שוק ההון

מדדים מובילים בעולם – מדריך מקיף למדדים בבורסה

מדדים מובילים בעולם – מדריך מקיף למדדים בבורסה

מדדים בבורסה הם מרכיב חשוב בבחירת תיק ההשקעות. יש מגוון רחב ממדדי הבורסה שיכול לשרת אותנו כאשר אנו בונים תיק השקעות פסיבי בשוק ההון, גלו אילו מדדי בורסה מתאימים לכם
מדדים בבורסה

בורסה, מדדים מובילים בעולם ומה שבניהם

הבורסה הוא מקום מרתק שבו מתרחשות עסקאות רבות כל יום, ובו נסחרות מניות של חברות מכל קצוות העולם. אבל איך אנחנו יודעים אילו חברות הן המובילות? או אילו ענפים באיזור מסוים הם הכי מצליחים? התשובה היא באמצעות אותם מדדים מובילים בעולם שנסחרים בבורסה, ובאנגלית נקרא לזה מדד = INDEX.

 

מדדי הבורסה חשובים כל כך?

כן. כאשר אנו דנים בבורסה ובשוק ההון, המילים הראשונות שעולות לנו לראש היא “מדד” “מדדי הבורסה” ו- “מדדי בורסה מובילים”. אך מה הוא מדד? מה עומד מאחורי המונח הזה? במאמר זה נבין יותר על אודות המושג הזה ואיך המדדים המובילים בבורסה משפיעים על תיק ההשקעות שלנו.

תוכן עניינים

מדדים בבורסה - מה זה אומר?

מדד בבורסה הוא בסך הכל כלי מדידה המייצג את ביצועי קבוצת מניות או נכסים אחרים. ככה פשוט.

כשאנחנו אומרים ש”המדד בבורסה עלה” או “המדד בבורסה ירד”, אנו מתייחסים לשינוי הערך הכולל של כל הנכסים הנמצאים בתוך המדד.

כלומר, המדד הוא כמו ממוצע של התנהגות מספר רב של מניות או אג”ח. המדד בבורסה מציין את התנהגותם הכללית של הניירות והערכים השונים המורכבים ממנו, ובעצם מציג את הביצועים הממוצעים של אותם ניירות.

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב IBI

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב IBI

בואו נסביר מה זה מדדי הבורסה באמצעות דוגמה פשוטה

“תן לי דוגמא על מה זה מדד עולמי מוביל, לא הבנתי”

תחשבו על זה ככה:

ישנה קבוצת מכוניות מירוץ שאנחנו רוצים לדעת איך הביצועים של הקבוצה במירוצים מכוניות.
במקום לבדוק את הזמן של כל מכונית בנפרד, עושים ממוצע זמני נסיעה של כל המכוניות. הממוצע הזה הוא ה”מדד” לביצוע הכללי של הקבוצה.

קרנות סל מחקות מדד מה זה?

קרנות סל מחקות מדד מה זה?

מה הקשר בין מדד בבורסה ולבין מחקה מדד?

נמשיך עם אנלוגית מכונית המירוץ. תדמיינו את מכונית מירוץ במסלול מרוצים.
יש מכונית אחת (מדד עולמי מוביל) שהיא נוסעת במסלול המירוצים, במהירות מסוימת, לוקחת את הפניות בזווית מסוימת, בולמת בעצמה מסוימת וכדומה.
יחד איתה יש עוד כמה מכוניות. אלו הן למעשה קרנות סל מחקות מדד. הן מנסות לחקות את התנהגות מכונית המדד.
אממה? לא כולן מחקות את נתיב הנסיעה בדיוק. לא כולן מחקות את הבלימה וההאצה בדיוק, אלא בערך.
יש כאלו שיקחו פניה טוב יותר ממכונית המדד ויש כאלו פחות. יש כאלו שיאיצו קצת יותר מהר וכאלו שפחות.
אבל כולן בגדול רוצות להיות בול כמו המדד, ואפילו אם אפשר אז גם קצת לנסות גם לעקוף אותו, כלומר “להכות את המדד”.

יש כל מיני קרנות סל מחקות מדדים מובילים בעולם

יש מכוניות (קרנות סל מחקות מדד) מכל מיני סוגים שרוצות לחקות את המדד ולכל אחת יש את הייחודיות שלה אתם צריכים לראות מה יתאים לכם. יש כאלו מארה”ב – קרן סל אמריקאית. יש כאלו מישראל ויש גם קרנות סל איריות כולן מנסות להביא את התוצאה הטובה ביותר.
כאמור, כמו כל מכונית מירוץ לכל אחת יש ניואנסים ואת הייחודיות שלה.
לא ניתן להשקיע במדד עצמו, אלא רק במחקה המדד, כלומר במכוניות המחקות ולא מכונית המדד.

קרן סל אירית קרן סל אמריקאית וקרן סל ישראלית מחקה מדד S&P500

קרן סל אירית קרן סל אמריקאית וקרן סל ישראלית מחקה מדד S&P500

מדדים מובילים בעולם וניתוח מדד ה- S&P500

נמשיך עם דוגמת המכוניות ונתמקד במדד בורסה עולמי מוביל ופופולרי מאוד – מדד ה S&P 500.

נניח שאנחנו רוצים לדעת איך הכלכלה האמריקאית מתנהגת. במקום לבדוק כל מניה או אג”ח בנפרד, אנו יכולים להסתכל על מדד ה- S&P 500 הפופולרי. אם המדד עולה, אז באופן כוללני זה אומר שהחברות הגדולות בארצות הברית מצליחות וזה סימן שהכלכלה האמריקאית פורחת. אם מדד הS&P500 בבורסה יורד, זה עשוי להיות סימן לכך שיש בעיות בכלכלה.

אם כך, מדד ה S&P500 הוא מדד עולמי מוביל בבורסה שמודד את הכלכלה האמריקאית, למעשה הוא מודד את 500 החברות הגדולות ברצטת הברית ולכן הוא עם המספר 500. מדד נוסף בבורסה האמריקאי שהוא מאוד פופולרי ומוהיל בעולם הוא מדד הנאסד”ק 100 שמודד את 100 החברות הטכנולוגיות המובילות שנסחרות בבורסת הנאסדק בניו יורק. ישנם מדדים אמריקאים שהם יותר ממוקדים כמו מדד הדאו ג’ונס, שמודד “רק” 30 חברות אמריקאיות.

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב IBI

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב IBI

יתרונות ולמה להשקיע במדדי בורסה מובילים בעולם ובישראל

בראייתי כמשקיעים פסיבים לטווח ארוך, נכון שיהיה לכם בתיק ההשקעות שלכם בחשבון מסחר עצמאי מדדים עולמים מובילים. למען הדיוק וכפי שכבר למדנו בתחילת הכתבה, לא ניתן להשקיע במדד עצמו, אלא על ידי קרנות סל מחקות מדד. אז למה כדאי להשקיע במדדים עולמים מובילים?

תמונה כללית על השוק

מדדי הבורסה המובילים בעולם מספקים התרשמות כללית ורחבה של מצב השוק או של תת-קטגוריה מסוימת בשוק. במקום לעקוב אחרי מאות או אלפי מניות בנפרד, המשקיעים יכולים להתמקד במדד אחד ולקבל ממנו תמונה מרחיקת לכת של הביצועים הכלליים.

מדד בבורסה מאפשר בסיס להשוואה

אנו המשקיעים יכולים להשוות את הביצועים של תוכניות ההשקעה שלנו למדדי בורסה רלוונטים, ובכך להבין האם הם הצליחו להפיק תשואה טובה ביחס לשוק כולו.

פיזור וגיוון תיק ההשקעות

מדדים בבורסה מייצגים חבילת מניות או נכסים אחרים. כשמשקיעים במכשירים המבוססים על מדדים, כמו קרנות סל מחקות מדד, השקעתם מתפזרת בין מגוון רחב של חברות או נכסים, ובכך מפחיתה את הסיכון המקושר לכישלון של חברה בודדת. לדוגמה מדד עולמי MSCI ACWI מורכב מכ 3,000 מניות בעוד שהנאסדק 100 מורכב רק מ-100 מניות.

קרנות סל מחקות מדדים מובילים בעולם הם עם דמי ניהול זולים

השקעה פסיבית היא לרב זולה יותר. קרנות סל המבוססות על מדדי הבורסה, בדרך כלל מציעות דמי ניהול זולים משמעותית למול קרנות בניהול אקטיבי. הסיבה היא שהניהול של קרנות אלו בדרך כלל אינו דורש התערבות גבוהה או אסטרטגיות מורכבות.

נגישות

במקום לחפור על כל מניה ומניה, עבור המשקיע הממוצע בשוק, הבורסה מאפשרת השקעה במדדים עולמיים מובילים בצורה פשוטה.

מנגנון ניקוי עצמי

מדדי הבורסה זוכים לפעולה ייחודית – מנגנון ניקוי עצמי. דמיינו מעין ליגה שבה יש 500 חברות שיכולות להיכנס למדד הזה בבורסה. מה קורה כאשר אחת מאותן מניות המרכיבות את המדד יורדת מאוד? לא יותר מדי. כי הבאה בתור ברשימה תופסת את מקומה וככה יש סוג של “ליגת האלופות” של המדד. וזה ההסבר מדוע סביר מאוד שמדדים בבורסה, המובילים והפופורלרים, ימשיכו לעלות לאורך זמן ומדוע חשוב להשקיע לטווח ארוך בשוק ההון.

אפשר לומר שבסך הכל, המדדים בבורסה מספקים כלים יעילים להבנה, ניתוח והשוואה של הביצועים של השוק הכלכלי.

מדדי הבורסה יתרונות ולמה להשקיע בהם

מדדי הבורסה יתרונות ולמה להשקיע בהם

מדדים מובילים בעולם בשוק ההון, תשואה והשקעה לטווח ארוך

אתחיל מהסוף, אם אתם משקיעים במדדים מובילים בבורסה לטווח קצר של כמה שנים, אז צאו מפה ולכו לחסוך בקרן כספית שקלית, וכזו שהיא קרן כספית מומלצת.

חוזר להתחלה. אחד היתרונות המשמעותיים ובכוונה נתתי לו דגש פה הוא השקעה לטווח ארוך. כלומר שוק ההון, הבורסה ומדדי הבורסה הם השקעה טובה לטווח ארוך ולא לטווח קצר. כמה ארוך? תלוי בכם, אבל ככלל אצבע הייתי אומר לפחות 7 שנים, ועדיף 15 שנים. למה?

קחו לדוגמה את מדד ה S&P500, אז לפי ההיסטוריה וסטטיסטיקה של ה 30 השנים האחרונות, אם תשקיעו לשנה אחת תוכלו להפסיד כ 43.5% ולהרווח 56.25% תשואה.שווה לכם הסיכון מול הסיכוי?

3 שנים? יש לכם סיכוי להפסד של 16.26, אבל סיכוי לרווח של 32.35% לרווח על פני השקעה של 3 שנים. עם ממוצע השקעה שנתי של 10.34%.

7 שנים? אתם עלולים להפסיד 3.91%, אבל יש מצב שתרוויחו 18.07%. עם ממוצע תשואה שנתי של 8.22%.

ואם תשקיעו 15 שנים אז יש לכם 100% סיכוי לרווח לכל תקופת ההשקעה, 15 שנים, כלומר מה שמופיע בטבלה ב 3.67%+. ואם אפשט זאת יותר. ההפסד המירבי לתקופה בשקעה ממושכת במדד הS&P 500 הוא… אין כזה! יש 100% לרווח! כאמור, סטטיסטית והיסטורית בלבד. אינני נביא ואינני יודע מה יהיה בעתיד. לא עברתי את קורסים נביאים ג’ בתואר הראשון שלי.

אין פה משום המלצה להשקיע בשום מדד, אלא רק לימוד והבנה על התשואות.

 

יתרון ההשקעה לאורך השנים במדד ה S&P500

 

תשואה למדד הS&P500 מתוך האתר

רווח הפסד שנים
56.25% 43.44%- 1
32.35% 16.26%- 3
28.45% 6.67%- 5
18.07% 3.91%- 7
16.55% 1.89%- 10
11.08% 3.67%+ 15

השקעה לטווח ארוך במדדים בבורסה מוכיחה את עצמה

תשואה שלילית וחיובית מירבית S&P 500 לפי מספר שנות ההשקעה, בין 1993-2023

תשואה שלילית וחיובית מירבית S&P 500 לפי מספר שנות ההשקעה, בין 1993-2023

איך אפשר להשקיע במדדים? קרנות סל מחקות מדד

כאמור, הרבה פעמים מתבלבלים ואומרים שרוצים להשקיע במדד עולמי מוביל. אבל אתם כבר יודעים שלא ניתן להשקיע במדד, אלא בקרן סל מחקה מדד, כמו קרן סל אירית.

הדרך הטובה ביותר היא באמצעות ההטבה לחשבון מסחר עצמאי דרך בתי ההשקעות (ברוקרים) כמו מיטב טרייד, IBI ואקסלנס ולהנות מדמי ניהול זולים מאוד.

כמו כן ניתן להשקיע במדדים, למעשה בעקיבה אחר מדדים גם במכשירים מנוהלים כמו קרן השתלמות, קרן פנסיה, קופת גמל להשקעה ופליסת חיסכון. שמה מנהלי בתי ההשקעות קונים עבורכים את התמהיל שהכי קרוב למדד.

איך להשקיע במדד באמצעות קרנות סל מחקות מדד

איך להשקיע במדד באמצעות קרנות סל מחקות מדד

רשימת מדדים מובילים בעולם

באופן טבעי לא אוכל לסקור את כל המדדים בבורסה בעולם, אבל אתן פה כמה מדדים פופולרים (לא מתוך המלצה), רק לשם המחשה, מוכנים? יאללה קבלו את מדדי הבורסה שלנו:

 

מדדים מובילים בעולם בשוק האמריקאי:

 1. S&P 500 (Standard & Poor’s 500): מדד אמריקאי המייצג 500 החברות הגדולות והמובילות בבורסה האמריקאית. אחד המדדים בבורסה הפופולרים יותר.
 2. נאסדק 100 -מדד המייצג את 100 החברות הלא פיננסיות הנסחרות בבורסת הנאסדק..
 3. NASDAQ Composite: מדד המייצג את כל החברות המסחריות בבורסת NASDAQ, רבות מהן בתחום הטכנולוגיה. מבולבלים מה זה מה? תראו פה על הנאסדק 100.
 4. Dow Jones Industrial Average (DJIA): מדד המייצג 30 מהחברות הגדולות ביותר בארצות הברית.
 5. Russell 2000: מדד המייצג 2000 חברות קטנות ובינוניות בארצות הברית.

 

מדדי הבורסות אסיה:

 1. Nikkei 225: המדד הראשי של בורסת טוקיו, יפן. המדד מכיל 225 מנייה מהמובילות בטוקיו והוא כלי מידה חשוב למצב הכלכלה היפנית.
 2. Hang Seng Index: המדד הראשי של הבורסה בהונג קונג. המדד מכיל 50 מהחברות הגדולות בהונג קונג ומגיב לתנודות הכלכלה הגלובלית והמקומית.
 3. Shanghai Composite Index: המדד הראשי של בורסת שנחאי בסין. המדד מכיל מניות המסחרות בבורסת שנחאי והוא אחת המדדים המרכזיים להערכת הכלכלה הסינית.
 4. KOSPI: המדד הראשי של בורסת סיאול בדרום קוריאה. המדד כולל את החברות הגדולות והמובילות בקוריאה הדרומית.
 5. NSE Nifty 50: המדד הראשי של הבורסה הלאומית בהודו (NSE). הוא כולל 50 מהחברות הגדולות והמובילות בהודו והוא אחד המדדים המרכזיים להערכת הכלכלה ההודית.

 

מדדי הבורסות באירופה:

 1. FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index): מדד המייצג 100 החברות הגדולות ביותר בבורסת לונדון.
 2. DAX (Deutscher Aktienindex): מדד בבורסה הגרמנית המייצג 30 החברות הגדולות ביותר בבורסת פרנקפורט שבגרמניה.
 3. CAC 40 (Cotation Assistée en Continu): מדד המייצג 40 החברות הגדולות ביותר בבורסת פריז.
 4. Euro Stoxx 50: מדד בורסה המייצג 50 מהחברות הגדולות והמובילות ביותר מבין המדינות שבאזור האירו.

 

מדדי בורסה מובילים בישראל:

 1. TA-35: המדד הראשי של בורסת תל אביב, המצג את התנהגותם של 35 החברות הגדולות ביותר בשוק.
 2. תל אביב 125: בדומה ל 35, הוא מדד בבורסה הישראלית שמודד את 125 החברות הגדולות בישראל.
 3. תל אביב נדל”ן: מדד מוביל בישראל המרכז את חברות הנדל”ן הגדולות בישראל.
 4. מדד SME 60: כולל את 60 המניות בעלות שווי שוק הגבוה ביותר בבורסה מבין המניות שאינן נכללות במדד ת”א-125.
 5. מדד תל אביב צמיחה: כולל את כל המניות ה”קטנות” שאינן נכנסות תחת מדד תל אביב 125, ומדד SME 60.

מדדי הבורסה המובילים בדרום אמריקה:

 1. Bovespa Index (Ibovespa): המדד הראשי של בורסת סאו פאולו בברזיל, המייצג את החברות הגדולות והמובילות במדינה. הברזיל היא הכלכלה הגדולה ביותר בדרום אמריקה, ולכן מדובר במדד משמעותי בצורה בלתי רשמית למצב הכלכלה באזור.
 2. Merval: המדד הראשי של בורסת בואנוס איירס בארגנטינה. המדד מייצג את החברות הגדולות ביותר בארגנטינה והוא כלי מידה למצב הכלכלה הארגנטינאית.
 3. IPSA: המדד הראשי של בורסת סנטיאגו בצ’ילי, המכיל את החברות הגדולות והמובילות במדינה.
 4. IGBC (Índice General de la Bolsa de Valores de Colombia): המדד הראשי של בורסת בוגוטה בקולומביה.
 5. S&P/BVL Peru General Index: המדד הראשי של בורסת לימה בפרו.

 

מדדי הבורסה באוסטרליה:

 1. ASX 200 (Australian Securities Exchange 200): מדד המייצג 200 החברות הגדולות ביותר באוסטרליה.

 

מדדים מובילים בעולם:

 1. MSCI World Index: מדד עולמי מוביל ופופולרי זה כולל כ 1500 המניות הגדולות של השווקים המפותחים ב-23 מדינות ומכסה כ 85% מהעולם. הוא נחשב לכלי למדידת הביצועים של השוק העולמי.
 2. FTSE All-World Index: מדד בורסה זה כולל את המניות מהשווקים המפותחים וגם את השווקים המתפתחים. המדד מספק תמונה רחבה של ביצועי השוק העולמי. כולל כ 90% מהעולם עם כ 4000 מניות.
 3. S&P Global 100: מדד זה מכיל מניות החברות הגדולות והמובילות ביותר בעולם, המצוידות בנכסים ופעילות בכמה מדינות.
 4. MSCI Emerging Markets Index: מדד עולמי מוביל גם כן וייצג את הביצועים של השווקים המתפתחים בעולם.
 5. Dow Jones Global Titans 50: המדד כולל 50 מהחברות הגדולות ביותר בעולם לפי שווי השוק.

 

מדדים מובילים בעולם בסקטור הפיננסי – Financial:

 1. Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) – ארה”ב.
 2. MSCI ACWI Financials Index – בינלאומי.
 3. EURO STOXX Banks Index – אירופה.
 4. S&P/ASX 200 Financials (XFJ) – אוסטרליה.
 5. NSE Nifty Bank Index – הודו.

 

מדדי הבורסה המובילים בסקטור השבבים – מוליכים למחצה – Semiconductor:

 1. 1Philadelphia Semiconductor Index (SOX) – ארה”ב.
 2. iShares PHLX Semiconductor ETF (SOXX) – ארה”ב.
 3. VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH) – ארה”ב.
 4. MSCI World Semiconductors Index – בינלאומי.
 5. Taiwan TAIEX Semiconductor Index – טיוואן.

 

מדדי הבורסה המובילים בעולם בסקטור הבריאות – Health Care:

 1. Health Care Select Sector SPDR Fund (XLV) – ארה”ב.
 2. iShares Global Healthcare ETF (IXJ) – בינלאומי.
 3. MSCI World Health Care Index – בינלאומי.
 4. NASDAQ Health Care Index (IXHC) – ארה”ב.
 5. S&P/ASX 200 HealthCare (XHJ) – אוסטרליה.

 

מדדי הבורסה בסקטור הטכנולוגיה – Technology:

 1. Technology Select Sector SPDR Fund (XLK) – ארה”ב.
 2. MSCI World Information Technology Index – בינלאומי.
 3. NASDAQ-100 Technology Sector Index (NDXT) – ארה”ב.
 4. S&P/ASX 200 Information Technology (XIJ) – אוסטרליה.
 5. STOXX Europe 600 Technology – אירופה.

 

מדדים מובילים בשוק ההון לסחורות:

 1. Gold Bugs Index (HUI): מדד המציג את ביצועי החברות המובילות של כרית הזהב. המדד כולל רק חברות שהזהב הוא הסחורה העיקרית שהן כורות, ולא כאלה שמוכרות את הזהב.
 2. Silver Miners ETF (SIL): זהו מדד בורסאי העוקב אחר הביצועים של חברות כריית הכסף הגדולות בעולם.
 3. Bloomberg Commodity Index (BCOM): מדד כללי המתעד את מגוון רחב של סחורות, כולל אנרגיה, מתכות ומוצרי חקלאות.
 4. Teucrium Wheat Fund (WEAT): זה מדד בורסאי שעוקב אחרי מחיר החיטה.

 

מדדי הבורסה המובילים למטבעות קריפטוגרפים:

 1. Bitcoin Index (BTC): אף שלא מדובר ב”מדד” במובנה המסורתי, הביטקוין הוא המטבע הקריפטוגרפי המוביל והכי מוכר בעולם. הוא מוכוון לשקף את הערך השוקי הכולל של הביטקוין.
 2. Ethereum Index (ETH): דומה לביטקוין, האתריום הוא מטבע קריפטוגרפי עם שימושים רבים בתחום הבלוקצ’יין.
 3. CryptoCompare Digital Assets 10 Index (CC10): מדד המשקף את ביצועי 10 המטבעות הקריפטוגרפיים הגדולים ביותר לפי נפח המסחר, תוך התחשבות בערך השוק הכולל של כל מטבע.
 4. Bitwise 10 Crypto Index Fund (BITW): מדד בורסאי העוקב אחרי מחירי 10 המטבעות הקריפטוגרפיים הגדולים ביותר. המטרה היא לספק תמונת מצב רחבה של שוק המטבעות הקריפטוגרפיים.
 5. CoinGecko’s DeFi Index: מדד המציג את ביצועי מטבעות קריפטוגרפיים הקשורים למימון מבוסס על בלוקצ’יין (“DeFi” או “Decentralized Finance”).

 

מדדי הבורסה לאג”ח – אגרות חוב:

 1. US Treasury Bond Index: מדד הבורסה הזה  עוקב אחרי ביצועי אגרות החוב של הממשל האמריקאי, בהם אג”חים קצרים, בינוניים וארוכים.
 2. Barclays Capital Aggregate Bond Index: מדד זה הוא אחד המדדים המובילים והכלליים ביותר לשוק האגרות החוב בארצות הברית. הוא כולל אגרות ממשלתיות, אגרות מקומיות ומדינתיות, ואג”ח קונצרני.
 3. iBoxx $ High Yield Corporate Bond Index: מדד בורסה של אג”ח קונצרני.עוקב אחרי הביצועים של חברות מסחריות המתייחסות לקטגוריית סיכון גבוה (“high yield” או “junk”), שהן אגרות עם דירוג אשראי נמוך יותר אך תשואה גבוהה יותר.
 4. J.P. Morgan Emerging Markets Bond Index (EMBI): מדד זה עוקב אחרי ביצועי אגרות החוב של מדינות המתפתחות, והוא מצביע את הסיכונים וההזדמנויות המשויכות לשוק האגרות במרקטים אלו.
 5. Barclays Capital U.S. Corporate High Yield Bond Index: המדד עוקב אחרי ביצועי אגרות החוב של חברות מסחריות בארצות הברית שמדורגות בקטגוריית סיכון גבוה – “high yield”.

מדדי הבורסה המובילים בעולם להשקעה ב AI

 1. Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (BOTZ) – מדד AI שמתמקד ברובוטיקה ואינטיליגנציה מלאכותית (AI).
 2. ROBO Global Robotics and Automation Index ETF (ROBO) – כמו BOTZ, מורכב מחברות הפועלות בתחום הרובוטיקה והאוטומציה.
 3. ARK Innovation ETF (ARKK) – מדד בורסה AI של חברות טכנולוגיה חדשניות, כאשר חלק מהן עוסקות ב AI.
 4. iShares Artificial Intelligence and Robotics ETF (IRBO) – מדד AI המשקיע בחברות המתמקדות בפיתוח ויישום של טכנולוגיות AI ורובוטיקה.
 5. VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH) – על אף שהוא מתמקד בחברות מעשיות השבבים (semiconductors), הרבה מהן הן החברות מאחורי החומרה שמאפשרת את פונקציונליות ה-AI.

 

מדד הפחד VIX

לא, זה לא שם של סרט. זה מדד המכונה “מדד הפחד” VIX (Volatility Index), מדד בבורסה בארצות הברית.

ה-VIX מופק מההתנהגות של אופציות הקנייה והמכירה של מדד ה-S&P 500, והוא משקף את התוצאות המצופות במהלך 30 הימים הקרובים. כלומר הוא חוזה איך השוק יתנהג למשך 30 הימים הקרובים.

המדד הזה נקרא לעיתים “מדד הפחד” משום שהוא עולה בתקופות של אי ודאות וחוסר יציבות בשוק. כאשר המשקיעים מרגישים חשש ואי-ודאות גוברת, הם נוטים לקנות אופציות בהימור על ירידות בשוק, מה שנקרא “שורט”, דבר שגורם לעוד יותר פניקה בשווקים  ולעלייה במדד -VIX.

באופן כללי, כאשר ה-VIX גבוה, זה אומר שיש פחד ואי-ודאות בשוק, וכאשר הוא נמוך – זה אומר שיש יציבות וביטחון יחסי בשוק ההון. אפשר לראות את הקפיצה הגבוהה שהיתה בתחילת הקורונה אביב 2020.

אגב, למדד הפחד האמריקאי יש גרסה ישראלית תחת הסימון VTA-35.

10 המדדים המובילים בעולם שאתם חייבים להכיר - סיכום ביניים

אכלתי לכם את הראש בפסקה הקודמת על הרבה מאוד מדדים מובילים בעולם, ואני רוצה לעשות סיכום ביניים ולתת לכם את 10 המדדים המובילים בעולם שכדאי למשקיעים מתחילים ומתקדמים להכיר למקרה שפספסתם:

מדדים מובילים בעולם – ארצות הברית

 1. S&P-500 500: החברות הגדולות בארצות הברית.
 2. נאסד”ק 100: 100 החברות הטכנולוגיות שנסחרות בארה”ב.
 3. Russell 2000: מדד המייצג 2000 חברות קטנות ובינוניות בארצות הברית.

מדדים מובילים בעולם – עולמי

 1. MSCI ACWI (All Country World Index): מדד עולמי מוביל עם כ-3,000 חברות בשווקים מפותחים ומתפתחים. הוא מכיר למעשה את סעיפים 2+3 – שווקים מתפתחים ומפותחים.
 2. MSCI Emerging Markets Index: מדד עולמי מוביל גם כן וייצג את הביצועים של השווקים המתפתחים בעולם.
 3. MSCI WORLD – דומה למדד העולמי המוביל של השווקים המתפתחים, אבל הוא רק לשווקים המפותחים.

מדדים מובילים בישראל

 1. TA-35: המדד הראשי של בורסת תל אביב, המצג את התנהגותם של 35 החברות הגדולות ביותר בשוק.
 2. TA-125: מכיל את 125 המניות המובילות בישראל.
 3. תל גוב – לסולידים שבינינו שרוצים אג”ח של מדינת ישראל.

מדדים מובילים באירופה

 1. The MSCI Europe Index – מדד עולמי מוביל של אירופה המכסה כ 85% מכלכלת אירופה מהשווקים המפותחים.

הרכב תיק השקעות פסיבי "השילוש הקדוש" - 3 מדדים מובילים בעולם

ניקח לדוגמה את תיק ההשקעות בשם” השילוש הקדוש” ונראה דרכו איך ניתן להשקיע במדדים מובילים בעולם, באמצעות קרנות סל מחקות מדד כמשקיעים פסיבים. אין באמור משום המלצה לכלום! תעשו את שיעורי הבית שלכם.

תמהיל ה”שילוש הקדוש” מורכב מ 2 מדדים מובילים בעולם ועם חלוקת אחוזים כזו:

 • 60% מדד S&P 500.
 • 25% מדד אירופה.
 • 15% שווקים מתפתחים.
השילוש הקדוש בהשקעות קרנות סל מחקות מדד בתיק השקעות בשוק ההון

השילוש הקדוש בהשקעות קרנות סל מחקות מדד בתיק השקעות בשוק ההון

רגע... עשיתי חיפוש על קרן סל מחקה S&P מומלצת ויצאו כמה תוצאות מה זה אומר?

מדד בבורסה הוא כפי שלמדנו מודד ערך מסוים. קרן סל היא המכשיר שבאמצעותו ניתן לקנות את הממד בבורסה. למעשה לכל מדד יש כמה וכמה קרנות סל שניתן לקנות באמצעותן את המדד.

ניקח שוב את דוגמת את מדד ה S&P-500. אפשר לקנות את המדד עם קרנות סל שונות כמו:

קרן סל אירית צוברת דבידנדים, שנסחרת בשקלים בבורסה הישראלית והיא עוקבית טבעית אחר המדד בבורסה תחת הסימון 1159250.

אותה קרן סל בדיוק, שמחקה את הממד ב S&P500 אפשר גם לקנות אותה בדולרים בבורסה של לונדון תחת הסימול CSPX.

קרן סל נוספת יכולה להיות אמריקאית, מחלקת דבידנדים, שנסחרת בבורסה האמריקאית תחת הסימול SPY או VOO.

ויש כמובן גם קרנות מחקות ישראליות שמחקות את אותו המדד לדוגמה  קרן הנאמנות: קסם S&P 500 KTF (4D) תחת הסימול 5124482.

אותו פטנט של קנית קרנות סל מחקות את המדד הרלוונטי הוא כאמור בכל המדדים, אותו רעיון עומד גם מאחורי מדד הנאסדק 100, וכל מדד עולמי מוביל אחר שתרצו להשקיע בו בתיק ההשקעות הפסיבי שלכם בחשבון מסחר עצמאי.

מדדי הבורסה - עכשיו יודעים הכל!

הבנה נכונה של מדדי הבורסה בכלל ומדדים מובילים בבורסה, יכולה לסייע להבין את התנהגות השוק בצורה כללית. גם אם אתם לא מתכננים להשקיע בזמן הקרוב, הידע הזה יכול להיות מועיל כשתתחילו לעקוב אחרי כלכלות העולם והאפשרויות השונות שיש להשקיע במדדים בבורסה. אז כל שנותר לכם הוא לבחור את המדד הרלוונטי שלכם ולהשקיע בו באמצעות קרנות סל מחקות מדד.

 

שאלות ותשובות על מדדים מובילים בעולם – מדריך מקיף למדדים בבורסה

 • האם אפשר לקנות את המדד עצמו?

  לא, לא ניתן לקנות את המדד עצמו. קונים את המדד באמצעות קרנות סל מחקות מדד.

 • האם כדאי להשקיע במדד ה S&P 500?

  שאלת הכדאיות היא צריכה להיות למול יתר תיק ההשקעות ורעיון הפיזור בתיק ההשקעות. S&P 500 הוא מדד פופולרי מאוד, אך לא משקף את כלל כלכלת העולם כמו מדד ה ACWI

 • האם להשקיע במדד הנאסדק 100 או במדד ה- S&P 500?

  אין פה עניין של נכון או לא, אלא צריך להבין את המדד עצמו. S&P-500 הוא מדד רחב יותר המכיל במידה רבה את רב מניות הנאסדק 100 והרבה יותר מכך, ולכן אם מחפשים קרן סל מגוונת, אז הסנופי יכול להתאים יותר.

יעניין אותך גם

תגובות לחתול

התגובות על “מדדים מובילים בעולם – מדריך מקיף למדדים בבורסה

 1. אנונימי הגיב:

  היי,
  תודה על הכתבה המעניינת.
  תיקון קטן – מדד הנאסדק 100 הוא לא “מדד בבורסה המייצג את 100 החברות הטכנולוגיות בבורסת הנאסדק”, כפי שנכתב, אלא מדד המייצג את 100 החברות הלא פיננסיות הנסחרות בבורסת הנאסדק. בפועל, רק כ-50% מהחברות במדד הנאסדק 100 הן חברות טכנולוגיה.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   בהחלט. תודה על החידוד.

  2. נדב הגיב:

   מה זה “חברות לא פיננסיות” ?

   1. חתול פיננסי הגיב:

    חברות שאינן עוסקות בפיננסים, כמו חברות טכנולוגיה לדוגמה אפל.

 2. R.K.A הגיב:

  היי אשמח להבנה למה הכוונה בקרן סל צוברת ריבית וכזו שלא צוברת ריבית. האם אני בתור משקיע אקבל דיבידנד ולאיפה במידה והחברה מחלקת ?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי, אנסה לחדד, האפקט הוא ללא קשר לצוברת או לא צוברת. ההיבט של הצבירה מתבטא בין היתר על ידי מיסוי (דבידנדים) וכמובן התזרים שלך. החברה שמחזיקה את הקרן מחלקת לך את הדבידנד לחשבון.

   1. קלמן הגיב:

    היי חתול, כתבה מעולה!
    ההבדל בין קרן צוברת למחלקת האם הקרן משקיע את הדיבדנד אוטמטית בחזרה או שהכסף נכנס לחשבון המסחר

    1. חתול פיננסי הגיב:

     היי,
     תודה רבה.
     קרן סל מחלקת היא בעצם מעבירה לחשבון שלך את הדיבידנד.
     קרן סל צובורת היא לא נותנת לך דיבידנד ומשקיעה כל חזרה אוטומטית.

 3. צפר הגיב:

  אשמח לדעת מה שיטת המיסוי בקרנות סל מחקות סנופי ונאסדק אינווסבקו לעומת איישרס וכן יתרונות וחסרונות בכל אחת מהן.
  תודה!

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי צפר,
   הקרנות של INVESCO ממוסות על פי המדד.
   הקרנות של ISHARES, לכאורה ממוסות לפי מט”ח, אבל בפועל מנסיוני הן מוסו גם כן על ידי המדד.
   הרחבתי על יתרונות בכתבה על הנאסדק פה > https://moneyplan.co.il/nasdaq-100-index-what-it-is/

 4. שלי ביכלר הגיב:

  היי,
  כיצד רןאים את שמות החברות שנמצאות במדדים ?

  כמו אילו חברות נמצאות במדד של ARKK?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   אפשר להיכנס לדוגמא לאתר של https://www.etf.com/ ולהעמיק בכל מדד וקרן

 5. גיא הגיב:

  מדריך מאוד מעניין, תודה רבה.
  איך אפשר לראות את רשימת קרנות הסל שניתן לקנות דרך הבורסה הישראלית?
  כלומר, האם מדד מסויים, לצורך הדוגמא נניח nikkei 225 מדד יפני, יש לו קרן סל לרכישה בבורסה הישראלית? קניה דרך בתי ההשקעות בארץ
  תודה רבה.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   שלום גיא,
   תודה רבה לך.
   אפשר לראות באתר המאי”ה של הרשות לנירות ערך.את רשימת הניירות שנסחרים. זה דורש חיפוש.
   אפשר גם דרך הברוקרים לחפש את מספרי הנייר.

 6. נועה הגיב:

  כתבה מצוינת. תודה חתול!

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה נועה, איזה כיף לקרוא!

 7. ענבר הגיב:

  היי חתול, תודה רבה!
  רציתי לשאול, האם ניתן לרכוש קרנות סל מחכות מדד שהן לא אמריקאיות או ישראליות כמו כאלו של מדדי בורסות באסיה ובדרום אמריקה, באמצעות חשבון מסחר בבתי השקעות ישראלים?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי ענבר,
   בוודאי!
   עם הברוקרים הישראלים הגדולים ניתן לקנות קרנות סל מחקות מדדים שציינת.
   אין בעיה עם זה.
   רק אל תשכחי לפתוח עם ההטבה שלנו שתקבלי את דמי הניהול הכי זולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים
מהתחום הפיננסי

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים מהתחום הפיננסי

רוצים ללמוד? לחסוך? להשקיע?

הירשמו לניוזלטר של החתול!