שוק ההון

קרן נאמנות כספית שקלית – המדריך המלא 2023

קרן נאמנות כספית שקלית – המדריך המלא 2023

קרן נאמנות כספית שקלית יכולה להיות פתרון ואפשרות ראויה לאפיק השקעה בסיכון נמוך. יכולה לשמש כקרן חירום, חיסכון וגם לעורר את הכסף בעו"ש
קרן כספית שקלית - מה זה תשואות מה מומלץ איך לבחור

מה זה קרן נאמנות כספית שקלית

קרן נאמנות כספית שקלית זו קרן נאמנות לכל דבר, שמשקיעה ברמת סיכון סולידית. למעשה אפשר לחשוב על כעל סוג של קבוצת רכישה של פיקדונות עם המון כח. תחילת הקמת קרנות הכספית היתה אי שם בשנת 2008. כיום יש כמה עשרות קרנות שקליות סולידיות בישראל. רמת הסיכון של קרן כספית שקלית היא כאמור נמוכה יחסית לרמות הסיכון של קרנות הנאמנות שיש בשוק ההון. הן מפוקחות במלואן על ידי הרשות לנירות ערך. הן אלטרנטיבה ראויה לפיקדון בנקאי קצר מועד, ואחד היתרונות המשמעותיים לקרן כספית שקלית הוא בסביבת אינפלציה וריבית עולים וגבוהים לאור היבטי מיסוי. יש גם קרנות כספיות מט"ח, אך לא אעסוק בהן יותר מדי כאן. חשוב לי לציין כי אינני ממליץ על קרן כספית שקלית כזו או אחרת, ולא על חלופות, אלא מביא את רעיון אפיק ההשקעה על יתרונותיו וחסרונותיו.

אתם פה רק כדי לדעת איך לקנות קרן כספית שקלית?
תגללו למטה יש סירטון הדרכה פרקטי שיצרתי על איך קונים קרן כספית.

ואם אתם לא יודעים איזו קרן כספית מומלצת? יש למטה בחלק של קרן כספית מומלצת.

שימו לב – המאמר נכון ל-2023.

תוכן עניינים

קרן כספית חתול פיננסי פייר

מאיפה פתאום הגיעה הקרן כספית שקלית הזו?

אז למה באמת לא שמענו עליה? כי למעשה עד לא מזמן, טרם עלית האינפלציה לשחקים, וטרם עלית הריבית, לא היה יתרון יחסי לאפיק זה, כי הריבית היתה נמוכה מאוד וגם לא היה שום יתרון יחסי היבטי המיסוי, ולכן קרן כספית שקלית לא בהכרח היתה מומלצת כאפיק חיסכון. כיום המצב שונה ובכלל יש כיום מגוון חסכונות והשקעות סולידיות בשוק.

מה זה קרן כספית שקליתמה זה קרן כספית שקלית

במה מושקעות קרנות כספיות שקליות?

 • מלווה קצר מועד (מק"מ) – אלו אגרות חוב ממשלתיות, שבנק ישראל מפיק אותן לתקופה קצרה יחסית.
 • פיקדון קצר מועד (פק"מ) – מוצר בנקאי למשך זמן קצר עם ריבית אפסית.
 • כסף מזומן.
 • אגרות חוב (אג"ח) – שקלי בדירוג גבוה.

לכל קרן כספית שקלית יש את הפירוט שלה ואת המדיניות – בידקו מה נכון לכם.

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

הבדלים בין קרן כספית שקלית לפיקדון קצר מועד (פק"מ) ומק"מ

 • תשואה – בקרן כספית שקלית התשואה גבוהה יותר מהחלופות הסולידיות יותר שלה, הפיקדון הבנקאי. זאת לאור הגודל של הקרנות וכושר המיקוח מול הבנקים בפיקדונות הג'מבו. חשוב לשים לב כי זה לא מסלול ללא סיכון כלל וכי אפשר בהחלט לראות גם ירידות בתשואה.
 • סיכון – נמוך מאוד להפסד הקרן. על מנת להפסיד את הקרן ריבית בנק ישראל צריכה להיות שלילית, מתחת לאפס.
 • נזילות – פק"מ הוא מוגדר מראש לתקופה מסוימת ואם מושכים לפני הזמן יש קנס. בקרן כספית שקלית אין את בעיית המקובעות. הקרן נזילה בכל יום שבו מתבצע המסחר.
 • דמי ניהול – בעוד שבפיקדונות אין דמי ניהול, בקרן כספית שקלית יש דמי ניהול. דמי הניהול של קרן הנאמנות כספית שקלית מחולקים לדמי ניהול, דמי נאמנות ועמלת הפצה. לעיתים יש גם דמי הוספה, שזה סוג של מס רכישה לקרן הנאמנות על מנת לשמור על יציבות ולמנוע משיכה על ידי המפקידים, אם כי לאורך זמן העמלה הזו נהיית זניחה. תוודאו שאתם לא משלמים דמי הוספה. על פי רב, דמי הניהול של הקרן כספית ינועו בין כמעט בין כ-0.05%  כ-0.19% (נכון לסוף 2023). זה כמובן משתנה בהתאם לקרנות.
  טיפ חשוב לבחירת קרן כספית מומלצת: לנסות להימנע מעמלת דמי הוספה, אם כי כאמור לאורך זמן היא זניחה יחסית.
 • מיסוי – בקרן כספית נדרש לשלם מס רווחי הון על התשואה בגובה 25% על כל הרווח (רווח ריאלי). ואילו בפיקדון בנקאי יש מיסוי מופחת של 15%, אך הוא נומינלי. במצב שבו הריבית הריאלית שלילית, כלומר נמוכה מהאינפלציה, אז לא משלמים מיסים על הרווחים בקרן כספית. כאן יש הסבר מפורט על מיסוי ריאלי מול מיסוי נומינלי.
 • אופן רכישה – בעוד שאת הפק"מ הבנק "מוכר", קרן כספית שקלית היא קרן נאמנות לכל דבר ולכן אפשר לרכוש אותה או דרך חשבון מסחר עצמאי, או לרכוש דרך הבנק. חשוב לקחת בחשבון כי יש בתי השקעות שגובים עמלת מכירה וקניה, זאת בניגוד לבנק, ולכן יש יתרון לקניה דרך הבנק. כמו כן, שימו לב בבחירת קרן כספית מומלצת לכם שיש כאלו עם רף מינימום של מאות אלפי שקלים. אפשרות נוספת חינמית וללא עלות ניתן לרכוש גם דרך אפליקציית "פייר" (FAIR).
השוואה בין קרן כספית שקלית למקמ ופקמ פיקדון בנקאי
השוואה בין קרן כספית שקלית למקמ ופקמ פיקדון בנקאי

אז למה להשקיע בקרן כספית?

בגדול: אחלה פתרון לחנית מזומן.
בקטן: יש לא מעט יתרונות השקעה בקרן כספית שקלית אביא פה את העיקרים שלהם:

 • תשלום מס ריאלי, וזה היתרון המשמעותי להשקעה בקרן כספית שקלית בסביבת אינפלציה עולה. כלומר תשלום המס יהיה רק אם התשואה מהקרן הכספית תהיה מעל לרמת האינפלציה. בנוסף יש דחיית מס. וניתן לקזז הפסדים כמו נירות ערך אחרים.
 • דחית מס ליעילות כלכלית מרבית.
 • דמי ניהול נמוכים מאוד. ואין דמי ניהול לבנק עצמו (דמי משמורת) או לבית ההשקעות.
 • קניה ומכירה – בבנק באופן מפתיע אין עמלת קניה ומכירה ואילו בבית השקעות לעיתים יכולים לבקש לגבות, לכן יש פה יתרון לרכישה דרך הבנק.
 • תשואה גבוהה יחסית, אמנם לרב פיקדון בנקאי יהיה גבוה יותר, אך הוא מגלם את העבר, ואילו קרן כספית מגלמת את ריבית בנק ישראל עם סיכון נמוך מאוד. חשוב פה לציין כי נכון להיום (אמצע – סוף  2023) התשואה עומדת על כ-4.75%.
 • על פי רב אין מינימום השקעה.
 • הכסף נזיל ובכך יכול להיות כקרן חירום.
 • ניתן לקזז ממנו הפסדי הון ממכירת נירות ערך אחרים, אגב די בדומה למק"מ, אבל לא פק"מ.
 • קרן צוברת – חשוב לבדוק האם הקרן כספית צוברת או מחלקת שכן יש פה היבטי מס. ככלל, קרנות צוברות נהנות מדחיית מס, ואילו קרנות מחלקות דיבידנד מחויבות במס עם החלוקה ובכך נפגעת הקרן.
 • ריבית דריבית – נכון התשואה לא מטורפת, אבל בניגוד למכשירי השקעה דומים, כמו פיקדון בנקאי, אז פה ריבית דריבית פועלת, אבל די בקטנה.

אם משהו מהמונחים פה לא ברור, אז כנסו ל"חתולופדיה" – מילון מונחים פיננסי ותדעו הכל!

איך פותחים קרן כספית?

האמת זה די פשוט לקנות קרן כספית וזה לוקח מקסימום מספר דקות. עושים זאת דרך הבנק. נכנסים ללשונית שוק ההון, מקישים את מספר הנייר שאתם רוצים, מגדירים את סכום הקניה ו… לוחצים על קניה. שימו לב כי צריך לוודא שיש לכם הרשאה לשוק ההון, עניין פשוט מול הבנק. קחו בחשבון שלרב זה לוקח בין יום ואפילו יומיים לרכישה. יש לך פה הסבר מצולם שלי, מדריך פשוט לרכישת קרן כספית דרך הבנק.

אפשרות נוספת מצוינת, ללא עלות גם כן, ניתן באמצעות "פייר" (FAIR). fair מציעה דרך חדשה להשקעה בקרנות נאמנות כספיות המאפשרת לקבל מידע מלא ולבצע רכישה מיידית – הכל במקום אחד ללא דמי ניהול/ דמי משמרת.

קרן כספית חתול פיננסי פייר

מה זה קרן כספית מוגבלת?

היום, נכון לסוף 2023 יש רק קרן כספית שקלית אחת שהיא מוגבלת ברכישה. וזו מיטב כספית ניהול נזילות.

מה זה אומר קרן כספית מוגבלת?

שאי אפשר לקנות בסכום שאנחנו רוצים כי מנהלי הקרן הגבילו רכישה. ניתן לקנות רק בעבור כסף שיוצא, לרב זה יהיה כמה אלפי שקלים בכל פעם.

שימו לב כי נתון זה יכול להשתנות. ישנה קרן כספית שקלית שהיתה מוגבלת כמו איילון כספית (5117700) שהיתה מוגבלת למשך כשנה ונפתחה מחדש בנובמבר 2023.


איך בכל זאת ניתן לקנות קרן כספית מוגבלת כמו מיטב כספית ניהול נזילות?

אז פועלים רגיל, רוכשים את הקרן, אבל כנראה שבפועל תוכלו לרכוש במקרה הטוב כל פעם רק כמה אלפי שקלים. זה בגלל שהם מאפשרים רכישה חדשה רק אם יש כסף שיוצא ממנה, ולכן אלו הן קרנות כספיות שהן מוגבלות לרכישה. פתרון נוסף כן לרכוש קרן כספית של איילון או מיטב, הוא לקנות באמצעות אפליקציית פייר שבה ניתן להוראה מראש למשך שבועיים לרכישה יומית אם הרכישה נדחית לאור הגבלת הקרן.

קרנות כספיות עם מינימום רכישה

שימו לב שיש קרנות עם מינימום רכישה, זה לא אומר שהן מוגבלות, אלא שיש להן מינימום יחידות שאפשר לרכוש. איך תדעו? בקלות! כאשר תרכשו את הקרן תופיע לכם הודעת שגיאה שאתם לא עומדים בדרישת המינימום.

איך לבחור קרן כספית מומלצת?

אומר את האמת? הכל די דומה…!

ובכל זאת אם אני עם הגב אל הקיר אז אומר ככה:

תבחרו לפי דמי ניהול, ואל תשברו את הראש. לא ניתן לדעת איזו קרן כספית תעשה יותר או פחות, כולם בסופו של דבר יתכנסו למספרים דומים והדבר היחידי הקבוע הוא רק דמי ניהול, שגם אותם אפשר בהמשך לעלות.

איך מחשבים תשואה על קרן כספית

קרן כספית שקלית היא קרן נאמנות, וככזו היא יודעת לספר רק על תשואות העבר. עם זאת, ניתן להעריך את התשואה קדימה כיוון שהתשואה של הקרן הכספית היא דומה מאוד לתשואת ריבית בנק ישראל. לכן אם אתם צופים ירידה בריבית בנק ישראל, אז התשואה הפוטנציאלית של קרן כספית תרד. עליה? היא תעלה. נשאר אותו הדבר…? טוב נו… הבנתם.

שימו לב שבאתר פאנדר יש תשואה שנתית קדימה, זה רק צפי ולא בפועל מה שיקרה כי כאמור זה תלוי בריבית בנק ישראל.

אל תשכחו שיש לכם מיסוי ריאלי על קרן כספית, כלומר 25% מס רווחי הון בקיזוז האינפלציה. לא סגורים על זה? בבקשה, מאמר מפורט על איך מחשבים מס רווחי הון גם בקרן כספית.

האם אפשר להפסיד כסף בקרן כספית?

בוודאי! האם זה סביר? אני בספק רב!

על מנת שיהיה הפסד על הקרן, כלומר אם הכנסתם 100 שקלים ואתם תהיו פתאום עם 90 שקלים, ריבית בנק ישראל צריכה להיות שלילית. לא בירידה, אלא ממס שלילית מתחת לאפס. שימו לב כי לאור אופי הקרנות הכספיות, הדבר לא יקרה בין לילה ויהיה להערכתי מספיק זמן למשוך ולפדות את הכספים.

לקריאה נוספת בנושא:

דמי ניהול ושינויים לאורך השנים

כאמור קרן כספית מומלצת היא כזו עם דמי ניהול נמוכים. כמו קרנות ישראליות רבות, יש נטייה עם הזמן להעלות את דמי הניהול.

תיאורטית אין בעיה למכור ולקנות קרן אחרת כי לא משלמים מיסים בסביבת אינפלציה גבוהה כפי שקורה היום.

בפועל יש את דמי ההוספה, זוכרים? סוג של מס רכישה חד פעמי שמשלמים בקניה. זה יהיה המחיר שתשלמו אם תמכרו. תעשו את השיקול שנכון לכם.

ראו פה דוגמה לקרן כספית שהיתה מומלצת, של אנליסט (5121140) עד לסוף שנת 2022 לאור דמי ניהול נמוכים, שהודיעה כי ב 1.1.23 היא העלתה כמעט פי 5 את דמי הניהול. להערכתי, דמי הניהול של יתר הקרנות הקרנות יעלו גם כן ב 2023, ולכן יש להמשיך לעקוב אחר הודעות הקרן.

הודעת שינוי לדמי הניהול של קרן כספית אנליסט 5121140
הודעת שינוי לדמי הניהול של קרן כספית אנליסט 5121140

איך אפשר לנצל את הקרן נאמנות הכספית?

 • כסף "מת" בעו"ש – יש לך כסף בעו"ש שלא עושה ולמעשה אפילו נשחק לאור האינפלציה? חבל! מיולי 2021 ועד יולי 2022 קצב האינפלציה עלה בשיעור של 4.4%. כלומר על כל 1,000 שקלים שיש לכם בעו"ש הפסדתם מערכם 44 שקלים. חבל!
 • יעד לחיסכון מוגדר – יש לכם יעד לחיסכון לכמה חודשים ואפילו לשנה? חשבתם להפקיד בפיקדון בנקאי של מק"מ או פק"מ? אולי תוכלו להשיא תשואה טובה יותר לכסף שלכם עם הקרן כספית שקלית.
 • קרן חירום – זו יכולה להיות אפשרות טובה לאור הנזילות הגבוהה והסיכון הנמוך.

קרן כספית דולרית

כפי שיש קרן כספית שקלית, אז יש כזו דולרית. אני לא אכנס פה לעובי הקורה רק אציין שהקונספט הוא די זהה לקרן כספית השקלית, אך פה המענה הוא לעולמות המט"ח. דמי הניהול גבוהים יותר מהקרן כספית שקלית, וניתן לקנות במט"ח או בשקלים, אך כמובן התשואה היא מוטת מט"ח.

קרן כספית ביורו

כן כן, יש כזה דבר בדומה לקרן כספית דולרית, יש קרן כספית ביורו. חשוב לציין שהן לא נקובות, אלא חשופות. כלומר הן נסחרות בשקלים, אבל מוטות מט"ח.  אחת מהן לדוגמה היא קרן כספית חשופת יורו של פסגות, שהיא יחסית זולה עם דמי ניהול של 0.15, דמי ניהול + דמי נאמנות

איך לבחור ולקנות קרן כספית שקלית מומלצת

איך לבחור קרן כספית מומלצת?

חיפוש קצר בגוגל יניב תוצאות של רשימת קרנות כספיות שקליות, ניתן להשוות בניהן בקלות, ולגלות מהי קרן כספית שקלית מומלצת לכם.

בראייתי אין פה הרבה מחשבות ודילמות בבחירה ויש 3 מרכיבים עיקריים:

 • סף מינימום לרכישה – תבדקו שאין סף מינימום, ואם כן האם הוא ממתאים לכם.
 • דמי ניהול – מינימלים ככל הניתן. לא לשכוח לבדוק הם יש דמי הוספה.
 • הרכב הקרן והביצועים – מה תמהיל ההשקעה בקרן כספית, האם הוא קולע למה שאתם מחפשים?

מילה לגבי הביצועים והשוואה מול פיקדון בנקאי כאשר בוחרים קרן חירום מומלצת – תשואות משקפות את העבר ובניגוד לפיקדון בנקאי אין פה הבטחה לריבית/תשואה. פיקדון בנקאי יהיה לרב גבוה יותר כי הוא מגלם את עלית הריבית שהיתה ואילו קרן כספית שקלית היא מגלמת תשואה פוטנציאלית עתידית.

קרן כספית חתול פיננסי פייר

מה אני חושב על קרן כספית והאם היא מומלצת?

קרן נאמנות כספית שקלית יכולה להיות אלטרנטיבה טובה לתיק שלכם כאפיק סולידי בסביבת ריבית עולה ואינפלציה גבוהה. זה לא אפיק להגדלת הון, אלא לשימור הון ויכול לשמש בין היתר כקרן חירום או תוכנית חיסכון למטרה עתידית. האם זה הפתרון הנכון לכם? לא בהכרח, אבל חשוב להכיר אותו ולהשוות למול החלופות שיש היום במשק.

לסיכומו של עניין

נראה שבתנאים הנוכחיים של המשק (סוף 2022), קרן כספית שקלית זו אפשרות מעניינת מאוד ועם עלית הריבית, כך גם הפיקדונות נראה תשואה גבוהה יותר. אך זו בהחלט אפשרות להכניס בסל השיקולים כקרן חירום נזילה מאוד ולהמשיך לעקוב אחר התשואות עם עלית הריבית לאחר תקופת המח"מ הנוכחי.

טבלת השווה של קרנות כספיות מאתר פאנדר
טבלת השווה של קרנות כספיות מאתר פאנדר

לקריאה נוספת בנושא:

שאלות ותשובות על קרן נאמנות כספית שקלית – המדריך המלא 2023

 • האם קרן כספית נרכשת כמו מניה?

  קרן כספית נרכשת בדומה לניירות ערך אחרים (מניות לדוגמה). דרך אתר הבנק או בית ההשקעות שלך בחשבון עצמאי.

 • איך יודעים אם מנהל קרן הכספית לא יעלה את דמי הניהול?

  לא יודעים. זו אחת הבעיות בניירות ערך ישראלים במיוחד בקרנות נאמנות וקרנות סל. יש חופש כמעט מלא לשנות ולהעלות את דמי הניהול.

 • איזו קרן כספית מומלצת?

  אין קרן כספית אחת שהיא מומלצת, אלא זה תמהיל של דמי ניהול שכאמור ניתנים לשינוי, תשואות ונכסי ההשקעה

 • האם ניתן לקנות קרן כספית מכל מכל מקום? בנק? בית השקעות וכו?

  ניתן לרכוש דרך כל בית השקעות ובנק ישראלי. בבנקים אין תשלום קניה ומכירה, ואלו בבתי ההשקעות לעיתים יש. שימו לב כי יש דמי ניהול לקרן עצמה. לא ניתן לרכוש דרך פפר וחשבון מסחר עצמאי בברוקר זר (IB).

 • איך משלמים על דמי הניהול? מתי נלקחים דמי הניהול? בקניית קרן כספית? במכירתה?

  פרט ל"שיעור הוספה", שזה סוג של מס רכישה, דמי הניהול של קרן כספית, כמו יתר קרנות הנאמנות וקרנות הסל הם שנתיים. כלומר אם יש דמי ניהול של 0.1% ובקרן יש 100,000 שקלים, אז משלמים לקרן 100 שקלים בשנה, שזה קצת יותר מ 8 שקלים בחודש.
  במכירה אין דמי ניהול, אלא רק מס רווחי הון שעומדים על 25% ריאלי. התשלום עצמו מבוצע פנימית על ידי הקרן באמצעות קיזוזם מתשואת הקרן.

 • האם יש סירטון, מדריך פרקטי איך קונים קרן כספית בבנק?

 • אני מנשה לקנות דרך הבנק ואין לי הרשאה לקנות, מה לעשות?

  אם זו קניה ראשונה בשוק ההון, יש ליצור קשר עם הבנק ולבקש מהם להקים הרשאה לקנית ניירות ערך. תלוי בבנק, אפשר און ליין או בטלפון.

 • האם קרן כספית זה מדד בבורסה? והאם יש מדד לקרנות הכספיות

  לא קרן כספית זה לא מדד בבורסה, אלא מתנהג יותר כמניה בפני עצמה (נייר ערך), ואין מדד בבורסה לקרנות כספיות.

 • תוך כמה זמן מרגע הקניה או המכירה הכסף עובר?

  ביצוע עסקת קניה או מכירה של קרן כספית שקלית לוקח כ 2 ימי מסחר.

תגובות לחתול

התגובות על “קרן נאמנות כספית שקלית – המדריך המלא 2023

 1. ליאור הגיב:

  מאמר מעולה ופותח את הראש. תודה רבה על תוכן איכותי ומעשיר.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה ליאור!
   שמח שאהבת.

   1. חי הגיב:

    תודה, אחלה של סיכום ורלוונטי לתקופה זו

    1. חתול פיננסי הגיב:

     אין על מה.
     תודה לך על הפידבק

    2. חתול פיננסי הגיב:

     תודה רבה לך על הפידבק

  2. אמנון המדביר הגיב:

   אחלה מדריך! תודה רבה חתול

   שאלה, יכולה להיות סיטואציה שבה אין קונים כאשר רוצים למכור יחידות מקרן כספית?

   מה יקרה אם אין קונים כלל?

   1. חתול פיננסי הגיב:

    תודה רבה על הפידבק.
    תיאורטית כן, בסוף זה שוק.
    "עושה השוק" מסדר את זה.

    1. אמנון המדביר הגיב:

     זו לא בעצם קרן נאמנות שבה יושב כל הכסף, ואם מישהו רוצה למכור, השווי נקבע לפי כמות היחידות ומורידים מהקרן? ואז בהכרח יש נזילות?
     למה בעצם צריך עושה שוק במצב הזה?

     1. חתול פיננסי הגיב:

      כדי לווסת את השוק. כל יחידה יש לה ערך. הנזילות היא לא בהכרח מיידית, במצב שבו כולם, אבל ממש כולם מוכרים באותו הרגע, אני מעריך שלא יהיה ניתן לקבל מיידית, אבל לאור המח"מ הקצר, הכסף יהיה נזיל מאוד.

   2. ברונו הגיב:

    תודה רבה על המדריך הפשוט והברור.
    שים לב שנפל לך 0 בפסקה על דמי הניהול. רשום בין 0.5 ל0.17

    1. חתול פיננסי הגיב:

     איזו יופי! שמח לקרוא.
     תודה על הפידבק – אתקן מיד.

 2. יואל הגיב:

  תודה רבה
  מענין ולימודי מאוד כרגיל.
  בהחלט אלטרנטיבה לכסף שזקוק לחניית ביניים או המתנה ללא סיכון גבוה.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה יואל. בהחלט כך.
   יהיה מעניין לראות את השינוי בתשואה לאור שינויי הריבית והאינפלציה

 3. יניר הגיב:

  אלוף כל הכבוד!

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה יניר!

 4. חן הגיב:

  מאמר מעניין. מה זה קרן כספית שקלית *פטורה*?

  1. חן הגיב:

   עוד שאלה, מבחינת הקנייה/מכירה זה מתנהג כמו מניה? כלומר, יש עמלת קנייה/מכירה בברוקר?

   1. חתול פיננסי הגיב:

    זה מנהג כמו מניה רק בהקשרי הנזילות. אין עמלות קניה ומכירה. מוציא *דמי הוספה* שזה סוג של מס רכישה, על מנת לדרבן את המשקיעים לא הוציא את הכסף מהקרן ובכך לשמור על יציבותה

  2. חתול פיננסי הגיב:

   הכוונה היא לקרנות שניתן להתקזז איתן במיסוי כאשר ישנם הפסדים בקרן

 5. עמית לוי הגיב:

  תודה חתולצ'יק, סגרת לי את הפינה בעניין הזה.

 6. שרי הגיב:

  תודה תודה.
  תמיד שמרתי לפחות שלוש משכורות בעוש כקרן חירום
  עכשיו מבינה שבימים של אימפלציה יש אלטרנטיבה
  תודה רבה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   זו בהחלט יכולה אפשרות לא רעה לקרן חירום.
   כמובן שיש עלות (בעיני זניחה) כי זו קרן נאמנות ויש לה דמי ניהול

 7. Shoval הגיב:

  מאמר נהדר המסביר את הנושא בצורה ברורה ועניינית.
  תודה רבה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה שובל

 8. לאון הגיב:

  אחלה כתבה. עם גישה קלילה ומובנת והאינפוגרפיקה שעושה סדר בבאלגן.
  תודה. תודה. תודה.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה. משתדל תמיד להנגיש בנוח את הנושאים אלו. לא תמיד זה קל, אבל האינפוגרפיקה בהחלט מסייעת פה.

 9. נתיב רוטברט הגיב:

  אני לא מבין איך 0.17% דמי ניהול נחשב נמוך. ולא השתכנעתי ליתרונות של קרן שקלית על פק"מ. רק בגלל שאולי תהיה הקלה במס ממנה וניתן יהיה לקזז עם הפסדים על מניות? לא נשמע כמו כלי אטרקטיבי בינתיים

  1. חתול פיננסי הגיב:

   0.17% זה בקצה הסקאלה, יש לך גם ב 0.02%.
   אני לא אומר אם הוא אטרקטיבי, כי זה מאוד סובייקטיבי.
   אני כן אומר שזו אפשרות כמו הרבה אחרות וצריך להכיר אותה.
   תודה על התגובה.

 10. איתן הגיב:

  תודה חתול
  מאמר ברור ומעניין שעושה סדר בנושא

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה איתן

   1. נטלי הגיב:

    חתול, תודה על הכתבה מאירת העיניים החכמתי.
    אשמח להבין למה כתבת שהיא חא עדיפה על מקמ.
    ואם אפשר הסבר להדיוטות במה הכוונה על סיום תקופת המחמ הם מןשקעים רק בפץאגחים לטווח קצר?

    1. חתול פיננסי הגיב:

     היי נטלי,
     תודה על הפידבק:) איזה כיף.
     אחדד, היא איננה עדיפה, אלא עוד אפשרות נוספת לחברותיה כקרן חירום כמו עו"ש, פק"מ ומק"מ.

     לכל אג"ח יש תקופת מח"מ (משך חיים ממוצע) הוא גוזר על התשואה האפשרית.
     כקרן כספית שקלית מורכבת בין היתר מאותם אג"חים לצד ריביות ג'מבו לדוגמה.
     אלו ואלו נחשבים אפיקים סולידים.

 11. זהבה בוהדנה הגיב:

  ממר מקיף שממש עושה סדר .
  “הטבלאות” הקטנות שמרכזות את ההשוואות – עושות את העבודה..
  תודה על כל הידע !

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה זהבה על הפידבק

 12. צוקי הגיב:

  תודה רבה על מאמר מעולה ומפתח את החשיבה! תודה ????????

  1. חתול פיננסי הגיב:

   שמח לקרוא שנהנית ושזה תרם לך.

 13. ענת הגיב:

  היי חתול, תודה!

  יש אפשרות להסביר קצת את נושא המח"מ והשפעתו על הריבית?

  נכון להיום רשת הבטחון שלי בעצם יושבת בעובר ושב. שוקלת לבדוק את הנושא הזה.
  אם אפשר לשאול, איפה אתה שומר את רשת הבטחון שלך?

  תודה רבה! ????

  1. חתול פיננסי הגיב:

   הי ענת,
   מח"מ – משך חיים ממוצע, הוא למעשה משך תקופת תשלום הקרן.
   כאשר הריבית עולה האגח עולה וזה מכולם במח"מ.

   קרן חירום (רשת ביטחון) יכולה בעיני להיות במספר אפשרויות, ולכל אפשרות יש יתרון וחיסרון, הדגש היחידי המשמעותי בעיני לקרן חירום זו הנזילות. לרב דורשים נזילות גבוהה מאוד ולכן אלו רלוונטים:
   1. עו"ש.
   2. פק"מ.
   3. מק"מ.
   4. קרן כספית שקלית

   את שלי אני שומר כעת בעו"ש, אז זו קרן קטנה יחסית ולא מהווה סכום משמעותי, אלא יורת כ"שומן" תזרימי ולא בהכרח קרן חירום.

   מקווה שעניתי לשאלותייך, מוזמנת לשאול עוד בשמחה.

 14. לימור הגיב:

  תודה רבה על המאמר הבהיר, עושה לי סדר בראש????
  שאלה – האם קרן שקלית יכולה להיות פתרון טוב לסכום כסף שאמור להיות נזיל לטווח קצר אך לא קצר מאוד, למשל 3-4 שנים? ובמידה ולא, אילו פתרונות אפשריים יש?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   קרן כספית שקלית יכולה להיות אלטרנטיבה לכסף נזיל לתקופה הזו, אבל אולי יש דרכים יותר יעילות – כתלות ברמת הסיכון.
   לדוגמה שוק ההון עם תמהיל שנכון לכם שחלקו עם סיכון גבוה, וחלקו נמוך.
   לצורך דוגמה – 50% אג"ח ו- 50% מחקה מדד.
   אפשר כמובן גם דרך מכשירים מנוהלים כמו קופת גמל להשקעה – https://moneyplan.co.il/%d7%9e%d7%94-%d7%96%d7%94-%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%aa-%d7%92%d7%9e%d7%9c-%d7%9c%d7%94%d7%a9%d7%a7%d7%a2%d7%94-%d7%94%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%93%d7%9e%d7%99-%d7%a0%d7%99%d7%94%d7%95%d7%9c-%d7%99/

 15. מירו הגיב:

  אני לא רואה יתרון בקרן כספית מבחינה תשואה פק"מ נותן יותר גם בתוספת הטבת המס בכספית.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   אני מעריך שבחודשים הקרובים קרן כספית תהיה אלטרנטיבה בהחלט ראויה, לאור יתרון ריבית הג'מבו שהיא משיגה מול הבנקים.

 16. שרון הגיב:

  אחלה כתבה מקיפה וברמה עולה ועולה. יפה. רק בטבלה יש לדעתי טעות, כי אין דמי ניהול ואחזקה/עמלות בקרנות כספיות, אם קונים יחידת קרן לבד. יש כבר בשוק פלטפורמה אחת לפחות של מסחר ישיר עצמאי בקרנות נאמנות, בלי עמלות ובלי עמלת ניהול. זה משנה את התמונה עוד יותר לטובת הקרנות הכספיות. Fair זה האתר ושם האפליקציה, ממליצה בחום מנסיון ראשוני. אפשר גם לבד, רק שזה נוח במרוכז שם.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה שרון,
   יש דמי ניהול לקרן עצמה, לזה התכוונת?
   אין דמי קניה/מכירה לבית ההשקעות/בנק, אלא לקרן עצמה

 17. איתן הגיב:

  תודה חתול על המאמר המפורט והמחכים
  אני אוהב במיוחד את השילוב של אמצעים גרפיים במאמרים שלך – הוא מעולה וידידותי לעין ותורם להבנת העניין.
  יש לי כמה שאלות/הערות :
  1. מה המשמעות של דחיית מס ? (כתבת זאת כיתרון)
  2. היכן ניתן לראות התייחסות לשינוי דמי ניהול בעתיד. עשיתי חיפוש בעמוד הקרן בפנדר ובמאיה על המילים "דמי ניהול" ולא ראיתי התייחסות לזה , האם זה אומר שאין ? נתקלת במקרים שיש , באלו קרנות ?
  3. חייב לציין שעדיין לא רואה יתרון בקרן כספית מול פקדון. אם הפקדון מבוסס על ריבית משתנה + תחנות יציאה סבירות ומקנה בסביבות 3-4% לשנה, הוא עדיף (בנתונים הקיימים) על קרנות כספיות שהתשואה שלהן בחצי שנה האחרונה היתה 0.7%
  גם אחרי המס הנומינלי 15% בפקדון
  היום נראה לי שעדיף פקדון (ריבית משתנה + תחנות יציאה) עם בדיקה בכל תחנת יציאה והשוואה מול התשואה בקרנות הכספיות

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תודה רבה איתן!
   1. כל עוד לא מוכרים, בניגוד לפקמ שמתשחרר לו או פיקדון בנקאי, אז אין תשלום מס.

   2. תראה ב"שיעור הוספה", זה למעשה עוד שמי ניהול ואותם ניתן לשנות בהמשך.

   3. בכל נקודת זמן, היום לדוגמה אתה מסתכל על 2 דברים:
   א. תשואות עבר שהן מקושרות לקרן כספית.
   ב. תשואות עתידיות שהן מגולמות כבר בפיקדון הבנקאי.
   לכן, הפיקדון הוא יותר "הימורי". למה? כי הוא מתבסס על הערכות עתידיות של עלית ריבית בדמות פיקדונות ג'מבו.

   לצורך הדוגמה – היום יש ריבית קבועה של 3.5% ואילו קרן כספית באזור ה 3% שנתי.
   מה יקרה עוד שנה? אם הריבית תעלה אז קרן הכספית תהנה מזה ואילו הפיקדון לא. כמובן גם ההפך, ולכן קרן כספית היא "כדאית" יותר בסביבת ריבית ואינפלציה גבוהים.

   מקווה שעניתי, ואם לא מוזמן לשאול הכל.

   1. איתן הגיב:

    הי חתול
    תודה על התשובה המפורטת.
    לגבי ההשוואה בין פקדון לק' כספית :
    נתחיל עם זה שהריבית הקבועה בפקדונות לא רלבנטית כאן, אם רוצים להשוות "תפוחים לתפוחים".
    אפשר לקבל מהבנקים פקדונות עם ריבית משתנה שיכולה להגיע ל-3.5 וחשוב מכך – תעלה עם עליית הפרייים!
    מנגד בדקתי תשואות של קרנות כספיות בחצי שנה האחרונה וגם ב3 חודשים האחרונים
    בכל המקרים שבדקתי התשואה היתה סביב ה- 2% – 1.4% לשנה
    הבדיקה היתה כך (לדוג. בהראל הראשונה בפאנדר חצי שנה אחרונה) :1003 /(1010-1003) = 0.0069 (0.7% בקירוב לחצי שנה)
    את אותה תשואה מצאתי גם בקרנות אחרות שבדקתי באותו אופן.
    במקרים שבדקתי לפי החודש האחרון קיבלתי תשואה של 2% בחישוב שנתי
    נכון, מדובר על תשואות העבר (הקרוב) אך הן עדיין לא מתקרבות ל-3%
    לכן נראה לי שעדיין משתלם יותר פקדון עם ריבית משתנה + תחנות יציאה (מקסימום כל רבעון)
    ולבצע את ההשוואה הזאת בכל תחנה (יתכן שכבר ברבעון הבא – תהיה עדיפות לק' הכספית)
    פיספסתי משהו ?

    1. חתול פיננסי הגיב:

     3.5% היום זה בהחלט מכובד, אני מודה שנכון ליום הזה אני לא מכיר פיקדונות צמודי ריבית שנושאים תשואה של 3.5%.
     אתה צודק על תשואות הכספית. בניגוד לשוק ההון הקלאסי, בכספית כאשר בודקים את החודשים האחרונים התשואות הן לא כמו בפיקדונות, כיוון שלוקח לקרנות האלו זמן להתעדכן.
     אם אתה מוצא פיקדון של 3.5% צמוד ריבית והנזילות מתאימה לך? פנטסטי – זה לא רע בכלל!

 18. אסף הגיב:

  תודה רבה על ההסבר.

  שאלה – האם ניתן לקבל הסבר על דרך הקניה של קרנות כספיות, שלא דרך הבנק?

  שאלה נוספת – את קרן החירום עדיף לשים בקופת גמל להשקעה או בקרן כספית, בהנחה שהיא נטו לחירום?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי אסף,
   1. הקניה שלא דרך הבנק היא דרך חשבון מסחר עצמאי בבתי ההשקעות כמו אקסלנס, מיטב דש וכו. נכנסים למערכת, די בדומה לבנק ומקישים את שם הנייר/סימול, ורוכשים את הכמות רצויה.
   2. יש פה עניין של ניהול סיכונים ומחיר. לטעמי במצב היום (וזו לא המלצה) אם משווים בין התשואה נטו (לאחר מיסוי ודמי ניהול) בין גמל להשקעה במסלול סולידי לבין קרן כספית, אז היתרון הוא לקרן כספית.

   1. אסף הגיב:

    תודה רבה על התגובה המהירה.

    שאלה נוספת – נכנסתי לעמוד של אחת הקרנות, במקרה זה של הראל.
    שמתי לב שמעבר לדמי הניהול, ישנן עמלות נוספות: דמי נאמנות, סיווג עמלת הפצה ועוד סעיף שנקרא שיעור הוספה.
    תוכל להסביר בקצרה על התוספות הנ"ל? זה הופך את העמלות מ 0.02% ל 0.2%

    1. חתול פיננסי הגיב:

     אתה צודק.
     אלו עוד סוגי דמי ניהול שצריך לשים לב אליהם.
     השמות לא באמת משנים – אם כי חשוב לקחת בחשבון כי שיעור הוספה הוא סוג של מס רכישה. למעשה זה מעין "קנס" שמטילות קרנות הנאמנות על המשקיעים שמשולם רק בעת הרכישה, על מנת לאפשר יציבות ושלא יפקדו מהר את הפיקדונות. ככל שמשך זמן ההשקעה גדול יותר, ככה שיעור ההוספה פחות משמעותי בהקשרי התשואה.

 19. יניב הגיב:

  היי תודה רבה,
  האם התשואות שרואים בטבלה הן ראליות(לאחר האינפלציה), כי אני רואה לדוגמה 0.4 אחוז שנתי ופקמ נותן 3.5+ אז מה אני מפספס?

  1. צריך לעדכן את הטבלה, היא מלפני מספר חודשים. התשואות הן נומינליות. ריאלית סביר מאוד שלא יהיה מיסוי לאור האינפלציה. אעדכן את התמונה בימים הקרובים.
   התשואה היום היא באזור ה 1.2%, אבל מזכיר שתשואת קרן כספית מגלמת עתידית, את ריבית בנק ישראל.

 20. דור הגיב:

  תודה רבה על המידע המועיל! האם יש לי דרך לדעת מה הדמי הפצה? באתרים השונים כתוב טווח בין 4 עד 0.1% (!!!).

  1. 4? זה המון!
   גם 0.1 זה המון.
   לרב זה זה זניח מאוד אפס נקודה אפס משהו קטן מאוד.
   בטוח שאתה על הנתון הנכון?

 21. יאז הגיב:

  היי
  תודה רבה על המאמר.
  יש לי שאלה אני רוצה להפקיד כל חודש סכום מסוים. קניתי עכשיו מהקרן אי פי אי בסכום מסוים. בחודש הבא פשוט לעשות את אותה פעולה?
  הסכום הולך להתווסף לסכום הנוכחי? ואז להרוויח מהריבית דירבית או איך זה עובד

  1. חתול פיננסי הגיב:

   אי בי אי (IBI), נכון, אפשר לרכוש מתי שרוצים. אם זה מחזורי, כלומר כל חודש, אז אפשר גם בהוראת קבע.
   הסכום מתווסף לרכישה הקודמת.
   וכן, מרוויחים בריבית דריבית.
   אפשר לשחק פה עם מחשבון ריבית דריבית:
   https://tinyurl.com/yfbxpw3r

 22. אושרי הגיב:

  תודה על המאמר, כל הכבוד!
  ממש מפורט ומעניין.
  אבל איך יודעים אם הקרן צוברת או מחלקת?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   הן צוברות, כולן.

 23. נמרוד ורדי הגיב:

  אם נתתי פקודת מכירה על קרן כספית דולארית נגיד ביום ראשון , והרי אין מסחר במטח ביום ראשון (לא פחות אין יציג) ולפקודת מכירה לוקח יומיים להתבצע , איך אני יודע מה השער המכירה של הקרן?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   השער יקבע בעת מימוש הפעולה, סביר שזה יהיה ביום שני, למחרת.

   1. אמיר צפניצקי הגיב:

    כל כך שמח שהסברת ממש בגובה עיניים !
    שאלתי היא איך אני יודע לכמה זמן הקרן קיימת והאם יש איזשהו תשואה גדולה יותר כאשר מחכים עד לסיום סוף הקרן ?
    והאם חל עליה ריבית דריבית ?

    1. חתול פיננסי הגיב:

     אין על מה אמיר.
     הקרנות ברובן קיימות מאז 2008.
     אין סוף לקרן. זה לא כמו פקיעת אגח.
     יש אמנם אגחים בתו הקרן עצמה, אבל זה שקוף לך. כי מנהל הקרן מוכר וקונה, לכן אין באמת תאריך סיום מוגדר, אלא כזה שאתה בוחר אותו. זה אחד היתרונות של קרן כספית.
     האם יש ריבית דריבית? חיובי!

 24. אמיר צפניצקי הגיב:

  שאלה נוספת איך אני מוכר את חלקי בקרן ?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   בדיוק כפי שאתה קונה.
   מוכר יחידות מסך התיק, כלומר את כמות הניירות שאתה רוצה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יעניין אותך גם