שוק ההון

DCA – אסטרטגית מיצוע השקעות, איך להשקיע במנות בשוק ההון

DCA – אסטרטגית מיצוע השקעות, איך להשקיע במנות בשוק ההון

DCA אסטרטגית מיצוע השקעות - האם להשקיע "במכה אחת" או להשקיע במנות למצע את ההשקעה מה עדיף כאשר מתחילים להשקיע כסף בשוק ההון ובבורסה
DCA - אסטרטגית מיצוע השקעות, איך להשקיע במנות בשוק ההון

מה זה DCA - אסטרטגית מיצוע השקעות?

DCA – אסטרטגית מיצוע השקעות (DOLLAR COST AVERAGING), או ממוצע עלות שקלית היא אסטרטגית השקעה הכוללת השקעת סכום כסף קבוע במרווחים קבועים, ללא קשר למחיר הנכס. גישה זו יכולה לסייע בהפחתת ההשפעה של תנודתיות השוק על תיק ההשקעות שלכם בין אם זה בקופת גמל להשקעה או בחשבון מסחר עצמאי. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון גורמים כגון אופק זמן, עלויות עסקה, בחירת נכסים וסובלנות לסיכונים לפני השימוש באסטרטגית מיצוע השקעות – DCA.

תוכן עניינים

כיצד פועל DCA?

אז מזל טוב! החלטת להשקיע במניות, או קרנות סל בבורסה ובשוק ההון, אבל רגע לפני זה חשוב לדעת איך אפשר להשקיע בזה, מהם המכשירים הפיננסים להשקעה בשוק ההון ובבורסה. אז עיקרון מיצוע השקעות הוא די פשוט. נניח שיש לך 10,000 שקלים להשקיע במניות בשוק ההון. במקום להשקיע את כל הסכום בבת אחת, אפשר להשקיע 1,000 כל חודש במשך עשרה חודשים. בדרך זו, משקיעים בשוק ההון את אותו סכום כסף בכל פעם, ללא קשר אם שוק המניות הוא עולה או יורד.

שיקולים לשימוש באסטרטגית מיצוע השקעות - DCA

DCA אינו פתרון אחד שמתאים לכולם. הנה כמה שיקולים חשובים שיש לזכור לפני השימוש באסטרטגית ההשקעה בשוק ההון:

 1. טווח זמני ההשקעה שלך: DCA פועל בצורה הטובה ביותר לאורך תקופה ארוכה של זמן. אם יש לך אופק השקעה לטווח קצר, ייתכן שעדיף לך להשקיע את הכסף שלך בבת אחת.
 2. עלויות עסקה: DCA כרוך בביצוע עסקאות שוטפות, מה שעלול לגרום לעלויות עסקה גבוהות יותר, כלומר תשלום עמלות קניה שיש בהן מינימום כמו השקעה בניירות ערך זרים בברוקרים ישראלים, אם כי בהטבה שלנו במיטב ובאקסלנס המחיר הוא נמוך מאוד. ועדיין, תקפידו על מינימום עלויות בדמי הניהול.
 3. בחירת נכסים: DCA עובד בצורה הטובה ביותר עם נכסים יציבים יחסית במחיר, כגון קרנות סל ואחת הפופולריות היא ה S&P-500. זה לא יכול להיות יעיל באותה מידה עם מניות בודדות או נכסים תנודתיים אחרים.
 4. סיבולת הסיכון – סיכוי: DCA יכול לעזור להפחית את ההשפעה של תנודתיות השוק על תיק ההשקעות שלך. עם זאת, זה גם אומר שיש אפשרות לפספס רווחים פוטנציאליים אם השוק ימשיך לעלות. חשוב לשקול את סיבולת הסיכון – סיכוי שלך לפני ההחלטה אם להשתמש באסטרטגיית השקעה זו.

DCA יכולה להיות אסטרטגיה שימושית עבור משקיעים לטווח ארוך המעוניינים לנהל סיכונים ולבנות עושר לאורך זמן

דוגמה להשקעה באסטרטגית מיצוע השקעות - DCA בקרן סל מחקה מדד

נניח שיש לך 12,000 שקלים להשקיע בקרן מדד S&P 500, כל מניה כזו עולה 400 שקלים. וכאמור ההחלטה היא להשקיע במנות על פי אסטרטגית מיצוע השקעות ב DCA, אז זה אומר שכל חודש יושקעו 1,000 שקלים למשך שנה אחת. כך תיראה ההשקעה שלך, שיחקתי פה מעט עם מחיר המניה על מנת להמחיש את שיטת מיצוע השקעות:

 • חודש 1: השקעת 1,000 שקלים ב-400 שקלים למניה = 2.5 מניות
 • חודש 2: השקעת 1,000 שקלים ב-420 שקלים למניה = 2.38 מניות
 • חודש 3: השקעת 1,000 שקלים ב-410 שקלים למניה = 2.44 מניות.
 • חודש 4: השקעת 1,000 שקלים ב-380 שקלים למניה = 2.63 מניות.
 • חודש 5: השקעת 1,000 שקלים ב-390 שקלים למניה = 2.56 מניות.
 • חודש 6: השקעת 1,000 שקלים ב-400 שקלים למניה = 2.5 מניות.
 • חודש 7: השקעת 1,000 שקלים ב-410 שקלים למניה = 2.44 מניות.
 • חודש 8: השקעת 1,000 שקלים ב-420 שקלים למניה = 2.38 מניות.
 • חודש 9: השקעת 1,000 שקלים ב-440 שקלים למניה = 2.27 מניות.
 • חודש 10: השקעת 1,000 שקלים ב-460 שקלים למניה = 2.17 מניות.
 • חודש 11: השקעת 1,000 שקלים ב-470 שקלים למניה = 2.13 מניות.
 • חודש  12: השקעת 1,000 שקלים ב-490 שקלים למניה = 2.04 מניות.

סה"כ מניות שנרכשו: 28.46 מניות עלות ממוצעת למניה: שקלים 410.71.

מיצוע השקעות בשוק ההון קניה במנות לפי DCA

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

הנה כמה הבדלים מרכזיים בין השקעות DCA ללא DCA:

 • השפעת תנודתיות השוק: DCA יכול לסייע בהפחתת ההשפעה של תנודתיות השוק על תשואות ההשקעה מכיוון שהשקעות נעשות במרווחים קבועים ללא קשר לתנאי השוק. לעומת זאת, אף אחת מהשקעות DCA אינה רגישה יותר לתנודתיות בשוק, מה שעלול לגרום לרכישת נכסים במחירים גבוהים ומכירתם במחירים נמוכים.
 • תזמון ההשקעה: עם DCA, משקיע יכול לפזר את ההשקעות שלו על פני תקופה ארוכה יותר, וכתוצאה מכך עלות ממוצעת למניה נמוכה יותר. מצד שני, אף אחת מהשקעות DCA לא עלולה לגרום להשקעה בסכום חד פעמי בשיא השוק, מה שיוביל לתשואות נמוכות יותר.
 • גמישות: DCA יכולה להיות גישה גמישה יותר מכיוון שהיא מאפשרת למשקיעים להשקיע סכומים קטנים יותר לאורך זמן, מה שמקל על ניהול תזרים המזומנים. עם זאת, השקעות של DCA אינן דורשות לעתים קרובות השקעה ראשונית גדולה יותר, מה שיכול להיות מאתגר עבור משקיעים מסוימים.

טיפ של אלופים

מפחדים לעשות טעות בשוק ההון? השקעה במנות יכולה להוות פתרון טוב לטבילת האצבע במים

סיכום

בסופו של דבר, הבחירה בין שיטת מיצוע השקעות והשקעת כסף ב"מנות" באמצעות DCA, תלויה ביעדי ההשקעה שלך, בסובלנות הסיכון ובהעדפות האישיות שלך. DCA והשקעה ב"מנות" יכולה להיות אסטרטגיה שימושית עבור משקיעים לטווח ארוך המעוניינים לנהל סיכונים ולבנות עושר לאורך זמן, בעוד שהשקעה ב"מנה" אחת גדולה בהתחלה עשויה להתאים למשקיעים עם השקעה ראשונית גדולה יותר או רצון לסיכון משמעותי יותר.

שאלות נפוצות

לא, DCA, שיטת השקעה במנות אינה דרך מובטחת להרוויח כסף בשוק המניות. זוהי אסטרטגיית השקעה שיכולה לעזור להפחית את ההשפעה של תנודתיות השוק על תיק.

אסטרטגית DCA עובדת בצורה הטובה ביותר עם נכסים יציבים יחסית, כגון קרנות סל מחקות מדד כמו ה S&P-500 הפופולרי. זה לא יכול להיות יעיל באותה מידה עם מניות בודדות או נכסים תנודתיים אחרים.

השקעה במנות יכולה להתאים עבור משקיעים עם הון ראשוני נמוך יחסית. כאלו שלא רוצים להיחשף לסיכון מוגבר (ובהתאם התשואה), וזה מאפשר לטבול את האצבע במים.

תוכן עניינים

תגובות לחתול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יעניין אותך גם