כלכלת משפחה וצרכנות, עצמאות כלכלית

כסף טוב סיכום הספר, תקציר ותובנות

כסף טוב סיכום הספר, תקציר ותובנות

כסף טוב מאת שאול אמסטרדמסקי הינו ספר על התנהלות כלכלית נכונה למשקי הבית בישראל. הספר מלמד ומשסיר אודות חסכונות, השקעות והתנהלות כלכלית
כסף טוב שאול אמסטרדמסקי

למי הספר כסף טוב מיועד?

גילוי נאות

עבדיכם הנאמן הינו אדם מן השורה, לא בעל רישיון יעוץ מכל סוג שהוא והשורות הבאות מתבססות על הקריאה האישית שלי את הספר.

תוכן עניינים


להצטרפות לקבוצת הפייסבוק “חתול פיננסי”

אשתמש במילותיו של אמסטרדמסקי בעצמו: “הספר הזה מיועד לכולם […] לאנשים שרק עושים את צעדיהם הראשונים בעולמות הפיננסיים, אבל גם לאלו שעשו איזו כברת דרך עצמאית, […]”.

בנימה אישית – הספר הזה לא יהפוך אתכם לברי סמכא – אבל הוא לגמרי הכיוון למושגים ראשוניים בדברים הכי בסיסיים שבטוח היו צריכים ללמד אותנו כבר בתיכון (לפחות אותי, אדם בן 33, לא לימדו את זה בתיכון והייתי נוכח ברוב השיעורים), וכנראה היו עוזרים לנו לכל הפחות בפתיחת חשבון הבנק הראשון שלנו, קצת התמקחות על תנאי העסקה בעבודה הראשונה שלנו והבנה הרבה יותר טובה של תלוש השכר הראשון שלנו, תחילת ההתעסקות עם הפנסיה שכנראה תהיה יותר מפנקת אם נתחיל לחסוך כבר מהעבודה הראשונה שלנו.

הספר הזה מיועד לכולם […] לאנשים שרק עושים את צעדיהם הראשונים בעולמות הפיננסיים, אבל גם לאלו שעשו איזו כברת דרך עצמאית, […]

סיכום ותקציר הספר כסף טוב

הספר כתוב כפרקים בלתי תלויים אלו באלו כך שאם יש נושא שכבר אתם מכירים ברמה מספקת לעניות דעתכם, תוכלו לדלג הלאה בלי להרגיש שפספסתם משהו הרה גורל, וכמובן שתמיד תוכלו להתחרט ולקרוא אותו. בכל סוף פרק יש עמוד עם “התאכלס מה לעשות עם המידע שזה עתה קראתי?!”

הספר כסף טוב עוסק בנושאים הבאים, מסודרים כרונולוגית כפי שמופיעים בספר.

  • בנקים וניהול חשבון
  • הלוואת
  • פנסיה
  • תלוש השכר
  • משכנתאות
  • חסכון לילדים
  • ביטוחים
  • השקעות
  • איך עושים תקציב מדינה – (מי היה מאמין שפרק העוסק בנושא הזה יהיה מנחם בימים טעונים אלו…)


להטבה ייחודית לפתיחת חשבון מסחר עצמאי

מה הכלים שלקחתי מהספר כסף טוב?

כשזה מגיע לכסף שלי, להתמקח על הכל. כמו שהסבתא הפולניה שלי נהגה לומר “עדיף כסף בכיס שלי מאשר בכיס של מישהו אחר”. תנאי הניהול/החזר/פיצוי וכו’ של הכסף שלנו (בכל אחד מהפרקים הנ”ל) לפעמים נראים כמו כסף קטן אבל שקל לשקל לאורך עשרות שנים – זאת כמות כסף שיכלה לעשות הרבה יותר כסף עבורינו ובמקום זה – עשתה כסף עבור אחרים במינימום השקעה שלהם ובמקסימום “השקעה” שלנו.

כסף טוב מאת שאול אמסטרדמסקי
כסף טוב מאת שאול אמסטרדמסקי

דוגמאות לשינוי בהתנהלות הפיננסית

בזכות הספר הזה, תאכלס ידעתי את זה עוד לפני, פשוט פחדתי מלעשות את השינוי הזה ללא סיבה אמיתית, נטו חשש שאני גוזר את גורלי לנצח נצחים עד כמה שזה נשמע מפגר. – העברתי קרן השתלמות ופנסיה למסלול מחקה מדד S&P-500, כאמור בהתחלה – לא יועץ לא יעוץ.

סיכומי ספרים נוספים שיעניינו אותך

טיפ חשוב שלי לסיכום

לפני שניגשים לכל נושא – להשקיע כמה שעות בודדות, רצוי כמובן כמה שיותר, בשביל ללמוד לכל הפחות את המושגים הבסיסיים, גם אם בסוף ניקח בעל מקצוע, שיהיה קצת יותר קל לזהות מתי “מסבנים” אותנו.

השקעה של כמה שעות בודדות יכולה לחסוך לנו כמות כסף שלפעמים יכולה לסגור לנו פינה ממש משמעותית בכל השקעה/רכישה עתידית שנרצה. כל שבריר אחוז נחשב!

הכותב הוא יניב וולף.

שאלות נפוצות

היכן ניתן למצוא עוד ספרים ומקורות מידע להשכלה פיננסית?

במאמר פה אודות השכלה פיננסית ניתן למצוא עוד ספרים וערוצי מדיה נוספים. מעבר לכך יש פה שירשור ספרים מעולה!

אילו עוד ספרים היית ממליץ לי לקרוא?

אחד הספרים החשובים בעיני שפותח את המחשבה, אך יש לו חוסר יישומי לרב המשקיעים הישראלים בישראל הוא הספר “אבא עשיר אבא עני” מאת רוברט קיוסאקי. ספר נוסף מעניין הוא “המשקיע הנבון” מאת בנג’מין גראם.

תוכן עניינים

יעניין אותך גם

תגובות לחתול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים
מהתחום הפיננסי

פלטפורמה חדשנית שעוזרת למצוא
נותני ונותנות שירות מומלצים ומאומתים מהתחום הפיננסי

רוצים ללמוד? לחסוך? להשקיע?

הירשמו לניוזלטר של החתול!