שוק ההון

מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

מדד ה-S&P-500 או בשמו השני סנופי, הוא מדד שמאגד כ-500 חברות אמריקאיות. למעשה זה ממש נייר ערך בדומה למניה. לאורך השנים ממוצע התשואה שלו הוא כ-9%. ניתן להשקיע במדד במספר אפיקים כמו בין חשבון מסחר עצמאי, בנק ומכשירים פנסיונים כמו קרן השתלמות, פנסיה וקופת גמל להשקעה.
מחקה מדד S&P500 כל מה שרצית לדעת!

מה זה מחקה מדד S&P-500 – אמל”ק

מדד ה-S&P-500, זהו מדד על שם חברת דירוג האשראי Standard and Poor’s שכולל את 500 החברות הגדולות הנסחרות בבורסות האמריקאיות הגדולות. הוא כולל חברות מכל התחומים כמו, למשל, הייטק, תעשיה מסורתית, פיננסים וביטוח ועוד. כמו כן, למרות שרוב החברות בו הן אמריקאיות, הוא כולל חברות גם ממדינות אחרות. אתם יכולים להתקל פה במאמר תחת שמות שונים כמו סנופי, מחקה מדד SNP-500, SNP500, סתם כמחקה מדד ואף בגרסה הישראלית אס אנד פי 500. לא משנה איך קוראים לו, תזכרו שמדובר בתעודת סל מחקה מדד S&P-500.

תוכן עניינים

מה זה בכלל מדד של הבורסה? ולמה זה חשוב?

נתחיל מדוגמה פשוטה על מה זה בכלל מדד?
נניח שיש לי שתי חברות בבורסה. אפל ופורד. וכל אחת מהן היא חצי מהבורסה (כלומר, הן שוות אותו דבר). המדד של הבורסה הדמיונית שלי יהיה מורכב משתי חברות. נגיד שהיום אפל עלתה באחוז ופורד לא זזה. אז המדד שלי עלה בחצי אחוז. נניח שאפל ירדה באחוז ופורד עלתה באחוז – המדד לא זז.
הסנופי, שם חיבה למחקה מדד ה S&P500, זה אותו דבר, רק שהוא כולל לא שתי חברות אלא 500. ולא סתם חברות, אלא את 500 החברות הגדולות בבורסה. מה שאומר שבגדול שאלו הן גם 500 החברות המצליחות בבורסה, זה חשוב ונחזור לזה בהמשך. שימו לב שלא קונים את המדד עצמו, אלא קרנות סל (נרחיב בהמשך) שלו בדמות מחקה מדד S&P-500.
פתיחת חשבון מסחר עצמאי

פתיחת חשבון מסחר עצמאי

מדד ה-S&P 500 עשה תשואה היסטורית ממוצעת רב שנתית של כ 9% ברוטו

מה משמעות מדד S&P 500?

אחת המשמעויות של מדד מניות ה SNP 500, היא שהוא לא יכול “להימחק” סתם ככה. הוא לא יכול לפשוט את הרגל. אי אפשר להפסיד בו את כל הכסף. זה לא כמו חברה בודדת שיכולה לרדת לאפס. במדד אין דבר כזה. זה חשוב. כי שמפחד להפסיד ושונא סיכון, המדד הוא בדיוק בשבילו, רק תבינו את המשמעות של הזמן בהשקעות בכלל ואיך להתחיל להשקיע,  בשוק ההון ובבורסה בפרט. זה לא שהוא לא יכול לרדת, הוא יכול והוא גם יורד אבל הסיכון בו הוא לא של 100%, אפילו לא קרוב.

מחקה מדד ה S&P 500 - הסטוריה ותשואה

מדד ה-S&P 500 נוצר, בצורה כזאת או אחרת, כבר בסוף המאה ה-19 וקיבל את צורתו הנוכחית ב-1957. זה לא מאוד מעניין, סתם אנקדוטה.
מה שחשוב זה שבהסתכלות ארוכת טווח (עשר שנים ומעלה) המדד עושה כ-9% לשנה. כלומר, מי שהשקיעה או השקיע בין 1970 ל-1980 עשתה או עשה 9% לשנה. בין 1971 ל-1981, כנ”ל. בין 2010 ל-2020, 2011 ל-2021 וכו’. ראו את הגרף למטה.
היו כמה יוצאי דופן לממוצע הזה אבל הם לא רבים. ככל שתקופת ההשקעה ארוכה יותר, ככה המספר הולך ומתייצב סביב ה-9% לשנה. שימו לב, זה לא אומר כלום על העתיד.
אולי עד היום המדד עשה 9% לשנה ובשלושים שנה הקרובות הוא יפסיד? תיאורטית זה יכול להיות, אבל זה מאוד לא סביר ואסביר למה זה בהמשך המאמר.
גרף מדד ה S&P500
גרף מדד ה S&P 500

לקריאה נוספת בנושא:

משמעות ההשקעה במחקה מדד

המשמעות של 9% תשואה לשנה היא שאנחנו מכפילים את הכסף שלנו כל כ-8 שנים ברוטו לפני מיסים ודמי ניהול. או, במילים אחרות, אם יש לי 24 שנים עד הפנסיה ואפקיד היום 500,000 שקלים במניות מחקות מדד סנופי, אז יהיו לי כ-4,000,000 שקל בפנסיה! לא כולל הפקדות שאעשה לאורך הדרך.
אם יש לי 16 שנים להשקיע במחקה מדד ה SNP500, אז אותם 500,000 שקלים שלי יהיו שווים 2,000,000. אם גם אפקיד בדרך כספים נוספים – השמיים הם הגבול.
הפקדה של 500,000 שקלים במחקה מדד הסנופי ל-24 שנים
הפקדה של 500,000 שקלים במחקה מדד הסנופי ל-24 שנים

מחשבון תשואה ריבית דריבית מחקה מדד S&P-500

לקנית קרנות ישראליות מחקות מדד S&P 500 באפליקצית FAIR

מחשבון תשואה ריבית דריבית S&P-500

רוצים להתחיל להשקיע כבר היום במחקה מדד? תוכלו לעשות סימולציות במחשבון תשואה לריבית דריבית בכלים הפיננסים בבלוג, לראות כמה יצא לכם בסוף התקופה. לדיוק מירבי הזינו “יומי” לתדירות עדכון הריבית

לדוגמה, הפקדה ראשונית של 20,000 שקלים, ולאחריה 500 שקלים בכל חודש, למשך 10 שנים תביא אתכם בסופו של דבר, תחת הנחת תשואת מחקה מדד של 9% שנתיים לכ-138,504 שקלים. קצת יותר מכפול ההון שהשקעתם (סימון תכלת בגרף).

תשואת מחקה מדד ל-10 שנים, הפקדה התחלתית של 20,000 שקלים ותוספת חודשית של 500 שקלים
תשואת מחקה מדד ל-10 שנים, הפקדה התחלתית של 20,000 שקלים ותוספת חודשית של 500 שקלים

מדוע השקעה במדד הסנופי היא חלופה השקעה טובה

היסטורית, ב -80% מהמקרים המדד “מכה” את המשקיעים האקטיביים. ולא מדובר על משקיעים קטנים כמוני או כמו רוב מי שקורא את הפוסט אלא על משקיעים מוסדיים שהשקעות הן המקצוע שלהם כמו חברות הביטוח והפיננסים למיניהן. אני לא רוצה לפרסם או לפגוע באף אחד אז לא אכתוב שמות של חברות אבל קראו שוב את הנתון, השקעה ישירה במדד ה- S&P-500 תיתן, ב – 80% מהמקרים יותר תשואה מתיק מנוהל ע”י אחד הבנקים או אחד מבתי ההשקעות! כאן ניתן

מה וורן באפט אומר על הסנופי?

אני מניח שחלק מהקוראים שמעו על וורן באפט (Warren Buffett) שנחשב למשקיע הגדול בכל הזמנים. אחת העצות הקבועות שלו למשקיעים היא, פשוט, להשקיע ב-S&P, בלי מתווכים, בלי ניהול אקטיבי ובלי עמלות מיותרות. אם גם באפט טוען את זה אז אני בחברה טובה…
ישנו ציטוט מפורסם שלו לגבי המדד האמריקאי:
“For 240 years, it’s been a terrible mistake to bet against America, and now is no time to start”
ובעברית – במשך 240 שנים זו היתה טעות להמר כנגד כלכלת ארה”ב, וזה לא הזמן להתחיל עם זה.
יש משקיעים שיודעים לתת תשואה עודפת על המדד, כמו באפט עצמו, אבל זה דורש מקצועיות מאוד גבוהה, הרבה עבודה והרבה סבלנות. במילים אחרות – רלבנטי למעט מאוד אנשים.

תראו מה יש לוורן באפט לומר על מחקה מדד ה-S&P-500

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

הטבה לפתיחת חשבון מסחר עצמאי חתול פיננסי אקסלנס מיטב

למה כדאי להשקיע במחקה מדד ה–500 S&P

עד כה הסברתי על מה זה הS&P500, ולמה עבור רוב האנשים, הוא חלופת ההשקעה הטובה ביותר או, לפחות, אחת הטובות. כעת אתמקד בלהסביר קצת למה זה המצב. בואו ניזכר, רגע, מה זה מדד האס אנד פי 500, זה מדד של 500 החברות הגדולות הנסחרות בבורסות בארה”ב, פה תוכלו לראות את כולן.

טיפ של אלופים

מדדים, ובתוכם קרנות סל מחקות מדד כמו ה S&P-500 ונאסדק 100 הן השקעה לטווחים ארוכים, לפחות ל-7 אם לא 10 שנים.

ייחודיות מדד ה S&P-500

אותן חברות שמאוגדות תחת הסנופי, לא נהיו גדולות סתם. הן גדולות כי הן מצליחות ומרוויחות לאורך זמן. חברה שנמצאת במדד ומפסידה לאורך זמן, הולכת וקטנה, ולבסוף תצא מהמדד. במצב כזה החברה במקום ה- 501 תיכנס במקומה. יש, כמו בכל דבר, גם יוצאי דופן אבל, בגדול, זה הסיפור.
עכשיו, כמובן שאם אני מודד כל הזמן את העילית של הכלכלה, אני מצפה ממנה שתיתן ביצועים עודפים על המשק הכללי. זה כאילו שאעשה מדד על התוצאה בריצת 100 מטר של עשרת האצנים (או האצניות) הטובים בעולם. ברור שבכל רגע נתון המהירות הממוצעת שלהם תהיה הרבה יותר גבוהה משל הממוצע הכלל עולמי (להבדיל מה–S&P, כמובן, אני לא מצפה מהמהירות הזאת להמשיך ולעלות לנצח).

חוקי המשחק של הסנופי

נחזור לדוגמת האצנים. אם אצן או אצנית מתחילים להאט, אני מוציא אותם מהרשימה שלי ומכניס את הבא בתור במקומם וממשיך למדוד כל הזמן את הצמרת. אותו דבר פה. אני כל הזמן מודד את הטופ של הכלכלה ולכן אני לא צריך להתפלא שהטופ הזה נותן ביצועים טובים. אפשר להיכנס לניתוחי עומק ולחשב למה דווקא 9% אבל זה פחות רלבנטי. העובדה היא שזה המצב ובגלל שאני מודד, בכל רגע נתון, את החברות המובילות בכלכלה העולמית אין סיבה לחשוב שפתאום, בעתיד, יהיה שינוי מהותי. גם אם יהיה מיתון של כמה שנים והמדד ירד, אז אח”כ הוא יחזור לעלות. יתרה מזאת, אם יהיה מיתון של כמה שנים אז כל ההשקעות ייפגעו, לא רק ה-SNP-500.

איך ואיפה אפשר להשקיע במחקה מדד S&P500?

“טוב, שכנעת. הבנתי מה זה ה SNP500 הזה, ולמה כדאי להשקיע בו. איך, בתכל’ס אני עושה את זה?”
יש מספר דרכים להשקיע ב S&P-500 ואפרט כאן את העיקריות שבהן עם היתרונות והחסרונות של אחת. אגע בעיקר ברמת העיסוק הנדרשתדמי ניהול ומיסים. כאמור, אנחנו לא קונים את המדד עצמו, אלא קרן סל שמחקה מדד S&P-500.

איפה משקיעים במחקי מדד?

צורות ההשקעה בבורסה לקרנות סל מחקות מדד כמו הS&P-500 שאדבר עליהן הן: דרך הבנק, מכשירים מנוהלים כמו קרן השתלמותקופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון והשקעה עצמאית בחשבון מסחר עצמאי בישראל. יש עוד אבל בחרתי להתמקד באלה כי הן הכי פשוטות והכי נגישות.

השקעה במדד דרך הבנק

גם כאן יש מספר דרכים, אדבר על השתיים העיקריות:
 • ייעוץ השקעות אישי בבנק – אנחנו קובעים פגישה עם יועצת או יועץ השקעות בבנק, אומרים להם שאנחנו רוצים להשקיע X כסף במדד ה SNP500 והם מטפלים בהכל. זה יכול להיות חד פעמי או X התחלתי ועוד Y הפקדה חודשית, איך שאנחנו רוצים.
 • באופן עצמאי און ליין – להיכנס לאתר של הבנק ולקנות תעודת סל המדד, בהמשך אסביר מה זה תעודת סל ואיך קונים אותה, לא לחשוש.
יתרון : מעט מאוד עיסוק.
חיסרון: דמי הניהול של הבנקים הם, בד”כ, מאוד גבוהים, ממש בהרבה יותר מכל בתי ההשקעות והם אוכלים לנו הרבה מהתשואה.
שימו לב כי באפיק זה, פוליסת חיסכון ובחשבון מסחר עצמאי, אין שום הטבת מס כך שנשלם 25% מס רווחי הון על כל הרווחים.

השקעה במדד דרך חשבון מנוהל כמו קרן השתלמות, קרן פנסיה וקופת גמל להשקעה.

דרך נוספת היא באמצעות חשבונות מנוהלים כמו קרן השתלמות במסלול מחקה S&P500, גם לשכירים וגם לעצמאים.
לכל בתי ההשקעות המרכזיים יש מספר מסלולי השקעה ובחלקם גם יש את מסלול מחקה מדד ה S&P-500. כאמור גם בקופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון וכמובן בקרן הפנסיה. לא יודעים איך לבחור את הבית ההשקעות? תקראו פה.
לאורך זמן אין הבדל משמעותי בין התשואות של המכשירים המנוהלים במסלולי מחקי המדד כי כולן נשענות על אותו מדד ולכן צריך לנסות לקבל את דמי הניהול הטובים ביותר. כמעט בכל המקרים דמי הניהול על הצבירה יותר משמעותיים מדמי הניהול על ההפקדות ולכן זה המקום העיקרי בו צריך לנסות ולהתמקח. על כל אלו יש הטבות מס. שימו לב כי בפוליסת חיסכון, שגם הוא מכשיר מנוהל, אז אין שום יתרון מיסוי, ונשלם בו את כל המס.
ניתן להשקיע במסלול מחקה מדד סנופי באפיקים הללו באופן חד פעמי, או דרך הוראת קבע חודשית.

השקעה במדד דרך חשבון מסחר עצמאי

איפה אפשר לקנות מחקה מדד S&P500
איפה אפשר לקנות מחקה מדד S&P500

איך משקיעים במדד ה-SNP500 באופן עצמאי?

בניגוד למה שמקובל לחשוב לא צריך הבנה מיוחדת בשוק ההון או בכלכלה. אם החלטנו שאנחנו רוצים להשקיע בסנופי, אז זו לא תורה מסיני כפי שהבנתם מהמאמר עד כה.

אז מה עושים? איך משקיעים עצמאית?

 1. פותחים חשבון מסחר עצמאי.
 2. קונים תעודת סל על ה –500-S&P.
מה זה חשבון מסחר עצמאי ואיך פותחים?
 1. שלב א’: כותבים בגוגל “חשבון מסחר עצמאי” וקופצות איזה עשר מודעות. בוחרים חברה ששמענו עליה, לא איזה משהו קיקיוני ובודקים את דמי הניהול. הולכים על החברה עם דמי הניהול הכי נמוכים, ממלאים דף נחיתה ותוך 10 קליקים יש לנו חשבון מסחר עצמאי (אולי הגזמתי, 20 קליקים).
 2. שלב ב’: מעבירים לחשבון המסחר כסף. 1,000, 10,000 100,000, כמה שאני רוצה. שימו לב שיש בתי השקעות שדורשים מינימום של 20,000 שקלים, ואילו פלטפורמות בנקאיות כמו “פפר”, הן ללא מינימום, אך עם דמי ניהול גבוהים.
 3. שלב ג’: כותבים בגוגל “תעודת סל S&P500” ומוצאים כמה.

 

טיפ של אלופים

לרב המשקיעות והמשקיעים בישראל יתאימו בתי השקעות  (ברוקרים) ישראלים כמו מיטב טרייד ואקסלנס.

מה זה תעודת סל על ה -S&P-500?

תעודת סל היא נייר ערך כמו מניה (לא בדיוק אבל מספיק טוב לצורך ההסבר), שמחזיקה בעצמה את כל המניות של האס אנד פי 500 ובאותו יחס כמו במדד. למעשה, לאורך זמן (לא עשר שנים אלא חודשים), היא מתנהגת כמעט בדיוק כמו המדד עצמו.
יש תעודות סל על מיליון דברים אבל כרגע אנחנו מתמקדים רק ב – S&P.

איך לבחור תעודת סל של ה S&P500?

אז אחרי שהבנו מה זאת תעודת סל, בוחרים את זאת עם דמי הניהול הנמוכים ביותר, נכנסים לחשבון המסחר שלנו וקונים אותה. C’est Tout! זה הכל.
היתרון: דמי הניהול ממש, אבל ממש נמוכים.
החיסרון: אם אני רוצה להפקיד כסף באופן קבוע אז זה דורש עיסוק. פעם בכמה זמן צריך להעביר כסף לחשבון המסחר ולקנות עם הכסף הזה את תעודת הסל.

אפשר לקנות את המדד בהוראת קבע בחשבון מסחר עצמאי?

נכון להיום, זה לא יכול להיות בהוראת קבע (ההעברה כן, הקניה לא). אם אני רוצה להפקיד סכום חד פעמי ומיציתי את הטבות המס באפיקים אחרים – זאת דרך מצויינת. אם אני רוצה בהפקדה חודשית ובלי עיסוק גדול מדי, אז לא בטוח שזאת הדרך המתאימה בשבילי.

8 עובדות מפתיעות על מדד ה S&P-500

 1. השם האמיתי: אתם יודעים מה ה-S ב-S&P 500? זה ראשי התיבות של החברות שיצרו את המדד. ל-Standard, וה-P ל-Poor
 2. 500? לא בדיוק…: אמנם המדד כולל 500 חברות מובילות, אך בפועל יש לו 503 מניות בשל חברות עם מניות כפולות!
 3. יש עליו פז”מ!: המדד הוקם כבר ב-1957, ומאז משמש כברך מדידה עיקרי לשוק ההון האמריקאי.
 4. השנה הכי גרועה: 2008 עם מינוס 37%
 5. השנה הכי טובה: 1958 עם פלוס 43%
 6. סימול מהכלכלה: ה-S&P 500 נחשב למדד המייצג ביותר של הכלכלה האמריקאית, ומסייע בהבנת הטרנדים המקרו-כלכליים.
 7. תשואה ארוכת טווח: מאז הקמתו, ה-S&P 500 הרוויח בממוצע כ-9% לשנה, לפני דמי ניהול ומיסים.
 8. “משפיען רשת”: תנודות ב-S&P 500 יכולות להשפיע על שווקים עולמיים בזכות מעמדו הבינלאומי.

סיכום קצר על ה-S&P-500

מדד ה-S&P-500 מרכז בתוכו את 500 החברות המובילות בכלכלה האמריקאית. אנחנו לא קונים את המדד עצמו, אלא תעודת סל מחקה מדד S&P-500. ייחוד המדדים ובתוכם מדד הסנופי הוא שהוא אינו יכול להימחק. לאורך השנים המדד משיא תשואה ממוצעת של כ-9%, ומהווה אפיק השקעה לטווח ארוך. ניתן להשקיע בו במספר אפיקי השקעה, מה שמתאים לכם. נצלו את הזמן ויתרון הריבית דהריבית על מנת להנות מתשואה גבוהה לאורך השנים.

הכותב הוא גד הרלב, יועץ פיננסי למשכנתאות, משפחות ועסקים קטנים.

המאמר נכתב על ידי גד הרלב.

שאלות ותשובות על מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

 • איך אפשר להשקיע במדד ה S&P-500

  ישנן מספר קרנות פופולריות כמו ה SPY וה-VOO האמריקאיות. וכמובן יש קרנות סל איריות  צוברות שנסחרות בשקלים פה בבורסה שלנו כמו 1159250 ו-1183441. לא הבנת מונחים? כנסו ל “חתולופדיה

 • מה עדיף להשקיע ב S&P-500 או בנאסד"ק 100?

  אין פה טוב או לא טוב. בעוד שהנאסדק 100 הוא ממקוד לסקטורים טכנולוגים ואלקטרוניקה וכמוכל ברובו על ידי הסנופי, הסנופי הוא הרבה יותר מפוזר.

 • מה דמי ניהול של קרן אירית מחקת מדד S&P500

  ישנן 2 קרנות כאלו בישראל. האחת 1159250 עם דמי ניהול של 0.07%, מבית ISHARES. והשניה 1183441 עם דמי ניהול של 0.05% מבית INVESCO.

 • מה עדיף? להשקיע בנאסדק 100 או ב S&P-500?

  שאלה מעולה, יש מאמר מקיף על זה פה, שנוגע בהשוואה שבין נאסדק 100 ל S&P-500

יעניין אותך גם

תגובות לחתול

התגובות על “מחקה מדד S&P-500: כל מה שרצית לדעת!

 1. ליאור הגיב:

  היי אשמח לדעת איפה אני רואה דמי ניהול של כל תעודת סל שאני קונה 🙂

  1. חתול פיננסי הגיב:

   זה תלוי איזו תעודה.
   מציע להקיש בגוגל את המספר ואז ללכת לתשקיף הקרן, או לעיתונואות כלכלית ולראות בדפים עצמם.
   1159250 היא עם 0.07% דמי ניהול.
   המקבילה הדולרית שלה CSPX כנ”ל.
   1183441 עם 0.05% דמי ניהול.

 2. רפי זיו הגיב:

  האם אפיק ההשקעה בקרן השתלמות בהצמדה לתעודת סל s&p500 צמוד גם לשער הדולר (כלומר התעודה נקנית בדולרים) או שהסכום השיקלי בקופה צמוד למדד זה ללא תלות בשער הדולר?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   קרן השתלמות במסלול מחקה מדד הוא עוקב על המדד בצורה סינטטית. כלומר מנהל ההשקעה קונה את מרכיבי המדד על ידי חוזים עתידייים. חלקם אני מניח הם דולרים, חשופים ונקובים. אין הצמדה למדד, אלא אם אתה פודה לפני ה 6 שנות פטור ואז המיסוי הוא ריאלי. תראה פה:
   https://moneyplan.co.il/hishuv-mas-revhehi-hon/

 3. תום הגיב:

  במידה ואני נכנס למערכת הספארק (דרך בית השקעות ישראלי) ואני רוצה לקנות את תעודת הסל 1159250 באמצעות פקודת הקנייה MKT – באילו זמנים זה אפשרי? בזמן שהבורסה האמריקאית פתוחה או הבורסה הישראלית ?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי תום,
   זה מתאפשר בזמני המסחר בבורסה. בין 0900 ל 1730 (בערך).

 4. תודה הגיב:

  היי,
  יש לי חשבון בברוקר ישראלי, אני מפקיד אליו דולרים (הטבה מהעבודה) אחת לכמה חודשים.
  איך אני יכול להשקיע אותם בקרן סל מבלי להמיר לשקלים?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי,
   אפשר לקנות קרן סל אירית בדולר.
   לדוגמה הקרן מחקת המדד של S&P 500 האירית, אפשר לקנות בשקלים תחת המספר 1159250 בבורסה בישראל, ובדולרים תחת הטיקר CSPX בבורסה בלונדון.
   אותו כנ”ל עם מדדים אחרים. לדוגמה פה יש לך את הנאסדק > https://moneyplan.co.il/nasdaq-100-index-what-it-is/

 5. יקי הגיב:

  היי , אשמח להבין מה ההבדלים בעצם באופן ישיר בין קרן כספית שקלית לבין קניה של תעודת סל סנופי.
  מובן לי שה”סיכון” בתעודת סל גבוה יותר אבל גם התשואה החזויה כפולה לא?
  האם יש עמלות נוספות ברכישה דרך הבנק שלא קיימות בקרן כספית?
  תודה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   2 מוצרים שונים לגמרי.
   קרן כפסית זה חיסכון קצר טווח שאמו רלשמור על ההון שלך. הוא בגדול תואם את האינלפציה (יש מאמר על זה בבלוג), בעוד שהשקעה בשקו ההון ובתוכו במדד הS&P זו השקעה עם פוטנציאל תשואה גבוה יותר שאמור להגדיל את ההון. הסיכון הוא כמובן בהתאם. התשואה הפוטנציאלית של ה S&P, היסטורית וסטטיסטית היא כ 9% ברוטו.
   קרן כספית ניתן לרכוש בבנק ללא עלות, אבל אם יש לך עוד ניירות ערך בבנק אתה תשלם על התיק. מציע לך אם אתה רוצה גם קרן כספית וגם תיק השקעות במקום אחד, לפתוח במיטב טרייד שם זה ללא עלות עם ההטבה פה > https://bit.ly/3JqMm4D

 6. מרדכי שלום וינבך הגיב:

  שלום
  תודה רבה על האתר נתת לי דחיפה לפתוח חשבון מסחר
  שלחתי הוראת קניה LMT מתמשכת על שני ניירות במערכת ספארק של מיטב
  אך הפקודה בוטלה מהסיבה אושר ביטול עקב סיום מסחר בנייר . אוטומטי
  לא הבנתי מה הסיבה אשמח אם תסביר לי איך לקנות בלי שיבטלו לי את ההוראה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי,
   שמח לקרוא.
   יתכן שקנית מחוץ לשעות המסחר ועם לימיט נמוך. בכל אופן נסה לקנות בשעות המסחר הרלוונטיות

 7. שרה הגיב:

  מה אתה אומר על להשקיע דרך plus500
  ??

  אשמח לחוות דעתך.

  1. חתול פיננסי הגיב:

   לא מכיר אותם לעומק, אבל למה לא דרך ברוקר ישראלי עם ההטבה שיש לנו. היא מעולה!

 8. אדיר הגיב:

  היי,
  תודה על המאמר,
  לא כל כך הבנתי את נושא העמלות,
  משלם גם דמי ניהול לקרן וגם עמלת קניה לברוקר?
  איך יכול לדעת כמה אשלם נגיד על תעודה 1159250 (נגיד בסכום של 1000 שח כל חודש)

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי אדיר,
   נכון.
   אחלק ל-2:
   דמי ניהול לקרן: בדוגמה שנתת תשלם 0.07% מסך ההון שמושקע לבעלי הקרן. זה ירד אוטומטית ובאופן שוטף מהתשואה.
   דמי ניהול לבית ההשקעות זה מתחלק ל 2:
   קניה/מכירה – אם אתה קונה דרך ההטבה שלי אז זה יעלה לך 0.07% בקניה.
   דמי ניהול – בשנתיים הראשונות 0 שקלים ולאחר מכן 15 שקלים, ודרך אקסלסנס ו IBI זה מתקזז עם העמלות.

   על 1000 שקלים תשלם 70 אגורות על הקניה, אבל יש לך מינימום שנע בין 3 שלקים ל 4.65 (תלוי בברוקר), ועוד 70 אגורות במהלך השנה שזה 0.001 אגורות ליום.

 9. מאיר ויצמן הגיב:

  היי תודה רבה על המאמר. מקיף מאוד, ומאוד ברור גם לשאינם בקיאים דיו בתחום.
  לא הבנתי מה ההבדל בין מחקה מדד למדד עצמו. ולמה החברות משקיעות במחקה מדד ולא במדד?
  ואם אני משקיע כברוקר האם זה מחקה מדד או במדד עצמו?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי מאיר,
   קרן סל היא מחקת את תנועת המדד.
   לא ניתן להשקיע במדד כי זה רכיב מופשט.
   אתה יכול להשקיע בקרן סל שהיא מחקה אותו.
   יש לך הרבה על המדד וקרן סל שמחקה ואתו בכתבה על מדדים בבורסה בבלוג:
   https://moneyplan.co.il/stock-market-index/

 10. אנונימי הגיב:

  לאפליקציה fair יש אפשרות להשקיע בקרנות מחכות סנופי. האם זה אותו דבר? אפשר להשקיע משם?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   כן. בינתיים נכון להיום רק בקרנות ישראליות.
   אפשר לרכוש מהקישור פה:
   https://go.fair.co.il/moneyplan_LP

 11. shimon הגיב:

  היי, רציתי לדעת מה ההבדל בין תעודת סל נסדאק דולרית לעומת שקלית.
  תודה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   הי שמעון,
   לא בטוח שהבנתי.
   תעודת סל יכולה להיסחר בדולר או בשקל.
   לדוגמה 1155243 היא נסחרת בשקלים לעומתה CSNDX היא אותה הקרן, אבל נסחרת בדולר באירופה.
   יש לך גם את הגרסה האמריקראית תחת QQQ
   ראה פה > https://moneyplan.co.il/nasdaq-100-index-what-it-is/

 12. Ortal Ohayon הגיב:

  היי,
  לגבי קרנות מחקות
  אני מתלבטת אילו קרנות מחקות לקנות של S&P500. (באופן עצמאי במיטב דש טרייד, ספארק)
  אלו ה3 שהמליצו לי אבל לא הצלחתי להבין מה ההבדל? אשמח להבהרות על ההבדלים. מה דעתכם עדיף? קניתי כבר בעבר את 2 הראשונות בספארק. ועכשיו מתלבטת אם להעביר חלק לקרן מספר 3 שציינתי פה.
  * גרה ותושבת ישראל. אין לי אזרחות/חשבון אמריקאי*
  1. INV.FRFS&P 500 (מוגדר כStock).
  2. Stock) ISH.FRF SPX 500)
  3. Vanguard S&P 500 etf (מוגדר כforeign equity) VOO 60604105

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי אורטל,
   אינני יכול לתת יעוץ השקעות.
   מה שכן אומר יש לך פה רק חשיפה ל S&P 500.
   יש לך פה קרן אמריקאית ולכן את חשופה למס עיזבון.

   אשאל אחרת – אם את לא אחזרית ארה”ב, למה לא לבחור קרן סל אירית?
   https://moneyplan.co.il/irish-etf-exchange-traded-fund/

   1. Ortal Ohayon הגיב:

    היי חתול,
    תודה על התשובה המהירה:) ושאפו על הידע הרב והדרך הברורה והקלה שאתה מסביר. מרשים!

    כן זה כסף שרציתי לשים על המדד (פשוט לחלק אותו בן קרנות שונות, כדי לא לשים את הביצים בסל אחד אבל אולי עדיף הכל בקרן אחת?)
    כמו שכתבתי קניתי כבר את הקרן האירית שנסחרת בארץ וגם את זאת של אינווסקו.
    אני מבינה שעבורי אין איזשהו יתרון יחסי לvoo על פני השתיים האחרות שציינתי?

    1. Ortal Ohayon הגיב:

     *התכוונתי שקניתי כבר את הקרן של ishares (וגם של invesco)

    2. חתול פיננסי הגיב:

     היי, תודה:)
     אני לא רואה יתרון מיוחד.

 13. עומר טביב הגיב:

  היי רציתי לדעת אם הקרנות האיריות שנסחרות בארץ שמחכות s&p 500 לא בעייתיות? אני רואה שהמסחר כאן נמוך מאוד האם יכול להיות מצב שאתקע עם המניות האלה בהמשך כשארצה למכור?
  וזה יצריך אותי למכור במחיר נמוך לכשארצה
  תודה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי עומר,
   אני בספק… הסחירות בעיני הוא בסדר גמור. אלו קרנות גדולות.

 14. נחום הגיב:

  תודה על המאמר,
  אני אזרח ישראלי וגם אזרח ארצות הברית,
  מעוניין להשקיע בS&P 500, אך אני מבין שלא כדאי לי להשקיע דרך קופות גמל וכן בתי ההשקה בארץ בגלל המיסוי האמריקאי (חוק PIFC),
  הפתרון הוא או דרך ברוקר זר או דרך קניה ישירה של תעודות\קרנות סל אמריקאים דרך הבנקים כגון לאומי או פועלים ,
  האם יש הבדל בין 2 האפשרויות מלבד עלויות דמי הניהול?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי נחום,
   אתה צוק מאוד.
   אפשר לסחור דרך ברוקר ישראלי, IBI ומיטב טרייד מאפשרים זאת ואפילו יש לך הטבה מפה >
   https://moneyplan.co.il/HF25
   לחילופין תוכל להשקיע בדרך ברוקר זר כמו IBKR.
   לא הייתי מציע לך בנק כי סביר שתשלם עמלות גבוהות יותר.

 15. עומר הגיב:

  מה ההבדל בין קרן אירית של invesco לזו של blackrock?
  על פניו נראה שדמי ניהול לsnp500 בinvesco זולים משל כאמור אותו הנייר של blackrock.

  אני בטוח שיש סיכון מסויים שצריך להכיר אם בוחרים ללכת על נייר 1183441, של invesco על פני 1159250 שלblackrock

  אודה לעזרתכם

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי עומר,
   יש כמה הבדלים בין קרנות הסל האיריות שמחקות את מדד ה S&P 500.
   דמי ניהול – 0.07% ל 1159250 (להלן איישרס) לעומת 0.05%+0.04% ב 1183441 (להלן אינסבסקו)
   תשואה – אינבסקו מראים תשואה עודפת של כ 0.3% לאור שיטת מיסוי פנימי שונה (סוג של פרצה בחוק).
   סוג האחזקה – אינבסקו מחזיקה סינטטית על ידי חוזים עתידיים, בעוד שאיישרס מחזיקה טבעית את המניות.
   סיכון הנפקה – לאיישרס (1159250) אין סיכון הנפקה בעוד שלאינבסקו (1183441) יש סיכון מספיק שלטעמי הוא שולי ביותר.
   הצמדה למדד – איישרס צמוד למט”ח בעוד שאינבסקו צמודה למדד המחירים לצרכן.

   1. Uriel הגיב:

    היי, תודה על ההסבר המקצועי והמפורט

    אשמח לדעת מה השוני בין אחזקה טבעית לבין סינטטית מבחינת תשואה, סיכון וכו’? האם מהווה פרמטר משמעותי בבחירה בין השניים?
    במידה וכן, האם לדעתך תשואה עודפת של כ 0.3% גוברת על ‘החיסרון’ של אחזקה סינטטית?

    וכן, האם אי קבלת דיבידנד ב בinvesco משמעותה תשואה פחותה ביחס ל blackrock?

    1. חתול פיננסי הגיב:

     אני לא רואה חסרונות האחזקה סינטטית.
     סיכון המנפיק הוא שולי בעיני לעומת יעילות המיסוי שמאפשרת בין היתר את ההפרש בתשואה.
     בקרנות האיריות הצובורות של אינבסקו כמו ה 1183441 אין חלוקת דבינד, אלא הן קרנות סל צובורות דיבידנדים

 16. קובי הגיב:

  היי,
  תודה על המאמר.ֿ
  אם הכסף שלי הוא בדולרים, איך אני מוצא תעודות סל שניתן לרכוש בדולרים דרך מערכת ספארק למסחר עצמאי?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   תחפש את הטיקר הרלוונטי בשורת החיפוש. אם אתה מסתבך אז ממלי לדבר עם החדר מסחר.

 17. Liran הגיב:

  אשמח להסבר על נושא הדיבידנדים בכל הקשור ל s&p.. האם רלוונטי בכלל ? כיצד זה עובד.
  כרגע קרן ההשתלמות במסלול מחקה מדד.
  תודה .

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי לירן,
   לא יודע לומר האם רלוונטי לך, אבל תשאל את עמצך האם אתה רוצה/צריך דבידנד – יש לך על זה מס.
   איך עובד קבלת דבידנד בקרן סל?
   באופן די פשוט – אחת לתקופה (חודש/רבעון וכו) אתה פשוט מקבל אחוז יחסי כדבידנד לחשבון שלך.
   בקרנות ההשתלמות ובכלל בחסכונות הפנסיונים זה לא משנה, כי אין לך באמת דבידנד שם, אלא רק בחשבון מסחר עצמאי.

 18. פתחתי חשבון מסחר עצמאי באקסלנס אבל אני עדיין לא מבין איך אני קונה תעודות סל של הs&p500 דרך מה אני קונה ואיך אני קונה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי אריאל,
   אתה יכול לקנות דרך מערכת אינטרקטיב או אקסטרייד פרו, האחרונה היא השימושית יותר.
   תזין בשורת החיפוש את מספר הקרן לדוגמה 1159250 של ה S&P 500 (לא מלצה/ייעוץ) ואז את מספר המניות ואת הפקודה הרלוונטית לך.
   אם אתה מסתבך ממליץ בחום להרים טלפון לחדר מסחר שלהם שיעזרו לך במקום.

 19. הראל חנימוב הגיב:

  היי קודם כל תודה רבה!
  יש לי התלבטות מה לעשות.
  אני רוצה לחסוך בערך 400 ש”ח כל חודש לילדים.
  אופציה ראשונה לקנות איריות בעצמי. לאיריות יש הרבה יתרונות, כולל עמלות נמוכות. אך לקנות אותם עצמאית בבורסה זה בעיה – יש מינימום קנייה בערך 2000 ש”ח.
  אופציה שניה לשים בגמל להשקעה על s&p, אבל שם העמלות על צבירה אוכלות הרבה.
  מה כדאי לעשות? (כמובן לא המלצה וכו’)

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי הראל,
   נכון, לקרן סל אירית יש תמחור יקר יחסית. 1159250 הזולה יותר היא עולה כ 1900 שקלים.
   אבל… מה אפשר לעשות אם אתה רוצה קרן אירית בשקלים?
   לחסוך את ה 4 שקלים בכקרן כספית ואחת למספר חודשים לקנות.

   גמל להשקעה זה סבבה, אבל קח בחשבון שלטווח ארוך זה ייצא לך יקר…

 20. יובל כהן הגיב:

  היי תודה רבה בהחלט תרם לי המון !
  כתבת כאן על כל אפיקי ההשקעה האפשריים חוץ מקרן נאמנות מחקה את המדד.
  קרן נאמנות מתאימה לאנשים עם סכומים קטנים שרוצים לחסוך להבדיל קרן אירית או התעודת סל SPY .
  האם קרן נאמנות היא אפיק השקעה לא מומלץ / לא טוב ? (כמובן לא המלצה וכו’ )
  אשמח שתעלה משהו בנושא על קרנות נאמנות

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי יובל,
   קרן נאמנות זה מוצר שונה מעט. הוא יכול לבוא כנייר ערך כמו קרן סל (דומה מאוד) או אפילו כמו קופת גמל להשקעה שזו קרן נאמנות.
   אני לא יכול לומר מה מומלץ לך.
   זה מכשיר השקעה לגיטימי לגמרי, רק צריך להבין האם הוא מתאים לך למול חלופות אחרות.

 21. יוסי הגיב:

  מה לגבי 5125869 קרן טובה?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי יוסי,
   תגדיר מבחינתך מה זו קרן סל מחקה מדד S&P 500 טובה, או מומלצת?
   אילו מרכיבים אתה רואה לנכון?

 22. אילן הגיב:

  היי,

  מאמר מצויין, תודה רבה
  אשמח לשאלה – אני מתלבט בין הפקדה של הכספים בבית השקעות ישראלי (אקסלנס / אייביאיי / מיטב דש),
  אבל העמלות שאצטרך לשלם אם ארצה לקנות מניות בארה״ב ממש גבוהות, אתה בכלל לא קונה בארה״ב או שיש משהו שאני מפספס?

  תודה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי אילן,
   תודה רבה על הפידבק.
   יש לך חלופות אחרות כמו בלינק וIB ישראל ו IBKR (אינטרקטיב ברוקרס העולמי) – אלו אולי יכולו לתת לך מענה לשוק האמריקאי אם אתה מכוון רק לשם.
   שים לב שאתה תצטרך המרת מטח, זה חלק חשוב. למיטב היכרותי אינטרקטיב ישראל והעולמי הם הכי זולים, אבל שניהם בניוגד לבלינק מחייבים עיסוק בדוחות מס.
   וכן, לטעמי בחשבון מסחר עצמאי ברוקר ישראלי הוא מאפשר יותר וגם מנכה מס במקור על אף העמלה שלו. הוא גם יאפשר לך במידת הצורך לקנות בבורסה הישראלית והאמריקאית במידת הצורך.
   בלינק לדוגמא מאפשרת לקנות רק קרנות סל אמריקאיות ולא קרנות סל איריות.

   אין פה טוב או לא טוב, אלא מה שמתאים לך בהיבטי פעילות המסחר שלך בבורסה.

 23. רות בר סלע הגיב:

  היי חתול:) תודה רודם כל על המאמר!! כמו כל המאמרים באתר, זה מחכים מאד!! אשמח אם תוכל לכתוב מאמר על נושא המיסוי, זה נושא שעדיין עוטה בערפל קצת… ממה שהבנתי, אם מחכים עד הפנסיה, יש הטבת מס מוחלטת על כל רווח ההון, כאשר מדובר על קופת גמל או קרן השתלמות. אבל מעבר לזה אני לא יודעת. גם לא ברור לי איך אף פעם לא מדברים על ה25% (!!!!!) האלו, אבל כן מדברים כל הזמן על ההבדלים של מקסימום אחוז אחד על דמי ניהול של קופת גמל מול חשבון מסחר עצמאי… אני מאד מבולבלת ואשמח אם תוכל לעזור:)) תודה רבה!

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי רות,
   אין על מה, בשמחה רבה.
   אעשה סדר:
   בקופת גמל להשקעה ניתן לקבל החל מגיל 60 את הכסף כקצבה פטורה ממס. מעבירים את הכסף לפנסיה וזה המנגנון.
   בקרן השתלמות, אחת ועברת את ה 6 שנים בותק הקופה אז ניתן לפדות ללא מס רווחי הון כלל.
   25% מס רווחי הון חל על כל היתר.
   לדוגמא אם תפדי את קופת הגמל להשקעה אז תשלמי מס רווחי הון של 25% ריאלים, כלומר בקיזוז האינלפציה.
   אותו כנל אם תקני קרן סל מחקה מדד S&P 500 ותמכרי אותה, אז תשלמי גם 25% מס רווחי הון ריאלים.

   ההבדלים הגדולים בין קופת גמל להשקעה לחשבון מסחר עצמאי יהיו בעיקר סביב דמי הניהול היקרים מאוד בגמל להשקעה לעומת חשבון מסחר עצמאי.
   עשיתי פה השוואה:
   https://moneyplan.co.il/HF1

 24. אמה הגיב:

  היי חתול 🙂

  יש לי להשקעה 50 אלף נזילים שיושבים בפיקדון יומי. אני רוצה לקנות קרן סל מחקה אירית (1159250 ). פתחתי חשבון מסחר עצמאי באקסלנס.
  השאלה שלי, עדיף להשקיע פעם אחת את כל הסכום ו”לעזוב אותה לנפשה” לתקופת זמן ממושכת, נגיד 5 עד 10 שנים?
  או שעדיף להשקיע בהתחלה 20 אלף וכל תקופה להוסיף? או בכלל לפזר את הסכום בין מדדים שונים?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי אמה,
   צריך לחלק את התשובה ל 2:
   כלכלית – עדיף במכה אחת כי ככה הכסף יצבור תשואה לאורך כל זמן ההשקעה.
   רגשית – הרבה נוטים להשקיע במנות – DCA כיוון שאז לא קופצים ישר למים אלא טובלים את האצבע, ואז הרגל ואז את הגוף.
   https://moneyplan.co.il/FC11

 25. משולם רבהון הגיב:

  אני אזרח אמריקאי ויש לי חשבון באינטראקטיב השאלה אם שווה לי לשים סכום גדול שם ולהשקיע בsp 500 או להשקיע דרך ברוקר אמריקאי כגון טרייד סטיישן וכדומה?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   במקרה כזה יהיה יתרון לברוקר אמריקאי

 26. חיים הגיב:

  שלום וברכה
  רציתי לשאול אותך לגבי הקרנות סל עוקב המדד ממונף פי 3
  מה אתה אומר על זה ?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   רק אם אתה מבין את המשמעות של קרן סל ממונפת פי 3. זו רכבת הרים!

 27. יותם אוחנה הגיב:

  שלום חתול פינ תודה רבה!
  לא מבקש ייעוץ פיננסי
  רק שואל דעתך על מחשבה:
  לקחת משכנתא על כמה מאות אלפים לשים בקרן מחקה סנופי להתחיל לשלם אחרי שנה כל שנה למשוך מקסימום 4 אחוז לשים בקרן כספית ולמשוך כל חודש לתשלום המשכנתא ואת שאר תשלום המשכנתא לשלם מכיסו אם יש צורך.
  מה דעתך?
  אם יש לך איזה מאמר שעונה על הכיוון הזה אשמח לקישור.
  תודה על הכל

  1. חתול פיננסי הגיב:

   אהלן יותם,
   במקרים כאלו צקיך להבין מה הריבית שתשלם עבור ההלוואה והאם היא “כדאית כלכלית” עבורך למול התשואה הפוטנציאלית והסיכון שתקבל עבור ההשקעה שלך.
   אם הריבית היא 6% ואתה מעריך שהתשואה היא 7% אז לי זה לא עושה שכל.

 28. אביחי הגיב:

  תודה רבה על הסקירה.
  מכיון שאני לא רוצה להגביל את החשיפה לדולר, קניתי קרן מחקה שקלית.
  114647 קסם etf snp 500
  לא ברור לי החיקוי של תעודת סל ישראלית על מסחר בארצות הברית לאור הפרשי שעות המסחר.
  למשל ביום ראשון ללא מסחר בארצות הברית אני עדיין רואה שינויים לאורך היום במחיר קרן הסל.
  כיצד בעצם יש שינוי לאורך יום בו לא מתקיים מסחר בניירות במעקב?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   קרנות ישרלאיות לא נסחרות בסופ”ש שלנו ולכן העידכון עצמו יהיה רק ביום ראשון.

 29. דורית הגיב:

  שלום
  מנסה להבין מה סכום המינימום לקנית קרנות מחקות דרך אקסלנס-
  האם ההגבלה היא ספציפית לקרן או הגבלה כללית
  חדר המסחר שלהם לא עוזר…

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי דורית,
   זה תלוי אילו קרנות סל מחקות מדד.
   אם זה אלו לפי הדוגמה פה בקרנות סל איריות אז זה ייצא לך 0.07% עם מינימום של 3 שקלים לפעולה.

 30. חזי הגיב:

  הי
  האם כדאי להשים את כל פנסיה שם?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי חזי,
   מתנצל, אינני יכול לייעץ באופן הזה.
   מציע לפנות לייעוץ פנסיוני שכזה פה:
   https://fincat.co.il/financial-areas/pension-advisors/

 31. מנחם הגיב:

  הי
  אם אני אזרח ישראלי, האם עדיף לקנות מחקה מדד בבורסה האמריקאית כמו spy או שעדיף קרנות סל איריות שנסחרות בשקלים?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי מנחם,
   לטעמי לישראלים עדיף לקנות בשקלים, בין אם זו קרן סל אירית או קרן סל ישראלית. שים לב שבקרן אירית יש לך כאלו שממוסות לפי המט”ח ולפי מדד המחירים לצרכן.
   SPY בעיני לא תתאים לישראלים כי:
   1. מחייבת קניה ומכירה במטח.
   2. חשופה למס עיזבון.
   3..מיסוי לפי מטח ולא צמוד למדד המחירים לצרכן.
   4. בהרכח מחלקת דיבידנד.

   1. מנחם הגיב:

    תודה על התגובה.
    למה זה רע שהיא מחלקת דיבידנד?

    1. חתול פיננסי הגיב:

     לא רע ולא טוב, אלא זה מה שיש. לטעמי זה מיותר. דורש עוד עיסוק, עוד עמלות ומיסים.

 32. נתן הגיב:

  יש אףפשרות להשקיעה את הדיבידנדים בחזרה מיד בלי לשלם מס ובאופן אוטומטית באותה קרן סל ?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי נתן,
   בקרן מחלקת לא ניתן להשקיע באופן אוטומי את הדיבידנד מבלי לשלם מס.
   לכן ממליץ המקרה כזה על קרן צוברת.

 33. אוהד הגיב:

  האם עדיף להשקיע דרך פייר או מיטב?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   זה תלוי 🙂
   מיטב יתנו לך את הגמישות להשקיע בכל סוג נייר, קרן סל אירית, ישראלית ואמריקאית. בעוד שפייר יאפשרו רק ישראלית.
   זה לא רע ולא טוב, זה מה שיש.
   בפייר לא צריך מינימום גבוה יחסית כמו במיטב עם 10,000 שקלים, אלא רק 250 שקלים.
   העלויות מעבר לזה די דומות.
   ככה שזה בעיקר בתלוי במינימום שלך להשקעה ראשונית. וכאמור בבורקר גדול כמו מיטב תוכל לקבל גמישות גדולה יותר בבחירת ניירות הערך.
   עשיתי פה הרחבה על פייר והאפשרויות שלה
   https://moneyplan.co.il/how-to-invest-money-in-the-stock-market-up-to-nis-20000/

 34. יחיאל הגיב:

  שלום,
  תודה רבה על המאמר.
  לגבי קרנות סל מחקות – יש הבדלים בין הדמי ניהול שלהם, עדיף ללכת על הנמוך מביניהם? אין הבדל אחר שמשנה? (אגב, איך זה הגיוני שזה כך ואנשים לא הולכים לדמי ניהול הכי נמוכים?)
  ועוד דבר – יש הבדל משמעותי בין השקעה בקרן סל מחקה לקרן מחקה (חוץ מההבדלים הטכניים של סחירות וכד׳).
  תודה

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי יחיאל,
   זה תלוי איזו קרן מחקה. אירית? ישראלית?
   ככלל עדיף דמי ניהול נמוכים ככל הניתן.
   אןי הבדלים, רק הסחירות וזה בעיני זניח מאוד למשקיעים פסיבים לטווח ארוך

   1. יחיאל הגיב:

    תודה על המענה.
    אני מתכוון קרן מחקה ישראלית.
    לגבי הדמי ניהול – כוונתי בעיקר היא האם אין איזה ״קאצ׳״ בזה שהדמי ניהול ממש נמוכים, והאם למשל דמי ניהול נמוכים מעידים על זה שתהיה כלייה בדמי ניהול בזמן הקרוב.

    תודה!

    1. חתול פיננסי הגיב:

     אין הרבה הבדל במחקות הישראליות פרט לזו של מיטב שהיא יקרה יחסית.
     לא, אין פה קאצ’ לטעמי, ההפך – יש פה תחרותיות. קח לדוגמה את קסם, הם הונפקו ב 2017 ולא העלו
     היחידים שהעלו זה רק מיטב.
     יש פה תחרות קשה הין בתי ההשקעות ולכן (אלא אם יהיה קרטל) אני לא רואה רואה העלות כי אז מי שיעלה יקבל ביס בישבן, בגלל שהן דומות יחסית אז ילכו לזולות.
     כאמור, כל עוד אין תיאום מחירים ופה נכנס הרגולטור והפיקוח של הרשות לניירות ערך.
     זו רק דעתי, עשה מה שנכון לך.

 35. גל הגיב:

  היי, רכשתי בIBI קרן סל דולרית של מדד הS&P500.
  על סך 80,000₪. בערך דולר הגבוה מהערך שלו היום.
  הבנתי שאם אין לי צורך בדולרים עדיף לי לקנות קרן סל שקלית.
  השאלה שלי היא האם עדיף לי למכור אותה ולספוג את עמלת ההמרה בשלב הזה?

  1. חתול פיננסי הגיב:

   היי גל,
   קשה לי לומר מה נכון לך, קח בחשבון במקרה כזה מס רווחי הון + המרות מט”ח ותראה האם זה משתלם לך.
   אם זה רק ההמרה, אז זה לא נורא בעיני, אבל שוב, קשה לי לומר מה נכון לך ככה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים
מהתחום הפיננסי

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים מהתחום הפיננסי

רוצים ללמוד? לחסוך? להשקיע?

הירשמו לניוזלטר של החתול!