך מתחילים לרכוש ידע והשכלה פיננסית

בפרק הקודם סיימתי עם תחושות מעורבות לאחר סיום הזנת הנתונים בטבלת אקסל להוצאות וההכנסות. מצד אחד תסכול, בושה ואפילו צער, אך מהצד השני גם תחושת סיפוק אדירה שהצלחתי לעמוד במשימה שהקצאתי לי ולמפות את ההוצאות החודשיות. האתגר הבא היה הגעה למקורות מידע פיננסים – לרכוש השכלה פיננסית

אני זוכר שיום למחרת קמתי רעב, גם לאוכל, ובעיקר להשכלה פיננסית. מקורות מידע אודות כסף, איך מנהלים, מה עושים איתו ואיך חוסכים (טעות בחשיבה שתוקנה עם הזמן – איך משקיעים). כמו כל דבר בחיים שלי התחלתי עם האינטרנט בניסיון להבין מה יש לעולם להציע לי בתחום.

אומר את האמת, לא חשבתי שיהיה יותר מדי, היית עד כדי כך בור וחסר השכלה וכישורי חיים פיננסים. מזכיר לכם שבפרק 3 תיארתי איך התחלתי את המסע הפיננסי שלי, את ההתעמקות שלי באתר של משרד האוצר (האוצר שלי) שנתן לי חלון הצצה ממוקד ואיכותי לכלכלת המשפחה וניהול משק בית. רציתי לחקור, ללמוד ובעיקר להמשיך להתפתח. השלב הראשון ברכישת השכלה פיננסית היה לחפש את מקורות מידע פיננסים ולגלות כיצד אני יכול ללמוד ולחצוב מתוך כל הידע העצום שטמון לו ברחבי הרשת.

לקריאה נוספת:

איך להתחיל להשקיע נכון את הכסף שלך

12 טיפים לניהל תקציב הוצאות והכנסות

חינוך פיננסי לילדים – תעניקו להם עתיד פיננסי איתן

אוצר של מקורות ידע להשכלה פיננסית

נדהמתי! כמות התוצאות היתה ארוכה, ממש ממש ארוכה – היצף מידע פיננסי. האתגר פתאום השתנה, זה כבר לא לחפש, אלא למפות ולסנן, ממש לברור את המוץ מן התבן. התחלתי לעבור על אתרים, לא הבנתי בכלל מה אני מחפש והרגשתי שאני הולך לאיבוד… מיקדתי לעצמי שאלות כגון:

התחילו לקפוץ לי דפי פייסבוק, קבוצות, אתרים, חלקם מוכרים כמו "הסולידית" וחלקם הגדול לצערי פרסומות על "בואו נלמד אתכם כלכלת משפחה, פיננסים והשקעות" והחבר המפוקפק שלו "בואו לעשות כסף ולהכפיל אותו תוך כמה חודשים" – היזהרו מאוד!

בשלב זה לא רציתי לשלם עבור כלום (דבר שהשתנה בתפיסה שלי, או לפחות לשלם עבור מוצר/ערך איכותי). בעיקר רציתי ללמוד לבד. אני מאוד מאמין שבכל דבר בחיים קודם כל צריך ללמוד, לבנות את בסיס הידע ואחר כך להתקדם. ניתן לעשות זאת לבד וניתן להיעזר האנשי מקצוע, חברים ומשפחה. בזמנו בחרתי לבד. אני מכיר עצמי, אני צריך ללמוד בעצמי ורק ככה אצליח להפנים, ולהתפתח. בהמשך, אחרי שבניתי בסיס ידע רחב, פניתי לסיוע חיצוני. עם הזמן ההשכלה הפיננסית שלי התרחבה והתווספו עוד ועוד מקורות מידע פיננסים.

השכלה פיננסית – מקורות מידע וידע פיננסים

לפני שצוללים לעומק הדברים, מביא לך פה מילון מונחים של משרד האוצר – עשרות מונחים פיננסים שיעזרו לך

פייסבוק – קבוצות פיננסיות

קודם כל הלכתי לקל יותר מבחינתי – פייסבוק, התכנים זמינים מאוד, מתעדכנים, ויש גם סוג של אינטרקציה בין אנשים בדמות שאלות ותגובות ומאמרים. אז התחלתי עם הרשמה לקבוצות בפייסבוק והתחלתי לעקוב אחר אנשים אציין פה את חלקם, זה באמת חלק קטן:

 • הקבוצה שלי כמובן: חתול פיננסי
 • חיות כיס
 • דיונים של כלכלה קלה
 • מנועי הכסף – מדברים כלכלה
 • Investcast – פודקאסט השקעות, נדל"ן, כלכלה, יזמות
 • משכנתא בישראל – פורום משכנתאות המקצועי ברשת
 • האופטימית

דמויות מקומיות שהתחברתי אליהן

מתוך הקבוצות הללו נחשפתי להמון רעיונות, כיוונים ומקורות מידע להתפתחות פיננסית. לאורך השנים התחלתי לעקוב אחר אנשים שהתחברתי לתפיסה הפיננסית ולתודעה הכלכלית. להלן חלק מהשמות (יש עוד רבים וטובים) שאני, ומדגיש שוב את ה-"אני" שהתחברתי אליהם:

 • שאול אמסטרדמסקי
 • אלחנן מגידוביץ
 • אורי לב ארי
 • עמית עשת
 • עמית והגר דרור
 • רימון חייט
 • אילון וולף

 

פודקאסטים פיננסים, כלכליים והתפתחות אישית

זה עולם עצום שרק גדל מיום ליום. ניצלתי אין ספור שעות של נמנום מוחי בזמן הנהיגה וגיליתי את עולמות הפודקסטים. כל נסיעה לעבודה וחזרה היתה שיעור מאלף במגוון נושאים ועם אנשים שבאים מרקעים שונים ותפיסות כלכליות שונות.

נחשפתי להרבה נושאים פיננסים שחלקם הכרתי ורציתי להעמיק וחלקם לא ידעתי בכלל מה זה, כדוגמת ניירות ערך ועד קניה בשורט (עד היום אני לא בטוח שאני סגור על מה זה באמת שורט).

להלן חלק מערוצי הפודקסטים שאני מאזין להם להתפתחות הפיננסית ולמידת כישורי חיים פיננסים יחד עם ניהול תקציב למשק הבית. תוכלו למצוא את כולם בגוגל פודקאסט או בספוטיפיי

 

אתרי אינטרנט, בלוגים פיננסים כלכליים

במקביל המשכתי לקרא לא מעט מאמרים בטורים אישיים ובלוגים כלכליים. היו כאלו שממש שאבו אותי אתרים ולא יכולתי לצאת מרב עושר ואיכות המידע שיש שם כדוגמת:

ערוצי יוטיוב פיננסים

גם פה יש המון (לעיתים יותר מדי) מקורות מידע להשכלה פיננסית. הרצאות רבות על תיכנון פיננסי, כלכלת המשפחה, השקעות וגם אנשים רציניים שעשו דבר או שתיים בחייהם.

שימו לב לבחירה שלכם אחר מי אתם עוקבים ולומדים שכן יש לא מעט תכנים שחלקם טובים וחלקם טובים יותר. מעבר לדמויות שהזכרתי לעיל שלרובם יש גם ערוצי יוטיוב, פה מיקדתי דווקא לאושיות בין לאומיות בעיקר כדי לקבל השראה פיננסית, לפתח את התודעה להציב יעדים ולנסות לחקות דבר מה מההצלחה המדהימה שלהם. לכולם יש גם ערוצי פודקסט, אבל לי היה נוח לצרוך את מקורות המידע הפיננסים הללו מיוטוב.

ספרים רבותי (וגבירותי) ספרים פיננסים וכלכליים

ערוץ לימודי נוסף למקורות מידע פיננסים וכישורי חיים פיננסים הוא ממש old school זה הספרים.
ראשית יש לכם את שירשור הספרים הגדול, בקבוצת הפייסבוק חתול פיננסי.
אחד הספרים שאני התחלתי עימם ואני מניח שאצל רבים וטובים, היה הספר של רוברט קיוסקי – "אבא עשיר אבא עני" שהוא ספר חובה לכל אחד, ובכלל כמעט כל ספריו שבסדרת אבא עשיר אבא עני. בנוסף לכך:

וגם לא מעט ספרים של יוצרים מקומיים

 • נדל"ן בג'ינס מאת חיים לוי
 • ושלא יעבדו עליכם מאת נחמיה שטרסלר
 • נדל"ן למתחילים חשבון הבנק שלך מאת צביקה ברגמן
 • מסע פיננסי מאת ד"ר יריב שולם

ויש עוד רבים וטובים הן ישראלים והן זרים.

למידה מתמדת לרכישת השכלה פיננסית

בכל יום שאבתי, ועדיין עושה זאת, ידע מאותם מקורות מידע פיננסים. חלקם מדברים על חינוך פיננסי לילדים שיקר מאוד לליבי, השקעות, חלקם על כלכלת משפחה, ניהול תקציב משק בית, כישורי חיים פיננסים, אוריינות פיננסית ובכלל תודעת שפע פיננסית. כמובן שלא למדתי, צפיתי, שמעתי, קראתי בשבוע, ולא בכמה שבועות. לאט לאט אתם תכסו את הכל. כמו כן אני ממליץ להכיר הכל, אך כמובן שלא ניתן להתעמק והתמחות בכל. התחילו רחב, בנו לכם בסיס ידע מוצק ומגוון ולאט לאט תעמיקו בנושאים שאתם מתחברים אליהם. ביחרו מה מתאים לכם ומה ישרת אתכם ואת משפחתכם.

מהשלב הזה, שהתחלתי ללמוד במספר ערוצים (והכל די חינמי – תתפלאו כמה תוכן איכותי זמין ברשת) ולשאוב ידע ובכמויות אדירות משהו התחיל להשתנות אצלי. תפיסת העולם הפיננסית כבר לא תהיה כמו שהיתה, בתכל'ס לא היתה תפיסה עד השלב הזה פחות או יותר. ההתפתחות הפיננסית שלי לעבר עתיד כלכלי איתן הואצה משמעותית. בהתחלה לא הבנתי יותר מדי ועם הזמן זה מתבהר יותר ויותר. המונחים, התפיסות, הגישות, איך לחסוך, איך להשקיע, למנף, למקסם ובעיקר איך אבטיח עתיד כלכלי טוב יותר לי ולמשפחתי.

ואסיים בציטוט:
"שלוש דרכים מובילות אל הידע: דרך המחשבה – האצילית ביותר, דרך החיקוי – הקלה ביותר, דרך הניסיון – המרה ביותר" – קונפוציוס

חזרה לתוכן העניינים


לשיתוף הכתבה

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פייסבוק חתול פיננסילהצטרפות לקבוצת הפייסבוק – חתול פיננסיפייסבוק חתול פיננסי