שוק ההון

מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

מדד ה-S&P-500 או בשמו השני סנופי, הוא מדד שמאגד כ-500 חברות אמריקאיות. למעשה זה ממש נייר ערך בדומה למניה. לאורך השנים ממוצע התשואה שלו הוא כ-9%. ניתן להשקיע במדד במספר אפיקים כמו בין חשבון מסחר עצמאי, בנק ומכשירים פנסיונים כמו קרן השתלמות, פנסיה וקופת גמל להשקעה.
מחקה מדד S&P500 כל מה שרצית לדעת!

מה זה מחקה מדד S&P-500 – אמל"ק

מדד ה-S&P-500, זהו מדד על שם חברת דירוג האשראי Standard and Poor's שכולל את 500 החברות הגדולות הנסחרות בבורסות האמריקאיות הגדולות. הוא כולל חברות מכל התחומים כמו, למשל, הייטק, תעשיה מסורתית, פיננסים וביטוח ועוד. כמו כן, למרות שרוב החברות בו הן אמריקאיות, הוא כולל חברות גם ממדינות אחרות. אתם יכולים להתקל פה במאמר תחת שמות שונים כמו סנופי, מחקה מדד SNP-500, SNP500, סתם כמחקה מדד ואף בגרסה הישראלית אס אנד פי 500. לא משנה איך קוראים לו, תזכרו שמדובר בתעודת סל מחקה מדד S&P-500.

תוכן עניינים

מה זה בכלל מדד של הבורסה? ולמה זה חשוב?

נתחיל מדוגמה פשוטה על מה זה בכלל מדד?
נניח שיש לי שתי חברות בבורסה. אפל ופורד. וכל אחת מהן היא חצי מהבורסה (כלומר, הן שוות אותו דבר). המדד של הבורסה הדמיונית שלי יהיה מורכב משתי חברות. נגיד שהיום אפל עלתה באחוז ופורד לא זזה. אז המדד שלי עלה בחצי אחוז. נניח שאפל ירדה באחוז ופורד עלתה באחוז – המדד לא זז.
הסנופי, שם חיבה למחקה מדד ה S&P500, זה אותו דבר, רק שהוא כולל לא שתי חברות אלא 500. ולא סתם חברות, אלא את 500 החברות הגדולות בבורסה. מה שאומר שבגדול שאלו הן גם 500 החברות המצליחות בבורסה, זה חשוב ונחזור לזה בהמשך. שימו לב שלא קונים את המדד עצמו, אלא קרנות סל (נרחיב בהמשך) שלו בדמות מחקה מדד S&P-500.
הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

מדד ה S&P-500 עשה תשואה היסטורית ממוצעת רב שנתית של כ 9% ברוטו

מה משמעות מדד ה S&P-500?

אחת המשמעויות של מדד מניות ה SP 500, היא שהוא לא יכול "להימחק" סתם ככה. הוא לא יכול לפשוט את הרגל. אי אפשר להפסיד בו את כל הכסף. זה לא כמו חברה בודדת שיכולה לרדת לאפס. במדד אין דבר כזה. זה חשוב. כי שמפחד להפסיד ושונא סיכון, המדד הוא בדיוק בשבילו, רק תבינו את המשמעות של הזמן בהשקעות בכלל ואיך להתחיל להשקיע,  בשוק ההון ובבורסה בפרט. זה לא שהוא לא יכול לרדת, הוא יכול והוא גם יורד אבל הסיכון בו הוא לא של 100%, אפילו לא קרוב.

מחקה מדד ה S&P-500 - הסטוריה ותשואה

מדד ה-SNP500 נוצר, בצורה כזאת או אחרת, כבר בסוף המאה ה-19 וקיבל את צורתו הנוכחית ב-1957. זה לא מאוד מעניין, סתם אנקדוטה.
מה שחשוב זה שבהסתכלות ארוכת טווח (עשר שנים ומעלה) המדד עושה כ-9% לשנה. כלומר, מי שהשקיעה או השקיע בין 1970 ל-1980 עשתה או עשה 9% לשנה. בין 1971 ל-1981, כנ"ל. בין 2010 ל-2020, 2011 ל-2021 וכו'. ראו את הגרף למטה.
היו כמה יוצאי דופן לממוצע הזה אבל הם לא רבים. ככל שתקופת ההשקעה ארוכה יותר, ככה המספר הולך ומתייצב סביב ה-9% לשנה. שימו לב, זה לא אומר כלום על העתיד.
אולי עד היום המדד עשה 9% לשנה ובשלושים שנה הקרובות הוא יפסיד? תיאורטית זה יכול להיות, אבל זה מאוד לא סביר ואסביר למה זה בהמשך המאמר.
גרף מדד ה S&P500
גרף מדד ה S&P500

לקריאה נוספת בנושא:

משמעות ההשקעה במחקה מדד

המשמעות של 9% תשואה לשנה היא שאנחנו מכפילים את הכסף שלנו כל כ-8 שנים ברוטו לפני מיסים ודמי ניהול. או, במילים אחרות, אם יש לי 24 שנים עד הפנסיה ואפקיד היום 500,000 שקלים במניות מחקות מדד סנופי, אז יהיו לי כ-4,000,000 שקל בפנסיה! לא כולל הפקדות שאעשה לאורך הדרך.
אם יש לי 16 שנים להשקיע במחקה מדד ה SNP500, אז אותם 500,000 שקלים שלי יהיו שווים 2,000,000. אם גם אפקיד בדרך כספים נוספים – השמיים הם הגבול.
הפקדה של 500,000 שקלים במחקה מדד הסנופי ל-24 שנים
הפקדה של 500,000 שקלים במחקה מדד הסנופי ל-24 שנים

מחשבון תשואה ריבית דריבית מחקה מדד S&P-500

מחשבון תשואה ריבית דריבית S&P-500

רוצים להתחיל להשקיע כבר היום במחקה מדד? תוכלו לעשות סימולציות במחשבון תשואה לריבית דריבית בכלים הפיננסים בבלוג, לראות כמה יצא לכם בסוף התקופה. לדיוק מירבי הזינו "יומי" לתדירות עדכון הריבית

לדוגמה, הפקדה ראשונית של 20,000 שקלים, ולאחריה 500 שקלים בכל חודש, למשך 10 שנים תביא אתכם בסופו של דבר, תחת הנחת תשואת מחקה מדד של 9% שנתיים לכ-138,504 שקלים. קצת יותר מכפול ההון שהשקעתם (סימון תכלת בגרף).

תשואת מחקה מדד ל-10 שנים, הפקדה התחלתית של 20,000 שקלים ותוספת חודשית של 500 שקלים
תשואת מחקה מדד ל-10 שנים, הפקדה התחלתית של 20,000 שקלים ותוספת חודשית של 500 שקלים

מדוע השקעה במדד הסנופי היא חלופה השקעה טובה

היסטורית, ב -80% מהמקרים המדד "מכה" את המשקיעים האקטיביים. ולא מדובר על משקיעים קטנים כמוני או כמו רוב מי שקורא את הפוסט אלא על משקיעים מוסדיים שהשקעות הן המקצוע שלהם כמו חברות הביטוח והפיננסים למיניהן. אני לא רוצה לפרסם או לפגוע באף אחד אז לא אכתוב שמות של חברות אבל קראו שוב את הנתון, השקעה ישירה במדד ה- S&P-500 תיתן, ב – 80% מהמקרים יותר תשואה מתיק מנוהל ע"י אחד הבנקים או אחד מבתי ההשקעות! כאן ניתן

מה וורן באפט אומר על הסנופי?

אני מניח שחלק מהקוראים שמעו על וורן באפט (Warren Buffett) שנחשב למשקיע הגדול בכל הזמנים. אחת העצות הקבועות שלו למשקיעים היא, פשוט, להשקיע ב-S&P, בלי מתווכים, בלי ניהול אקטיבי ובלי עמלות מיותרות. אם גם באפט טוען את זה אז אני בחברה טובה…
ישנו ציטוט מפורסם שלו לגבי המדד האמריקאי:
"For 240 years, it's been a terrible mistake to bet against America, and now is no time to start"
ובעברית – במשך 240 שנים זו היתה טעות להמר כנגד כלכלת ארה"ב, וזה לא הזמן להתחיל עם זה.
יש משקיעים שיודעים לתת תשואה עודפת על המדד, כמו באפט עצמו, אבל זה דורש מקצועיות מאוד גבוהה, הרבה עבודה והרבה סבלנות. במילים אחרות – רלבנטי למעט מאוד אנשים.

תראו מה יש לוורן באפט לומר על מחקה מדד ה-S&P-500

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

למה כדאי להשקיע במחקה מדד ה–500 S&P

עד כה הסברתי על מה זה הS&P500, ולמה עבור רוב האנשים, הוא חלופת ההשקעה הטובה ביותר או, לפחות, אחת הטובות. כעת אתמקד בלהסביר קצת למה זה המצב. בואו ניזכר, רגע, מה זה מדד האס אנד פי 500, זה מדד של 500 החברות הגדולות הנסחרות בבורסות בארה"ב, פה תוכלו לראות את כולן.

טיפ של אלופים

מדדים, ובתוכם קרנות סל מחקות מדד כמו ה S&P-500 ונאסדק 100 הן השקעה לטווחים ארוכים, לפחות ל-7 אם לא 10 שנים.

ייחודיות מדד ה S&P-500

אותן חברות שמאוגדות תחת הסנופי, לא נהיו גדולות סתם. הן גדולות כי הן מצליחות ומרוויחות לאורך זמן. חברה שנמצאת במדד ומפסידה לאורך זמן, הולכת וקטנה, ולבסוף תצא מהמדד. במצב כזה החברה במקום ה- 501 תיכנס במקומה. יש, כמו בכל דבר, גם יוצאי דופן אבל, בגדול, זה הסיפור.
עכשיו, כמובן שאם אני מודד כל הזמן את העילית של הכלכלה, אני מצפה ממנה שתיתן ביצועים עודפים על המשק הכללי. זה כאילו שאעשה מדד על התוצאה בריצת 100 מטר של עשרת האצנים (או האצניות) הטובים בעולם. ברור שבכל רגע נתון המהירות הממוצעת שלהם תהיה הרבה יותר גבוהה משל הממוצע הכלל עולמי (להבדיל מה–S&P, כמובן, אני לא מצפה מהמהירות הזאת להמשיך ולעלות לנצח).

חוקי המשחק של הסנופי

נחזור לדוגמת האצנים. אם אצן או אצנית מתחילים להאט, אני מוציא אותם מהרשימה שלי ומכניס את הבא בתור במקומם וממשיך למדוד כל הזמן את הצמרת. אותו דבר פה. אני כל הזמן מודד את הטופ של הכלכלה ולכן אני לא צריך להתפלא שהטופ הזה נותן ביצועים טובים. אפשר להיכנס לניתוחי עומק ולחשב למה דווקא 9% אבל זה פחות רלבנטי. העובדה היא שזה המצב ובגלל שאני מודד, בכל רגע נתון, את החברות המובילות בכלכלה העולמית אין סיבה לחשוב שפתאום, בעתיד, יהיה שינוי מהותי. גם אם יהיה מיתון של כמה שנים והמדד ירד, אז אח"כ הוא יחזור לעלות. יתרה מזאת, אם יהיה מיתון של כמה שנים אז כל ההשקעות ייפגעו, לא רק ה-SNP-500.

איך ואיפה אפשר להשקיע במחקה מדד S&P500?

"טוב, שכנעת. הבנתי מה זה ה SNP500 הזה, ולמה כדאי להשקיע בו. איך, בתכל'ס אני עושה את זה?"
יש מספר דרכים להשקיע ב S&P-500 ואפרט כאן את העיקריות שבהן עם היתרונות והחסרונות של אחת. אגע בעיקר ברמת העיסוק הנדרשתדמי ניהול ומיסים. כאמור, אנחנו לא קונים את המדד עצמו, אלא קרן סל שמחקה מדד S&P-500.

איפה משקיעים במחקי מדד?

צורות ההשקעה בבורסה לקרנות סל מחקות מדד כמו הS&P-500 שאדבר עליהן הן: דרך הבנק, מכשירים מנוהלים כמו קרן השתלמותקופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון והשקעה עצמאית בחשבון מסחר עצמאי בישראל. יש עוד אבל בחרתי להתמקד באלה כי הן הכי פשוטות והכי נגישות.

השקעה במדד דרך הבנק

גם כאן יש מספר דרכים, אדבר על השתיים העיקריות:
 • ייעוץ השקעות אישי בבנק – אנחנו קובעים פגישה עם יועצת או יועץ השקעות בבנק, אומרים להם שאנחנו רוצים להשקיע X כסף במדד ה SNP500 והם מטפלים בהכל. זה יכול להיות חד פעמי או X התחלתי ועוד Y הפקדה חודשית, איך שאנחנו רוצים.
 • באופן עצמאי און ליין – להיכנס לאתר של הבנק ולקנות תעודת סל המדד, בהמשך אסביר מה זה תעודת סל ואיך קונים אותה, לא לחשוש.
יתרון : מעט מאוד עיסוק.
חיסרון: דמי הניהול של הבנקים הם, בד"כ, מאוד גבוהים, ממש בהרבה יותר מכל בתי ההשקעות והם אוכלים לנו הרבה מהתשואה.
שימו לב כי באפיק זה, פוליסת חיסכון ובחשבון מסחר עצמאי, אין שום הטבת מס כך שנשלם 25% מס רווחי הון על כל הרווחים.

השקעה במדד דרך חשבון מנוהל כמו קרן השתלמות, קרן פנסיה וקופת גמל להשקעה.

דרך נוספת היא באמצעות חשבונות מנוהלים כמו קרן השתלמות במסלול מחקה S&P500, גם לשכירים וגם לעצמאים.
לכל בתי ההשקעות המרכזיים יש מספר מסלולי השקעה ובחלקם גם יש את מסלול מחקה מדד ה S&P-500. כאמור גם בקופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון וכמובן בקרן הפנסיה. לא יודעים איך לבחור את הבית ההשקעות? תקראו פה.
לאורך זמן אין הבדל משמעותי בין התשואות של המכשירים המנוהלים במסלולי מחקי המדד כי כולן נשענות על אותו מדד ולכן צריך לנסות לקבל את דמי הניהול הטובים ביותר. כמעט בכל המקרים דמי הניהול על הצבירה יותר משמעותיים מדמי הניהול על ההפקדות ולכן זה המקום העיקרי בו צריך לנסות ולהתמקח. על כל אלו יש הטבות מס. שימו לב כי בפוליסת חיסכון, שגם הוא מכשיר מנוהל, אז אין שום יתרון מיסוי, ונשלם בו את כל המס.
ניתן להשקיע במסלול מחקה מדד סנופי באפיקים הללו באופן חד פעמי, או דרך הוראת קבע חודשית.

השקעה במדד דרך חשבון מסחר עצמאי

איפה אפשר לקנות מחקה מדד S&P500
איפה אפשר לקנות מחקה מדד S&P500

איך משקיעים במדד ה-SNP500 באופן עצמאי?

בניגוד למה שמקובל לחשוב לא צריך הבנה מיוחדת בשוק ההון או בכלכלה. אם החלטנו שאנחנו רוצים להשקיע בסנופי, אז זו לא תורה מסיני כפי שהבנתם מהמאמר עד כה.

אז מה עושים? איך משקיעים עצמאית?

 1. פותחים חשבון מסחר עצמאי.
 2. קונים תעודת סל על ה –500-S&P.
מה זה חשבון מסחר עצמאי ואיך פותחים?
 1. שלב א': כותבים בגוגל "חשבון מסחר עצמאי" וקופצות איזה עשר מודעות. בוחרים חברה ששמענו עליה, לא איזה משהו קיקיוני ובודקים את דמי הניהול. הולכים על החברה עם דמי הניהול הכי נמוכים, ממלאים דף נחיתה ותוך 10 קליקים יש לנו חשבון מסחר עצמאי (אולי הגזמתי, 20 קליקים).
 2. שלב ב': מעבירים לחשבון המסחר כסף. 1,000, 10,000 100,000, כמה שאני רוצה. שימו לב שיש בתי השקעות שדורשים מינימום של 20,000 שקלים, ואילו פלטפורמות בנקאיות כמו "פפר", הן ללא מינימום, אך עם דמי ניהול גבוהים.
 3. שלב ג': כותבים בגוגל "תעודת סל S&P500" ומוצאים כמה.

 

טיפ של אלופים

לרב המשקיעות והמשקיעים בישראל יתאימו בתי השקעות  (ברוקרים) ישראלים כמו מיטב טרייד ואקסלנס.

מה זה תעודת סל על ה -S&P-500?

תעודת סל היא נייר ערך כמו מניה (לא בדיוק אבל מספיק טוב לצורך ההסבר), שמחזיקה בעצמה את כל המניות של האס אנד פי 500 ובאותו יחס כמו במדד. למעשה, לאורך זמן (לא עשר שנים אלא חודשים), היא מתנהגת כמעט בדיוק כמו המדד עצמו.
יש תעודות סל על מיליון דברים אבל כרגע אנחנו מתמקדים רק ב – S&P.

איך לבחור תעודת סל של ה S&P500?

אז אחרי שהבנו מה זאת תעודת סל, בוחרים את זאת עם דמי הניהול הנמוכים ביותר, נכנסים לחשבון המסחר שלנו וקונים אותה. C'est Tout! זה הכל.
היתרון: דמי הניהול ממש, אבל ממש נמוכים.
החיסרון: אם אני רוצה להפקיד כסף באופן קבוע אז זה דורש עיסוק. פעם בכמה זמן צריך להעביר כסף לחשבון המסחר ולקנות עם הכסף הזה את תעודת הסל.

אפשר לקנות את המדד בהוראת קבע בחשבון מסחר עצמאי?

נכון להיום, זה לא יכול להיות בהוראת קבע (ההעברה כן, הקניה לא). אם אני רוצה להפקיד סכום חד פעמי ומיציתי את הטבות המס באפיקים אחרים – זאת דרך מצויינת. אם אני רוצה בהפקדה חודשית ובלי עיסוק גדול מדי, אז לא בטוח שזאת הדרך המתאימה בשבילי.

8 עובדות מפתיעות על מדד ה S&P-500

 1. השם האמיתי: אתם יודעים מה ה-S ב-S&P 500? זה ראשי התיבות של החברות שיצרו את המדד. ל-Standard, וה-P ל-Poor
 2. 500? לא בדיוק…: אמנם המדד כולל 500 חברות מובילות, אך בפועל יש לו 503 מניות בשל חברות עם מניות כפולות!
 3. יש עליו פז"מ!: המדד הוקם כבר ב-1957, ומאז משמש כברך מדידה עיקרי לשוק ההון האמריקאי.
 4. השנה הכי גרועה: 2008 עם מינוס 37%
 5. השנה הכי טובה: 1958 עם פלוס 43%
 6. סימול מהכלכלה: ה-S&P 500 נחשב למדד המייצג ביותר של הכלכלה האמריקאית, ומסייע בהבנת הטרנדים המקרו-כלכליים.
 7. תשואה ארוכת טווח: מאז הקמתו, ה-S&P 500 הרוויח בממוצע כ-9% לשנה, לפני דמי ניהול ומיסים.
 8. "משפיען רשת": תנודות ב-S&P 500 יכולות להשפיע על שווקים עולמיים בזכות מעמדו הבינלאומי.

סיכום קצר על ה-S&P-500

מדד ה-S&P-500 מרכז בתוכו את 500 החברות המובילות בכלכלה האמריקאית. אנחנו לא קונים את המדד עצמו, אלא תעודת סל מחקה מדד S&P-500. ייחוד המדדים ובתוכם מדד הסנופי הוא שהוא אינו יכול להימחק. לאורך השנים המדד משיא תשואה ממוצעת של כ-9%, ומהווה אפיק השקעה לטווח ארוך. ניתן להשקיע בו במספר אפיקי השקעה, מה שמתאים לכם. נצלו את הזמן ויתרון הריבית דהריבית על מנת להנות מתשואה גבוהה לאורך השנים.

הכותב הוא גד הרלב, יועץ פיננסי למשכנתאות, משפחות ועסקים קטנים.

המאמר נכתב על ידי גד הרלב.

שאלות ותשובות על מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

 • איך אפשר להשקיע במדד ה S&P-500

  ישנן מספר קרנות פופולריות כמו ה SPY וה-VOO האמריקאיות. וכמובן יש קרנות איריות צוברות שנסחרות בשקלים פה בבורסה שלנו כמו 1159250 ו-1183441. לא הבנת מונחים? כנסו ל "חתולופדיה"

 • מה עדיף להשקיע ב S&P-500 או בנאסד"ק 100?

  אין פה טוב או לא טוב. בעוד שהנאסדק 100 הוא ממקוד לסקטורים טכנולוגים ואלקטרוניקה וכמוכל ברובו על ידי הסנופי, הסנופי הוא הרבה יותר מפוזר.

 • מה דמי ניהול של קרן אירית מחקת מדד S&P500

  ישנן 2 קרנות כאלו בישראל. האחת 1159250 עם דמי ניהול של 0.07%, מבית ISHARES. והשניה 1183441 עם דמי ניהול של 0.05% מבית INVESCO.

 • מה עדיף? להשקיע בנאסדק 100 או ב S&P-500?

  שאלה מעולה, יש מאמר מקיף על זה פה, שנוגע בהשוואה שבין נאסדק 100 ל S&P-500

תגובות לחתול

התגובות על “מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

 1. ליאור הגיב:

  היי אשמח לדעת איפה אני רואה דמי ניהול של כל תעודת סל שאני קונה 🙂

  1. חתול פיננסי הגיב:

   זה תלוי איזו תעודה.
   מציע להקיש בגוגל את המספר ואז ללכת לתשקיף הקרן, או לעיתונואות כלכלית ולראות בדפים עצמם.
   1159250 היא עם 0.07% דמי ניהול.
   המקבילה הדולרית שלה CSPX כנ"ל.
   1183441 עם 0.05% דמי ניהול.

 2. רפי זיו הגיב:

  האם אפיק ההשקעה בקרן השתלמות בהצמדה לתעודת סל s&p500 צמוד גם לשער הדולר (כלומר התעודה נקנית בדולרים) או שהסכום השיקלי בקופה צמוד למדד זה ללא תלות בשער הדולר?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   קרן השתלמות במסלול מחקה מדד הוא עוקב על המדד בצורה סינטטית. כלומר מנהל ההשקעה קונה את מרכיבי המדד על ידי חוזים עתידייים. חלקם אני מניח הם דולרים, חשופים ונקובים. אין הצמדה למדד, אלא אם אתה פודה לפני ה 6 שנות פטור ואז המיסוי הוא ריאלי. תראה פה:
   https://moneyplan.co.il/hishuv-mas-revhehi-hon/

 3. תום הגיב:

  במידה ואני נכנס למערכת הספארק (דרך בית השקעות ישראלי) ואני רוצה לקנות את תעודת הסל 1159250 באמצעות פקודת הקנייה MKT – באילו זמנים זה אפשרי? בזמן שהבורסה האמריקאית פתוחה או הבורסה הישראלית ?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי תום,
   זה מתאפשר בזמני המסחר בבורסה. בין 0900 ל 1730 (בערך).

 4. תודה הגיב:

  היי,
  יש לי חשבון בברוקר ישראלי, אני מפקיד אליו דולרים (הטבה מהעבודה) אחת לכמה חודשים.
  איך אני יכול להשקיע אותם בקרן סל מבלי להמיר לשקלים?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי,
   אפשר לקנות קרן סל אירית בדולר.
   לדוגמה הקרן מחקת המדד של S&P 500 האירית, אפשר לקנות בשקלים תחת המספר 1159250 בבורסה בישראל, ובדולרים תחת הטיקר CSPX בבורסה בלונדון.
   אותו כנ"ל עם מדדים אחרים. לדוגמה פה יש לך את הנאסדק > https://moneyplan.co.il/nasdaq-100-index-what-it-is/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יעניין אותך גם